Actie in een veranderende Randstad Abele Reitsma 30 Monumentaal Zuid-Holland wordt voortdurend bewaakt' door een pro vinciale commissie (pc) van de Bond Heemschut. Twee PC-leden maak ten in hun drukke agenda een uurtje vrij voor een kort interview. Het gaat om mr. C.J. Vogel (voorzitter) en ir. L.J. van den Boogert (tech nisch adviseur, in het dagelijkse leven architect, gespecialiseerd in res tauratie). Beiden zijn sinds midden jaren '70 actief binnen de Heem schut-commissie. 'Gevallen' De provinciale commissie houdt zich in de eerste plaats met de 'gevallen' bezig. 'Dat zijn objecten van monu mentaal karakter, waar iets mee staat te gebeuren, dat naar onze mening niet of anders moet gebeu ren.' Het kan om woonhuizen gaan, om industriële monumenten, maar ook om een weg door het land schap. Bijvoorbeeld in de Alblasser- waard. 'Een doorgaande weg door een dorp levert daar teveel proble men op voor dat dorp'. De provincie wil nu een omleiding maken. Heem schut heeft daartegen bezwaar gemaakt. In de eerste plaats tegen het feit dat er een weg komt, omdat verkeersmaatregelen ook afdoende kunnen zijn. In de tweede plaats: 'als er een weg moet komen, pas die dan aan aan het landschap', aldus de heer Vogel. Een aangepaste ligging kan tegemoet komen aan de be staande structuren in het landschap. Economische druk Op de vraag of Heemschut in Zuid- Holland met andere zaken te maken krijgt dan in de meeste andere pro vincies, wijzen de twee pc-leden op de economische druk. 'Er is een gro te druk om te willen veranderen. Ver anderen heeft tot gevolg dat het be staande onder druk staat, vooral in tijden van economische groei, zoals nu. De bevolkingsdruk is ook een ge volg hiervan.' Er is dan ook een toe nemende woningbehoefte. Tot 2010 moeten er zelfs zo'n 700.000 nieuwe woningen in de Randstad gebouwd worden. 'Dit heeft gevolgen voor boerderijmonumenten, voor land schappen.' Deze dreiging houdt vol gens de Heemschut-pc geen halt voor belangrijke monumentengebie- den. 'Het Groene Hart van Zuid-Hol land staat steeds meer onder druk.' 'Als de stad groeit heeft dat niet alleen tot gevolg dat groen ver dwijnt. Dikwijls verandert ook het sil houet van de stad. De bevolkings druk betekent een drang tot schaal vergroting in de binnenstad.' Wat voor de grote steden geldt, geldt in mindere mate ook voor de kleinere plaatsen. In 'Schoonhoven'zou bij voorbeeld een groot hotel van 18 meter hoog moeten komen. Provinciaal beleid De pc heeft een adviserende stem in het beleid van de provinciale overheid. 'Onze commissie van Heemschut heeft een vertegenwoor diger in de provinciale monumenten commissie.' De pc staat met gemeng de gevoelens tegenover de verande ringen ten gevolge van de nieuwe monumentenwet. 'De nieuwe monu mentenwet geeft de provincie geen taken meer. Dat vinden we eigenlijk wel jammer. Alles is naar de gemeen ten gegaan, die zijn autonoom.' Gemeentelijke vrijheid 'De controle van de provincie op de gemeentelijke bestemmingsplannen is door de bezuinigingen bijna nihil. Er is heel veel ruimte voor gemeen telijk beleid, sonds 4 a 5 jaar. Ge meenten moeten zich deze verant woordelijkheid nog eigen maken.' 'Bijvoorbeeld de nieuwe gemeen te Graafstroom, een agrarische ge meente, heeft gebruik gemaakt van de mogelijkheid in de nieuwe Monu mentenwet om zelf te beslissen over vergunningen voor wijziging en sloop van rijksmonumenten. De be staande raadscommissie voor Ruim telijke Ordening krijgt hier tevens een taak als Monumentencommis sie! In deze commissie zitten geen monumentendeskundigen.' Heemschut heeft deze zaak bij de Raad van State gebracht en beroept zich op de Memorie van Toelichting bij de Monumentenwet. Hierin staat dat de minister er van uit gaat dat er deskundigen in de gemeentelijke commissie zitten. De raad van State moet nog een uitspraak doen. Onder invloed van de pc hebben enkele gemeentebesturen een ge meentelijke monumentenverorde ning vastgesteld en een monumen tencommissie geïnstalleerd. De ge meentebesturen van Gouda en Schoonhoven hebben in hun monu mentencommissie een lid op voor dracht van Heemschut benoemd. De pc heeft de gemeenten niet al lemaal speciaal benaderd om ze tot een eigen beleid te stimuleren. 'De afgelopen tien jaar hebben wij bij bezwaren terloops het nut genoemd van een gemeentelijke verordening en commissie.' 'Vaak is het een algemene druk vanuit de bevolking. Heemschut is dan één van de partijen.' Dit geldt ook in het algemeen voor acties. 'In teresse van de plaatselijke bevol king is onmisbaar voor het slagen van een actie. Heemschut Amster dam heeft wel een hoge symboli sche waarde, maar als de plaatselij ke bevolking het niet draagt, blijft het in de lucht hangen. De bevol king komt wel in een laat stadium in actie, als de sloper voor de deur staat. Vaak zijn alle formele stations dan al gepasseerd.' Weer veel grootschaligheid De beide Heemschutters constate ren een groeiend aantal grootschali ge nieuwbouwprojecten. Ook in een historische omgeving verrijzen soms 'foeilelijke gebouwen'. Zo komen grootwinkelbedrijven vaak op het historische klimaat van een binnen stad af. Maar dan gebeurt er iets vreemds: 'Het zijn dezelfde bedrij ven, die dit klimaat om zeep helpen'. Er moet een groot, opvallend nieuw gebouw komen. Van den Boogert: 'Als je daar tussen wilt zitten, moet je je aanpassen. Dan kom je tot an dere vormen, niet meer zo brutaal, overrompelend.' 'Een van de problemen, als er zich een geval voordoet, is dat we in een te laat stadium op de hoogte gesteld worden. Het is moeilijker om beslissingen terug te draaien dan te voorkomen.' Om een beter contact met plaatselijk betrokkenen te krij gen, heeft de pc alle bekende orga nisaties in de provincie aangeschre ven. 'We dachten dat plaatselijke in stellingen eerder op de hoogte kun nen zijn.' Van de ongeveer 180 or ganisaties hebben er nu ongeveer 15 gereageerd. Restauraties Het is een bekend probleem dat de gemeenten ontoereikende restaura tiebudgetten van het Rijk krijgen. Volgens een onderzoek van de Na tionale contactcommissie Monumen tenbescherming (NCM), in 1989, maken veel gemeenten zelfs mel ding van uit- en afstel van restaura ties om financiële redenen. Als de beide pc-leden dit pro bleem voorgelegd krijgen, zeggen zij dat er naar hun ervaring wel oplossingen mogelijk zijn. 'Als de wil er is kun je veel bereiken..' De heren wijzen op de villa Windlust te Leid- schendam, die van sloop gered is. 'Die kan weer een periode overbrug gen door consoliderend onderhoud, tot er restauratiesubsidie beschik baar is.' Een restauratie hoeft niet al tijd ingrijpend en kostbaar te zijn. Als er mensen aan restauratie den ken, denken ze ook vaak aan gron dig verbouwen. Maar het zijn twee verschillende dingen. Restauratie is eigenlijk alleen groot onderhoud. Voor bescheiden bedragen kun je een gebouw 30 jaar verder helpen.' Abele Reitsma is lid van de pc Gel derland van Heemschut en free lan- ce-medewerker van het tijdschrift.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 30