Het Zuidhollands Landschap: evenwicht tussen natuur en cultuur Els Speekenbrink 33 De Stichting 'het Zuidhollands Landschap' (ZHL) is een particuliere na tuurbeschermingsorganisatie. Ze koopt en beheert natuurterreinen, speelt in op ruimtelijke ontwikkelingen, verzorgt voorlichting en educa tie en stimuleert natuurgerichte recreatie. Ze richt zich op de provincie Zuid-Holland o.a. met de vereniging tot Behoud van Natuurmonumen ten en Staatsbosbeheer. Door duidelijke afspraken en regel matig overleg streven deze organi saties naar een efficiënte uitvoering van hun taken en optimale beharti ging van de belangen van natuur en landschap. In de oprichtingsakte van 12 juli 1934, staat haar doel als- plaats hebben gekregen in het na tuurlijk landschap of het natuurlijk landschap hebben bepaald. Ze zijn in 10 categorieën op te delen: 1 eendekooien, kooihuisjes, 2. forten, 3. molens, 4. boerderijen, 5. woon huizen, 6. duinhuisjes, 7. landgoe- Het Dordtse Huis te Leerdam (foto Els Speekenbrink) volgt omschreven: 'de bevordering van het behoud, de ontwikkeling of het scheppen van natuur- en land- schapsschoon in de provincie Zuid- Holland'. Nu is een landschap zon der ingrijpen door de mens ondenk baar; in de loop der geschiedenis is ons natuurlijk landschap steeds meer een cultuurlijk landschap ge worden. In de jaren zeventig groeide de bewustwording van het belang van een evenwicht tussen cultuur en na tuur. Dit leidde ondermeer tot een statutenwijziging in 1975. Vanaf het Monumentenjaar rekent het ZHL de monumentenzorg eveneens tot haar taak. Artikel 2 lid 3 van huidige sta tuten (laatste wijziging 3 mei 1990) luidt: Het doel van de Stichting is het bevorderen en het behouden van monumenten in de zin der wet welke op haar terrein zijn gelegen. Niet al leen de flora en fauna van het ZHL bieden een grote variëteit, ook haar monumenten zijn er in allerlei soor ten en maten. Het ZHL verstaat onder cultuur monumenten: alle onroerende èaken die door toedoen van de mens een deren, 8. fundamenten/ruïnes, 9. de produkten van.terreingebonden ambachten (met name griend-, en rietcultuur), 10. bunkers, (willekeuri ge volgorde). Een greep uit de veelheid: Duinhuisjes De duinhuisjes nemen een bijzonde re plaats in binnen dit geheel. Aan de binnenrand van de duinen van Oostvoorne bevinden zich ongeveer 30 van dergelijke woninkjes, die ook wel bekend staan als tuinderswonin gen of duinboerderijtjes. Zij werden bewoond door boerengezinnen die in de duinen hun akkers hadden en hun vee hadden ingeschaard. De eenvoudige huisjes, vaak van kalk steen opgetrokken, zijn vergroeid met de omgeving. Hun opbouw stemt overeen met die van de grote re Zuid-Hollandse boerderijen. De hoofdvorm bestaat uit een rechthoe kige schuur met hoogopgaand dak en houten achterwand met een uit de voorgevel gebouwd voorhuis. Voorts kenmerken de huisjes zich door markante - aan de boerderij- bouw ontleende - windveren en schuifvensters met roedeverdeling. Ook de segmentvormige stalramen en de Oud-hollandse pannendaken behoren tot de karakteristieke eigen schappen van deze pandjes, die zo speels in het landschap gerang schikt lijken. De traditionele indeling bestaat uit een voorhuis met bedste den en binnenhaard met toegang tot de schuur/stal. Uniek is het sinds 1 mei 1990 voor publiek opengestelde duinhuis je, Duinstraat 18, door de histori sche vereniging West-Voorne inge richt als historisch museum. Zowel interieur als exterieur ademen de sfeer van omstreeks de eeuwwisse ling uit. Door een precieze restaura tie, de aanwezigheid van meubeltjes en gebruiksvoorwerpen waant u zich, nadat u het romantische aan weerszijde begroeide paadje be wandeld hebt, rechtstreeks in ver vlogen tijden. Sommige huisjes zijn ingrijpend verbouwd; inwendig bleek dat soms noodzakelijk, gelet op puur praktische zaken, zoals sa nitaire voorzieningen, slaapruimte etc. Een deel van de huisjes dient o.m. tot huisvesting van ter plaatse werkzaam personeel. Het merendeel wordt momenteel uitgegeven in erf pacht met opstalrecht. Het Dordtsche Huis Eén van de zeer waardevolle gebou wen in het bezit van het ZHL is het 'Dordtsche'of Alblasserwaardsche Huis'. Het ligt samen met de 17de eeuwse boerderij 'De Kruithof', eveneens in bezit van het ZHL, aan de bocht van de Diefdijk te Leer dam, nabij het Schoonrewoerdse Wiel. Door de situering aan een dijk hebben beide panden een boven- en benedendijks gedeelte. Zo is er een fraai samenspel tussen de glooiing van het landschap en die van de bouwmassa gecreeërd. Al hoewel 'de Kruithof' niet onderdoet als beeldbepalend danwel histo risch belangrijk pand, wil ik hier wat nader ingaan op de wijzigingen die het 'Dortsche huis' in de loop der tij den onderging. Het werd vermoedelijk in de 17de eeuw gebouwd als dijkwoning met twee topgevels en een zadeldak. In de 18de eeuw werd het voorzien van een nieuwe voorgevel van fijn metselwerk en zeer dunne voegen met goed geproportioneerde roede- ramen. In 1859 kwam het pand in bezit van het dijkcollege van de Al- blasserwaard. Het werd gebruikt als vergaderruimte en opslagplaats. In 1894 vond een ingrijpende verbou wing plaats. De kap en de bovenste balklaag van het hoofdgebouw wer den afgebroken, muurwerken en schoorstenen werden verlaagd en er werd een nieuwe gebroken kap geconstrueerd. Tekeningen ontbra-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 33