32 burgerpark, de muurrestanten in het Hunnerpark, de Stratemakerstoren, de St. Antonispoort en natuurlijk de resten van de Romeinse stadsmuur aan de Waalkade. Jongere objecten zijn onder meer enige fortificaties gelegen in de buitengebieden ten zuiden van Nijmegen en de beide Lentse forten aan de overzijde van de Waal. Rondom dit thema zal dit jaar op 9 september een breed scala aan activiteiten worden georganiseerd. Vanzelfsprekend kan het publiek de meeste vestingwerken in en om Nij megen bezichtigen, maar opmerke lijk is de hoeveelheid en verscheidenheid aan informatie die de bezoekers rond het thema zal worden aangeboden. Exposities Een greep uit het aanbod. In het Na tuurmuseum aan de Gerard Noodt- straat is van 27 augustus tot 1 no vember, dus ook tijdens de Open Monumentendag, de tentoonstelling 'Gelderse steden omsingeld' onder gebracht. Deze expositie doet tot 1992 verschillende Gelderse musea en bezoekerscentra aan. Naast het vaste onderdeel, waarin veel wetens waardigheden worden getoond over de vestingsteden in Gelderland, heeft Nijmegen, evenals de andere gaststeden als aanvulling op de ba sispresentatie een deel van de expo sitieruimte zelf ingevuld met informa tie over de lokale vestingwerken. Het Nijmeegs Museum Comman- derie van St. Jan heeft van 11 au gustus tot en met 9 september de expositie 'Wallen, poorten en ves tingwerken van de stad Nijmegen' binnen haar muren. Hier kan de bezoeker zich aan de hand van oude prenten en tekeningen een beeld vormen van het versterkte Nij megen zoals kunstenaars het zagen in de afgelopen eeuwen. Ook is er een groot aantal foto's te bekijken uit de jaren zestig en zeventig van de 19de eeuw, gemaakt vlak voor en tij dens de grootscheepse sloop van de vestinggordel. De unieke beel den van de gigantische muren, to rens en poorten wekken de indruk dat hier een Nederlands Carcasson- ne verloren is gegaan. Paardentram Andere aktiviteiten rond het thema zijn de wandelroutes langs de ge spaarde stadsmuren en bolwerken - veelal opgenomen in de fraaie stadsparken- en enkele verder van het centrum gelegen fortificaties. Door het IVN worden educatieve tochten georganiseerd langs de na tuurmonumenten rond de vesting werken. De relatie tussen oude ver dedigingswerken en het daarom heen gegroeide of aangelegde na tuurschoon wordt zichtbaar gemaakt in enkele boekjes met wandelingen in het Kronenburgerpark, het Hun nerpark en op het Valkhof, verkrijg baar bij het Natuurmuseum, VVV en Open Huis Nijmegen. Verder zal er een paardentram rijden langs de singels, parken en vestingwerken die de binnenstad omgeven en zul len ook de Lentse forten, weliswaar gelegen in de gemeente Eist, maar eveneens onderdeel van de uitge breide fortificaties rond Nijmegen, in het project worden betrokken. In het Gemeente Archief, gevestigd in het 19de eeuwse arsenaal is een kleine expositie over dit militaire gebouw te zien. De moderne 'militaire' beteke nis van Nijmegen als kazernestad wordt benadrukt door de openstel ling van enkele kazernes in de bui tenwijken. Tenslotte zal, evenals de vorige jaren, een speciale aflevering van Gemeentelijk, het orgaan van de Gemeente Nijmegen, geheel gewijd zijn aan de Open Monumentendag. In deze krant zijn diverse artikelen opgenomen met betrekking tot het thema vestingwerken en over de vele nevenaktiviteiten, die in het bo venstaande zijn opgesomd. Natuur lijk vindt u hierin ook alle informatie over de ligging en de openingstij den van de deelnemende monu menten. Aangezien ook vele van de bur gerlijke en kerkelijke monumenten in Nijmegen voor het publiek gratis toegankelijk zullen zijn, is deze stad dit jaar dus een bezoek meer dan waard. U bent er van harte welkom! C.J.B.P. Frank is mede-organisator van de Open Monumentendag te Nijmegen heel aug. - De Slachtedijk tussen Oosterwierum (bij Grouw) en Ooster- bierum een eeuwenoude binnenzee wering, is uitgeroepen tot monument van de maand augustus in Fries land. Een permanente tentoonstel ling over de Slachte is te zien in mu seum It Tsiispakhus, Aid Hiem te Wommels. Di. t/m do. van 14-17 uur open en vr. t/m zo. van 13-17 uur. t/m 9-9 - Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de provincies Noord en Zuid-Holland is Paviljoen Welgelegen, het Provinciehuis van Noord-Holland opengesteld voor het publiek. T/m 9 sept. elke vrijdag van 14 tot 17 uur. Op 8 en 9 september bovendien zaterdag van 10-17 uur en zondag van 11-17 uur. t/m 2-9 - Overzichtstentoonstel ling van het werk van aannemersbe drijf Overdevest in het Architectuur Bouwhistorisch Centrum aan Groot Heiligland 47 te Haarlem. Open ma. t/m vr. van 10-17 uur, za. van 12-17 uur en zo. van 13-17 uur. Woensdag en zaterdagavond van 20-22 uur. 17, 18 en 19 aug. - Dordt Monu- menteel. Voor de vijfde maal organi seert de oudste stad van Holland, Dordrecht dit evenement. Drie da gen lang staan 800 Dordtse monu- Exposities menten centraal met diverse exposi ties in monumentale musea, een ar- toteek en een bibliotheek. In muse um mr. Simon van Gijn b.v. een ten toonstelling over Vincent van Gogh in Dordrecht. Openingstijden overal op 18 aug. van 10-17 uur en op 19 aug. van 13-17 uur. 1/9 tot 7-10 - Expositie over de geschiedenis, architectuur en deco ratie van de RK Kerk van Onze Lie ve Vrouw ten Hemelopneming in Helmond, een neo-romaanse schep ping van architect J. Margry. Plaats: Gemeentemuseum Helmond aan Kasteelplein 1. Open di.-vr. van 10-17 uur en za.-zo. van 14-17 uur. 6-9 t/m 22-9 - Gevels van Neder land. Miniaturen van Jerry Harbe- rink. In Veluws museum Nairac, Langstraat 13 te Barneveld. Open di.-vr. van 10-12.30 en 13.30-17 uur en za. van 12-17 uur. Vanaf 7-9 - Beeldenexpositie in tuin Historisch Museum 't Oude Huis, Dorpsstraat 7 Zoetermeer. Thema: 'monumenten en beeldende kunst'. Van 8-9 t/m 8-12 - 'Toren van for maat, de watertoren aan de Pomp- stationsweg' in museum Schevenin- gen, Neptunusstraat 92. Open: di. t/m za. van 10-17 uur. t/m half nov. - 'Maasland 1840'. In museum De Schilpen, 's-Heren- straat 24, Maasland. Open: zater dags van 10-17 uur. t/m dec. - 'Midden in de 19de eeuw'. In Museum Genootschap Oud-Rijnsburg, Oude Vlietweg 6, Rijnsburg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 32