Vestingwerken centraal tijdens Open Monumentendag in Nijmegen 31 C.J.B.P. Frank In Nijmegen is men eindelijk op de goede weg. De voor- en naoorlogse sloopwoede en de aanhoudende onverschilligheid ten aanzien van het bouwkundig erfgoed hebben gaandeweg plaats gemaakt voor een hoopgevende positieve houding ten opzicht van het stadsontwikke- lings- en monumentenbeleid. Enkele wapenfèiten: de toenemende aandacht voor en bescherming van de uitgestrekte 19de en vroeg 20ste eeuwse stadsuitleg: en dan het re cente inventarisatie- en herinrich tingsproject in de Lange Hezel- straat, één van de weinige Nijmeeg se straten die haar historische ge- velwand vrij gaaf wist te bewaren. Momenteel wordt de gehele straat pand voor pand onderworpen aan een bouwhistorisch onderzoek. Als De Nijmeegse Hertogpoort aan de landzijde uit 1870. (foto Gemeentearchief Nijmegen). men bovendien de detonerende re clamestaketsels heeft verwijderd en de oude panden heeft opgeknapt zal ook haar oude straatprofiel te rugkeren; niet in de laatste plaats is natuurlijk de verrassende herrijzenis van de Waalkade en omgeving te noemen, waar de moderne speelse architektuur zich uitstekend voegt in het karakteristieke Nijmeeqse rivier front. Ook tijdens de overal druk be zochte Open Monumentendagen tracht de stad haar beste beentje voor te zetten. Stond in 1989 de 19de eeuwse stadsuitleg centraal, dit jaar heeft het Comité Open Mo numentendag 1990 gekozen voor het thema 'Nijmegen, vestingstad en garnizoenstad'. Ondanks de betreu renswaardige sloop van een groot deel van de zeer indrukwekkende middeleeuwse en latere vestingwer ken vanaf 1878, toen de vesting offi cieel werd opgeheven en de stad zich kon bevrijden van de als een knellende ring rond het centrum ge legen wallen, bezit Nijmegen toch nog vele interessante overblijfselen uit haar roemruchte verleden als be langrijke vestingstad, de oudste van de provincie Gelderland. De stenen en aarden versterkingen die be waard zijn gebleven dateren dan ook van de Romeinse tijd tot aan de 19de eeuw. Enkele voorbeelden zijn de imposante Kruittoren en de aan sluitende walmuren in het Kronen-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 31