fan Oudé in het Schepenen aan de Zuiderzee Arnhem Flora in Leiden Jaarboek Stichting Menno van Coehoorn 1989/90 Noordbrabants Historisch Jaarboek Maaslands Mélange Langs Utrechtse Geveltekens Haarlem en Hals Romeins Nijmegen Utrecht verdedigd Boeken 46 De magistraat van Harderwijk 1700- 1750 door J. Duinkerken. In dit boek wordt de politieke struc tuur beschreven, haar veranderin gen, het patriciaat, familie, vermo gens en buitenhuizen van de burge meesters. Tot slot wordt het patrici aat vergeleken met dat van andere steden in de Republiek. Zutphen, De Walburg Pers, 1990, 271 pp. ISBN 90 6011 695 X. Prijs 54,50. Bij de Walburg Pers verschenen te gelijkertijd twee degelijke studies over Arnhem onder auspiciën van de Stichting Gelderse Bloem. Het eerste heet 'Twee eeuwen Bouwen aan Arnhem; de stedebouwkundige ontwikkeling van de stad'en behan delt de periode vanaf de Franse tijd, Arnhem is in feite de eerste stad van Nederland die zich buiten de veste kon uitbreiden, omdat de vesting werken al heel vroeg werden ge slecht. Er is verder aandacht voor de rol van de spoorwegen, (vroege voorbeelden van) volkshuisvesting en Woningwet, volksgezondheid en hygiëne, de verschillende uitbrei dingsplannen, de ravage in de oor log en de wederopbouw. Het eindigt met de uitbreiding 'Arnhem-Zuid' en de stadsvernieuwingsgebieden. Het tweede boek heet 'Gebouwd in Arnhem; Jonge bouwkunst vanaf 1840 en bestaat uit twee delen. Voorin een vademecum over de ver schillende architectuurstijlen, die uit eengezet worden aan de hand van Arnhemse voorbeelden. Het tweede gedeelte is een gids en hierin wor den 88 bestaande bouwwerken uit diverse perioden uitvoerig behan deld. Beide boeken werden geschreven door Wim Lavooy, die er ruim 5 jaar intensief onderzoek voor heeft ver richt, hetgeen tot een voortreffelijk resultaat heeft geleid. Zutphen, De Walburg Pers. 1990. Deel 1 heeft 128 pp. Prijs 39,50. Deel 2 heeft 166 pp. Prijs 35,-. De set tesamen kost 69,-. (ISBN 90 6011 685 2). De verborgen tuinen van de stad. Dit boekje is uitgegeven ter gele genheid van het 400-jarig bestaan van de Hortus Botanicus te Leiden. Er werden in verschillende instellin gen negen tentoonstellingen inge richt met het thema tuin. In dit boek je wordt vanuit verschillende disci plines het begrip tuin benaderd. Er wordt natuurlijk begonnen met de geschiedenis van de Hortus. De eerste aanzet werd gegeven door de bekende Carolus Clusius, de meest vooraanstaande botanicus van zijn tijd. De reconstructie van de Clusiustuin werd onlangs voltooid. Er is verder een verhandeling over tekenaars en geleerden in botani sche tuinen, de tuin van het Caeci- liagasthuis, fossielen, de Chinese tuincultuur, flora in Egypte en de klassieke Oudheid en tuinen in de fotografie. Tot slot de tuin als meta foor, als symbool van een goddelijke plek, de paradijstuin. Alle zijn het korte, interessante opstellen. Het boekje bevat vele afbeeldingen, waarvan een groot aantal in kleur. De Haag, SDU/Gary Schwartz, 1990, 88 pp. ISBN 90 6011 126 X. Prijs 27,50. In het jaarboek zijn opgenomen de evenementen uit 1989, enkele op stellen, besprekingen verschenen boeken m.b.t. vestingwerken, correspondentie over historische vestingwerken en het jaarverslag over 1989. Het jaarboek is te bestel len door overmaking van 45,- fran co huis (leden 40,-) op giro 639536 t.n.v. Stichting Menno van Coehoorn te Den Haag met vermel ding van de titel. Deel 7 bevat 7 geschiedkundige bij dragen; o.a. over J. B. Son, het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch, smokkel in de Kempen en veldna men en landbouwgeschiedenis. Een uitgave van het Noordbrabants Ge nootschap, de Stichting Brabantse Regionale geschiedenis en de Wal burg Pers. Prijs 29,50. Opstellen over Limburgs verleden, uitgegeven ter gelegenheid van de 65e verjaardag van dr. P. J. H. Ubachs. Een uitgave van het Lim burgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap. Prijs 47,50, te be stellen bij het secretariaat van het LGOG, Antwoordnummer 1072, 6200 VB Maastricht. Door Susanne Weide. Dit is de eer ste uitgave die wordt uitgegeven door Het Utrechtse Gevelteken Fondsdat officieel werd opgericht op 6 mei 1977. De stichting stelt zich ten doel het handhaven, c.q. te rug brengen, restaureren en doen gebruiken van geveltekens, grens palen, grensstenen enz. en beoogt meer belangstelling te kweken voor het historisch straatbeeld. Tot op he den verschenen al enkele wandelin gen in het maandblad 'Oud Utrecht. In dit boekje met vijf wandelingen, wordt het oostelijk deel van de bin nenstad beschreven. Eerst wordt in het kort wat geschiedenis gegeven en uitgelegd wat geveltekens zijn. Tijdens de wandeling wordt er per gevelteken wat informatie gegeven (de laatste is door het Centraal Mu seum). Zeist, Kerckebosch, 1990 64 pp. ISBN 90 6720 084 0. Prijs 14,90. Een stad en zijn schilder door Alice van Diepen en Henriëtte Fuhri Snethlage. Hals heeft het grootste deel van zijn leven in Haarlem ge woond. In dit boek wordt een beeld gegeven van het 17de eeuwse Haarlem, van de stad zoals Hals er heeft gewoond. Aan de hand van stadsplattegronden, schilderijen, te keningen enz. wordt dit beeld ge schetst. De Haarlemmer Taeke Hen stra fotografeerde de stad om aan te tonen wat er rest van deze oude stad. Een prachtig boek, met vele afbeeldingen in kleur, waarin het 17e-eeuwse Haarlem volop tot leven komt. Zwolle, Waanders, 159 pp. ISBN 90 6630 212 7. Prijs 49,50 (geb. edi tie). Vier eeuwen stad en centrum aan de Waal door W. J. H. Willems. Dit is het tweede deel in de reeks over de his torie van Nijmegen. Aan de hand van tekeningen, kaarten en afbeel dingen wordt de ontwikkeling van deze Romeinse Nederzetting be schreven, alsmede wat daar 'nu nog van rest. De resultaten van recent archeologisch onderzoek zijn hierin verwerkt. 94 pp. ISBN 90 70482 91 6. Prijs 24,95 22,50 met kor ting). Fortificatie en mobilisatie 1914-1940 door D. T. Hoen. Niet alleen de ver dediging wordt beschreven, maar ook het leven van de soldaat en de omgang met de burgerbevolking. In het boek worden vele oude archief foto's afgebeeld. 80 pp. ISBN 90 70482 89 4. Prijs 19,90 17,95 met korting). Beide boeken werden uitgegeven door de Stichting Matrijs te Utrecht. U, als Heemschutlid kunt ze met korting (franco huis) ontvangen door het bedrag over te maken op giro 42.39.476 of banknr. 33.10.89.025 t.n.v. Stichting Matrijs met vermel ding van de titel. AmtC

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 46