Afbraak is soms een politiek getolereerde vorm van agressie 21 T Herman Moscoviter nauwelijks enig cultureel-historisch besef. Wie kwaadwillend is, herkent hierin een zekere mate van arrogan tie: wat nieuw is, is goed. Wat oud is kan worden afgedankt. Alsof daar een tegenstelling bestaat. Alsof het nieuwe niet kan floreren naast het Die Rotterdamse mentaliteit! Wat in de weg staat, wat niet onmiddellijk voor hergebruik in aanmerking komt maken we met de grond gelijk. We hebben in deze stad vol van Het Nieuwe Rotterdam geen plaats voor wat dan ook uit het verleden. Het woord geschiedenis is een vloek; wie het woord bewaren in Rotterdam in de mond neemt, krijgt twee jaar cel, onvoorwaardelijk. HppBST De Hef in Rotterdam, gedoemd te verdwijnen (foto Niels van der Hoeven, Het Vrije Volk) Opgestroopte mouwen zijn prachtig, want vernieuwingen zijn een voor waarde voor behoud van de levens kracht van de stad, maar hoever ga je daarin? En deugt de mentaliteit van die Rotterdammers wel? Het was een gemeenteraadscommissie vergadering over de Kop van Zuid. Het raadslid van de VVD stelde voor het meer dan honderd jaar oude Vrij Entrepot (De Weerelddelen) van ar chitect Stieltjes af te breken. Een ge bouw dat staat als een kasteel, dat voor velerlei doeleinden is te gebrui ken, dat uit de allereerste periode van de ontwikkeling van Rotterdam- Zuid dateert. Het was serieus be doeld door de VVD'er. Hij meende het. Het kwam zo ter sprake omdat de projectleider voor de Kop van Zuid plannen, René Daniels van de dienst Stadsontwikkeling, had ver teld dat er geen bestemming, noch plaats was voor drie andere, zeer kenmerkende (wederopbouw)pak- huizen aan de oostzijde van de Rijn haven. Afbreken dus. Ze staan in de weg voor een verkeersroute. Nog geen week eerder stond er een kenmerkend zinnetje in Het Vrije Volk: 'Wanneer dan die nieuwbouw op de Kop van Zuid ook ruimte biedt aan de Inspectie der Belastingen, kan het gebouw aan de Puntegaal- straatworden afgebroken.' Dat is nog eens écht Rotterdams. We weten van aanpakken. Het nieu we staat er nog voor geen millimeter, maar we zijn in gedach ten al bezig het oude te slopen. Hoe monsterachtig lelijk het belastingge bouw ook oogt, zo heeft men in Rot terdam eens gebouwd. Ook dat zegt iets over het verleden en hoe we mensen lieten zien wat het uiterlijk moest zijn van dè belastingdienst. Remonstrantse kerk Om een ander voorbeeld te geven: de Remonstrantse kerk aan de Wes tersingel mag niet op de gemeente lijke Monumentenlijst. Ter verdedi-. ging werd door het kerkbestuur aan gevoerd: straks is die grond daar goud waard en dan willen we hem kunnen verkopen. Dat is pas het ware geloof: verkopen aan een pro jectontwikkelaar om af te breken. Het spoorwegviadukt (het zoge heten luchtspoor) dwars door Rot terdam en uniek in Nederland gaat na een levensduur van meer dan honderd jaar naar de sloop. De spoorbruggen behorend tot een van de kenmerkendste beelden van deze stad gaan dezelfde weg. De Hefbrug staat op de nominatie voor de oud roestprijs verkwanseld te worden. Dankzij de spoortunnel is dit to taal, deze kenmerkende structuur voor de snelle ontwikkeling van de stad, en met name de explosieve groei van Rotterdam-Zuid, overbo dig en kan dus vernietigd worden. Dat 'dus'is typisch Rotterdams. Bij de bestuurders van deze stad leeft oude (denk aan de nieuwe hoog bouw dwars door de Beurs van ar chitect Staal heen). Alsof het oude niet eveneens een waarde vertegen woordigt. Geen respect Het was Bertold Brecht's belofte dat er van de grote steden niets zal overblijven dan de wind die er door heen waait. In de oorlog en kort erna was dat heel letterlijk het geval. Zo wel in talrijke Duitse steden, als in (om maar een paar te noemen) Co-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 21