fl 37 Welstandscommissies 'autoritair' Opvallend was ook dat de sprekers weinig aandacht besteedden aan de rol van de huidige welstands commissie. Commissies die zich bij uitstek bezighouden met kwaliteits bepaling, hoewel niet naar ieders te vredenheid: de projectontwikkelaar J. van Veggel, vindt dat welstands commissies voor zowel architecten als projectontwikkelaars autoritaire en hinderlijke obstakels zijn die in de toekomst alleen nog bestaans recht mogen hebben wanneer zij een democratische discussie met worden uitgezet (afgezien nog van het feit dat een uitgestippelde koers door gemeenteraadsverkiezingen volledig op losse schroeven kan ko men te staan). Het begrip 'kwaliteit' is geen eenduidig begrip maar een term die op verschillende wijze kan worden geïnterpreteerd. Zo kan men met kwaliteit hoogwaardige en duur zame bouwmaterialen bedoelen of de architectonische vormgeving, het wooncomfort of juist de unieke histo rische waarde. Soms zijn al die ei genschappen in een paar gebou wen vertegenwoordigd maar meest- jaren op papier een zeer goed door dacht stedebouwkundig plan waarin grote aandacht was besteed aan het wooncomfort en aan een mensvrien delijke omgeving door ondermeer een optimale groenvoorziening en gescheiden loop- en rijverkeer. In de praktijk bleek het allemaal anders uit te pakken: het woongenot in de Bijl- mer scoort nog hoog maar de mens- vriendelijke omgeving is ver te zoe ken. Niet in de laatste plaats door de wantoestanden die een aantal bewoners zelf veroorzaakt. Er zijn in de stad dus vele onzichtbare Weer dezelfde stijl aan de Burg. Tellegenstraat in Amsterdam. Architect Van der Mey. andere vakgenoten aangaan. De goedkeuring van bouwplannen be rust volgens hem op willekeur, toe valligheid en op het al dan niet aan wezig zijn van een dominant lid. In derdaad is het zo dat welstands commissies voor wat betreft de kwa liteitsbepaling geen objectieve se lectiecriteria (kunnen) hanteren. Zo werd bijvoorbeeld het nu wereldbe roemde Schröder-Rietveldhuis in de jaren twintig door de Utrechtse wel standscommissie afgekeurd, terwijl een aantal jaren daarvoor een hefti ge tweestrijd ontstond tussen de le den van de welstandscommissie in Amsterdam over de bouwplannen die architect De Klerk ontwierp voor de Spaarndammerbuurt. De bouw plannen werden gelukkig wel uitge voerd en het welstandslid Cuypers diende zijn ontslag in. Opvattingen over kwaliteit veran deren door de tijd en zijn, zoals op dit symposium blijkt, sterk relatief. Hiermee is gelijk aangegeven hoe moeilijk het was, is en in de toe komst zijn zal om vast te stellen wat nu precies kwaliteit is en welke koers in een gemeentebeleid moet al slechts een aantal daarvan. Het begrip wordt nog vele malen com plexer wanneer het om stadsgebie den of stadswijken gaat. Hier wor den ook niet-materiële zaken zoals 'leefklimaat' en 'vestigingsklimaat' met het begrip kwaliteit aangeduid. Terreur tekentafel Verondersteld wordt dat met een goed functionerend gemeentebeleid de stedebouwkundige kwaliteit van de stad kan worden gegarandeerd. Hierachter schuilt vaak de overtui ging dat deze kwaliteit aan een te kentafel ontworpen kan worden. Te genstanders achten dit onmogelijk. Zij vinden dat stedebouw een pro ces van geleidelijke aanpassing en van zorgvuldige stadsvernieuwing zou moeten zijn (Max van Rooy), zonder de lancering van grootschali ge nieuwbouwprojecten. Bovendien zijn er in de stad andere mechanis men werkzaam die niet aan een te kentafel ontworpen kunnen worden die toch de kwaliteit van de omge ving positief of negatief kunnen beïnvloeden. Zo was de Bijlmer in de zestiger mechanismen werkzaam die maar ten dele door architectuur worden gemaakt en bepaald en het is daar om de vraag of een gemeentelijk ar chitectuurbeleid daarop afgestemd kan worden. Desalniettemin moet er op ge meentelijk niveau iets gebeuren. Im mers: 'In de architectuur gaat het om een wezenlijk verlangen naar identificatie met de omgeving' (Duivesteijn). Laten we hopen dat bij het toekomstige architectuurbeleid met meerwaarde niet alleen ge meentebestuurders zijn die zich kunnen identificeren met de stad. Drs Olga van der Klooster is bouw- historica en adviseur architectuur- conservering te Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 37