ll WMttmm 1 <;jf «»)ül Bis® 28 -r"> M 1 lIMti? Een kijkje vanaf het Provinciehuis op de binnenstad. Bovenin markeren bomen de rechthoekige Hofvijver. wat dat gaat kosten'. Volgens het nieuwe beleid kan de provincie alle subsidie-aanvragen per geval beoordelen. Ook als de kleine cultuurhistorische objecten niet officieel beschermd zijn, kan een restauratiesubsidie verleend worden. Soms geeft de provincie een groter bedrag dan volgens de verordening mogelijk is. Op het ogenblik speelt bijvoorbeeld nog een restauratieplan voor de steen ovens bij Nieuwerkerk aan de IJssel, dat al jaren in discussie is. 'Nu het Rijk uiteindelijk een subsidie toege zegd heeft, kunnen wij de commis sie voorstellen er een ton voor uit te trekken uit het monumentenfonds.' Dit is meer dan het normale bedrag. Volgens de oude regeling kon de provincie geen subsidie verlenen als een monument eigendom van. een overheidslichaam is. Nu is er een uitzondering gemaakt voor 'be schermde kerk- of watertorens, be schermde gemalen, sluisjes en bruggen in het landelijke gebied of beschermde molens.' Deze monu menten zijn immers vaak eigendom van een waterschap of gemeente. Molenviergang Aarlanderveen Het Zuid-Hollandse monumentenbe leid beperkt zich niet tot het hante ren van verordeningen. Het provin ciebestuur weet ook andere midde len te benutten. 'Wat op dit moment het discussiepunt nog steeds is, dat is het behoud van de molenviergang van Aarlanderveen. Dit is de enige functioneel werkende molenvier gang nog in Europa.' Het waterschap wil van deze vier molens af, om over te gaan op me chanische bemaling. Dit zou een verbeterde waterstand betekenen en een besparing op personeels kosten. 'Die begrotingswijziging hebben wij afgekeurd op grond van het algemeen belang. Want het al gemeen belang is dat de gehele molenviergang daar blijft. Daartegen heeft nu het waterschap beroep aangetekend bij de Kroon. Dat speelt nu denk ik twee jaar.' Deze dappere opstelling van de provincie was niet vanzelfsprekend. 'Het past wel binnen de begroting van het waterschap. Dus je hebt daarop geen been om op te Staan, om de begroting af te keuren. Het is ook in het belang van het water schap, in het belang van de agrariër daar. Dus voor iedereen lijkt mecha nisering goed... maar het monu- mentenbelang, om dat te bewaken, is geen taak van het waterschap.' Dijkversterking Mevrouw Günther heeft naast monu mentenzorg ook beleidsterreinen in haar portefeuille, die nogal eens an dere belangen hebben: agrarische zaken, landinrichting en dijkverster king. Ruimtelijke Ordening heeft een collega van haar. De gedeputeerde zegt inderdaad vaak met tegenstrij digheden tussen haar portefeuilles te maken te krijgen. 'Dan is het de kunst om tot een compromis te ko men, zeker bij dijkversterking. Het Waterschap denkt functioneel en zegt: 'je moet gewoon een rechte dijk maken.' In zo'n geval kan het bij voorbeeld een oplossing zijn om een damwand in de huidige dijk te slaan, zodat het profiel gehandhaafd kan blijven. In de Coördinatie-commissie Dijkversterking (CCD) is een lid op genomen namens de particuliere monumentenorganisaties. De afwe ging van tegenstrijdige belangen blijft binnen deze commissie, die het College van Gedeputeerde Staten voorziet van een 'ontzettend zwaar advies'. Leden van de Provinciale Staten blijven hier geheel buiten. Landinrichting Ook de landinrichting gaat gepaard met tegenstrijdige belangen. Een on derwerp is bijvoorbeeld de hoogte van het waterpeil. Agrarische belan gen pleiten voor een laag waterpeil en natuurbescherming vraagt om een hoog waterpeil. Hiertussen in staat het belang om boerderijgebou wen te behoeden voor verzakkingen. Het provinciebestuur hecht sterk aan de handhaving van de histori sche boerderijen bij herverkavelin gen. 'Dan is het de bedoeling vaak dat zo'n boerderij niet meer agra risch wordt gebruikt. Dan moet je daar een bestemming voor vinden die daar passend voor is. Dat is alle maal niet zo gemakkelijk.' Noodza kelijk is het wel, 'want anders wor den ze afgebroken'. Bij de herinrich ting van Midden-Delfland heeft de provincie de reconstructiecommissie gewezen op het behoud van gema len, boerderijen en andere behou- denswaardige zaken. In haar reactie op het conceptplan heeft de provin-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 28