Randstad, kustuitbreiding en het Groene Hart Ml Leo van der Meule 38 stad als een doorlopend stedelijk lint van de stad Utrecht tot aan Dor drecht. Een reusachtig bebouwd hoefijzer met daarbinnen een Groen Hart. Gelukkig is dat niet werkelijk zo. De grootste opening in de ste- denrand ligt tussen Leiden en Haar- In 'Heemschut' deze keer veel aandacht voor onderwerpen uit Hollands verleden. De ontwikkelingen gaan verder, het wordt vol in Holland. Re den te meer voor leden van onze Bond om nauwgezet allerlei plannen en inrichtingsvoorstellen in de gaten te houden. Toegegeven we zijn in de eerste plaats een 'monumentenclub', maar onze zorg voor het verle den mag niet verhinderen dat we ons ook verdiepen in de toekomst. Stuifduinen-gebied 'De Blink' bij Noordwijk (foto Zuidhollands Landschap) Met het oog op de eenwording van Europa en de daaraan gekoppelde herwaardering van stedelijke centra heeft ook de Nederlandse rijksover heid de spreidingsgedachte groten deels verlaten. De Randstad moet weer de drager worden van een ver scheidenheid aan economische ac tiviteiten. Men denkt aan dienstverle ning, handel en industrie maar ook wonen, toerisme, recreëren en na tuurbeheer. De mobiliteit is een pro bleem op zich. Nemen bedrijven en transportlijnen veel ruimte in beslag, de grote ruimteslokop blijft nog al tijd, ten gevolge van de verdunning, de woningbouw. Het CBS verwacht dat de vraag naar woonruimte zich pas rond 2005 enigszins zal stabili seren. Over deze vragen heen dienen zich nog twee eisen aan namelijk die van de kwaliteit en het milieu. Het neerzetten van allerlei groot schalige flats of ongelede kubussen om maar zoveel mogelijk mensen te huisvesten wordt gewoon niet meer geaccepteerd. En of het nu gaat om een kunststof deurknop of een com pleet industrie-terrein, milieu-vrien delijk zullen ze moeten zijn! Ook het instandhouden of zelfs het herscheppen van natuurgebie den, aangeduid als natuurbouw, en de land- en tuinbouw vragen om vierkante meters in het al zo volle Holland. Het landschap in Noord- en Zuid-Holland, het stamland van de graven, is derhalve niet zo statisch en vredig als het lijkt. De druk erop is enorm en er wordt aan alle kanten aan getrokken. Randstad of Bandstad? Lange tijd is gedacht over de Rand- lem een gebied, dat om economi sche, ecologische en toeristisch-re- creatieve redenen open móét blij ven: de bollenstreek. Door deze on bewoonde 'corridor' valt de Rand stad eigenlijk uiteen in twee steden banden. We concentreren ons in dit artikel op de zuidelijke vleugel en de gevolgen van de ontwikkelingen daar voor de kust en het Groene Hart. De kustuitbreiding Al gedurende een tiental jaren wordt gepraat over het uitbreiden van het kustgebied tussen Den Haag en Hoek van Holland. In deze uitbrei ding zou ruimte vrij kunnen komen voor een vierde Scheveningse ha ven, woningbouw voor Den Haag, glastuinbouw voor het Westland, een jachthaven ter hoogte van Hoek van Holland en recreatieve functies gekoppeld aan natuurbouw. Het

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 38