Htl '41 Sint Jorisdoelen als kenmerkend object gehandhaafd en gerestaureerd de instelling van een monumenten commissie is kennis en ervaring op gedaan met het ontwikkelen van een beschermingsbeleid. Primair is de aandacht gericht op het inventarise ren van en het opstellen van redege vende omschrijvingen van te be schermen panden. Al snel werd de relatie tussen de monumenten- en welstandscommis sie geregeld door het afvaardigen van een lid van de monumenten- naar de welstandscommissie. Dat lid heeft verantwoordelijk- en bevoegd heden. Het afvaardigen had gevol gen voor het beoordelen van ver- en (nieuw)bouwplannen. De invloed vanuit de monumentenzorg bij de beoordeling van bouwplannen wordt merkbaar. Geconstateerd is, dat bescherming van panden niet voldoende is om de identiteit en het karakter van Gouda veilig te kunnen stellen. De bestem mingsplanmakers gaan nog steeds uit van het groeimodel. Investeren in bestaande cultureel-historische waarden betekent ook groeien, al leen niet in volume maar in kwaliteit. De identiteit van het bestaande vindt z'n wortels in de archeologie. Middels de monumentenverorde ning wordt een wettelijke basis hier aan gegeven. Gemeentelijke ar cheologische monumenten behoren tot de mogelijkheden. Een archeolo gische begeleidingscommissie wordt ingesteld. Aan de roep om bomen te waar deren en te inventariseren is gehoor gegeven waardoor deze objecten op de monumentenlijst kunnen wor den geplaatst. Uniek is de mogelijkheid tot plaat sing van schepen op de gemeente lijke monumentenlijst. Na criteria hiervoor te hebben opgesteld, is de boeier 'Vrede-Best' recent op deze lijst geplaatst. Dit unieke schip krijgt een ligplaats in het opgerichte bin nenhavenmuseum 'Turfsingel', een door de gemeente gesteund parti culier initiatief. Restauratie Voor alle categorieën gemeentelijke monumenten is subsidiëring d.m.v. de subsidieverordening stadsver nieuwing mogelijk. Naast het rijks budget voor de restaruatie van rijks monumenten worden middelen uit het stadsvernieuwingsfonds be schikbaar gesteld. In de begroting van de algemene dienst zijn ook middelen gereserveerd. Naast kapi- taallasten van gerestaureerde objek- ten vallen hier het onderhoudsfonds jaarlijks onderhoud van rijksmonu menten in gemeentelijk bezit en al gemene kosten monumentenzorg onder. Met vier formatieplaatsen wordt in Gouda gewerkt aan de mo numentenzorg. Om voor de burgers de anonieme overheden met talloze loketten mak kelijk aanspreekbaar te maken is met de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg en het Nationaal Res tauratie Fonds een afspraak ge maakt voor de subsidiëring van de restauraties van monumenten. Daar naast kunnen, onder gemeentega rantie en via het Nationaal Restaura tie Fonds, leningen aan particulieren worden verstrekt voor de verbete ring van funderings- en technisch herstel van particuliere woningen in de stadsvernieuwingsgebieden. De afdeling Stedelijke Vernieuwing fun geert als aanspreek- en informatie punt voor de burgers. Public-relations Met groot enthousiasme werkt de stichting 'Open Monumentendag Gouda'aan het organiseren van dit jaarlijks evenement. Talloze vrijwilli gers uit het particulier initiatief, ver enigingen, bedrijfsleven en gemeen te werken belangeloos aan dit eve nement. Met name door dit soort evenementen kan het draagvlak voor ons cultuur-historisch erfgoed worden vergroot. Onderdeel vor men: scholenproject, openstelling gebouwen, inkijken toegestaan pro ject, rondvaart, schepen manifesta tie, oogstfeest, pr-groep, tentoon stelling en presentatie. In 1989 ontving Gouda van Euro pa Nostra een medaille van verdien ste voor het behoud en herstel van het gebied rond de Sint Jan. In 1990 heeft Gouda een inzending ver zorgd voor de KLM-toerisme trofee, waarbij ook ideeën naar voren zijn gebracht voor de bevordering van het cultuur-historisch toerisme in Gouda en met name in het gebied rond de Sint Jan. De Trappenburg. Gerestaureerde steenhouwerij achter de kerk. Ten slotte Na het optrekken van de stofwolken rond de invoering van de Monumen tenwet 1988 blijft er heel wat meer zichtbaar dan aanvankelijk werd ge dacht. Discussies komen los, overal wordt nagedacht over beleid, be schermen, restaureren, jongere bouwkunst, MIP, Open Monumen tendag, public relations, monumen tencommissies en ga zo maar door. Gouda werkt niet als enige in Ne derland aan de monumentenzorg. Veel meer dan voorheen wordt de monumentenzorg integraal bij de beleidsvoorbereiding en -uitvoering door gemeenten betrokken. Uit gangspunt dient hierbij de identi teit/cultuur-historische belevings waarde van een (deel) van een stad/dorp of landschap te zijn. Dat is maatwerk en verschilt van geval tot geval. Nieuwe ontwikkelingen moeten ook mogelijk zijn, dat spreekt voor zich. Steden hebben zich in de loop der eeuwen voortdurend 'ver nieuwd'. Daarbij is niet uit te sluiten dat er fouten zullen worden ge maakt. Laten we die ervaringen uit wisselen en er gezamenlijk van le ren. Ik dank de Bond Heemschut voor de mogelijkheid om enkele gemeen telijke ervaringen uit te dragen. Dat maakt voor mij het 'vak' van monu- mentenzorger nu juist zo boeiend. Dick H.J. Visse is plv. hoofd afdeling stedelijke vernieuwing en coördina tor monumentenzorg in Gouda.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 41