Zuid-Holland voert flexibel en doelgericht monumentenbeleid Abele Reitsma 27 In het kader van dit themanummer hadden we in het Zuid-Hollandse provinciehuis een gesprek met mevrouw drs. I. Günther. Zij is al sinds 1978 lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Al die tijd heeft zij 'monumentenzorg' in haar portefeuille. Eind vorig jaar was zij een van de sprekers op een studiedag over 'provincie en monumentenzorg' (zie Heemschut nov/dec 1989 blz. 25). Toen gaf zij aan dat een provincie bestuur nog steeds taken heeft in de monumentenzorg, ondanks de nieu we monumentenwet die de provincie nauwelijks taken meer gunt. De ge deputeerde vindt dat verschillende verantwoordelijkheden juist bij de provincie thuis horen: 'aandacht voor het landelijk gebied, relaties leggen met streekplan, bestem mingsplan, toeristische routes, bij uitstek een provinciale taak.' Mevrouw Günther voelt zich niet al leen professioneel betrokken bij de zorg voor monumenten, maar ook persoon lijk. Zij studeerde ooit af als historicus. Zicht vanaf het Provinciehuis in Den Haag op de Prinsessegracht (foto's Abele Reitsma) Landschap Het provinciale monumentenbeleid in Zuid-Holland richt zich hoofdza kelijk op het landelijk gebied. Hier weet de provincie zich ten opzichte van andere bestuurslagen te profile ren met een zelfstandig beleid: be scherming van boerderijen en kleine cultuurhistorische objecten of 'land- schapsbepalende elementen'. Hier bij kunnen kerktorens, vestingwer ken, bakhuisjes, hooibergen en sluisjesbehoren, maar bijvoorbeeld ook eendenkooien, schandpalen, straatlantaarns, brugleuningen, tol hekken, gevelstenen, zonnewijzers en makelaars. Dit beleid is sinds juli 1989 vastgelegd in een nieuwe 'Cul tuurnota' en enkele bijbehorende verordeningen. De nieuwe monu mentenverordening voorziet in de vorming van een provinciale monu mentenlijst. Subsidies Zuid-Holland subsidieert geen res tauraties meer van woonhuizen bin nen de bebouwde kom. Subsidiemogelijkheden in het niet- landelijke gebied zijn wel blijven be staan voor beschermde monumen ten die 'het beeld van de bebouwing bepalen', aldus de verordening. Nieuw is dat de provincie restaura ties van molenstompen subsidieert. In navolging van Overijssel heeft Zuid-Holland nu een subsidie voor rieten daken in het buitengebied in gevoerd. 'Het is heel belangrijk in het landschap, dat dat kan blijven en dat men niet allemaal golfplaten op het dak krijgt. Net zoals hooibergen. Je ziet nog maar een enkele keer een hooiberg met een rieten dak.' Er geldt een subsidieregeling voor het onderhoud van molens. Die regeling wordt nu voorzichtig uitge breid naar andere categorieën mo numenten. Sinds 1 juli 1989 is er een proef met onderhoudsubsidies voor boerderijen. Onderhoud wordt gesubsidieerd 'omdat je daarmee dure restauraties kan voorkomen. Maar het is nog een proef, omdat je helemaal geen schatting hebt van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 27