Noot 17 van het gemeentehuis van Aals meer. Opvallend is ook aan de Sta tionsweg in Aalsmeer het omstreeks 1912 gebouwde station van de toen malige Haarlemmermeerspoorlijn. 'Witte boerderij' De Haarlemmermeer zelf kan zich niet beroemen op veel monumenten: er zijn vijf rijksmonumenten, de drie gemalen, de stenen molen De Eer steling met het molenaarshuis aan de zuidkant van Hoofddorp en de 'witte boerderij' aan de westkant van de Hoofdvaart/Hoofdweg 743, ten zuiden van Hoofddorp. Dit is een ty pische pioniersboerderij van het kop-romptype. In de boerderij is thans de actieve stichting Meerhis- torie gevestigd die zich bezig houdt met de geschiedvorsing van de Meer. Keren we nu terug naar de Vrieze- koop, tussen Leimuiden en Bilder- dam. Tussen het geboomte langs de Drecht door ontwaren we in het zuidoosten, dus rechts de scherpe donkere torenspits van de St. Adria- nuskerk van Langeraar. Een kerk in vroeg-gotische trant gebouwd door J.L. Meesteren J. Scheepens. Er zijn hier in het noorden van Rijnland heel wat kerken verrezen in de twee de helft van de vorige eeuw. In het bijzonder de kerkenbouwer Th. Mol- kenboer was hier actief. Geen won der, hij werd in 1796 te Rijnsater- woude geboren. Een van zijn be kendste kerken is overigens de Re demptoristenkerk aan de Keizers gracht te Amsterdam tussen Wes- termarkten Reestraat, nu als Moe der Godskerk in gebruik bij de Sy- risch-orthodoxen. Molkenboer bouwde in zijn streek, in Roelofs- arendsveen de kerk van St. Petrus Banden, en wel in 1856. De kerk is in 1969 afgebroken. In Rijpwetering verrees in 1860 de O.L. Vrouwe Ge boorte. Molkenboer is een vertegen woordiger van de z.g. stucadoors- gotiek - de gewelven waren niet van steen maar van stucwerk. In Leimui den staat, ongeveer tegenover de naar Roelofarendsveen voeren de Heilige Geestlaan een r.k. kerk ook in stucadoorsgotiek, de St. Johan- nes de Doper, gebouwd in de jaren 1854-1856. De beschreven molen route Hoofddorp - Leiden gaat over de Heilige Geestlaan want van die weg geniet men een kijkje op de Geestmolen. Een molen die aan het Braassemermeer ligt en bij zeilers overbekend is door het sprekende silhouet langs de lage boorden van de plas. Bilderdam Voor de wandelaar blijkt Bilderdam een teleurstelling. Een groep huizen, een garage, een staalconstructiebe drijf aan de buitenkant; de brug over de Drecht, die herbouwd wordt. Aan de overkant een wit huis met grote letters 'Jacobs Droom'. Oorspronke lijk was Jacobs Droom tegenover het thans nog altijd aanwezige maar al lang in onbruik geraakte kerklo- kaaltje Pniël. Hier, in het zuidelijk deel van Bilderdam moeten we ons het boek Genesis in gedachten hou den. Aan de noordzijde een enkel mooi oud huis, langgerekt, eens be staande uit vier turfstekershuisjes. Nu een atelier. Door de tuin loopt de provinciegrens, die dan verder oost waarts de Drecht volgt. Een gedenksteen in een boerderij herinnert aan de eerste steenleg ging door Wm. Roest Cz. in 1856. De boerderij zag toen uit op de uit- geveende plas, op atlassen aange duid als De Poel. Het land van Roest lag in een strook oud land langs de Drecht, de Kalslagerpol der, eens deel uitmakend van de Proosdij van St. Jan. 'De Poel' is in de jaren tachtig drooggelegd: de Zuider Legmeerpolder, nu in gebruik als overloop van de Aalsmeerder bloementeelt. Van Bilderdam loopt, pal noord, een groene dijk naar de Westeinderplas. Dat is de grens tus sen Noord- en Zuid-Holland. Links de Zuidhollandse Vriesekoopse pol der, rechts de Zuider Legmeer. Hier ligt ook de grens tussen de twee hoogheemraadschappen, Am- stellanden Rijnland. De dijk van Bil derdam naar de Westeinderplas Voor de wandelaar is Bilderdam, niet aangesloten op openbaar ver voer, een doorgaansoord: er is geen winkel te bekennen, laat staan een bescheiden horeca-etablissement. Er is slechts te kiezen uit verder wandelen naar Langeraar 3 km.) of naar Kudelstaart (4 km.) of terug te keren naar Leimuiden over de Vrie- zekoop Zuid. Dat is nog de aardig ste wandeling. Wipmolens De route naar Leiden voert vervol gens door het plassenland met veel molens, waaronder kleurige wipmo lens, en veel zeilen op het water. Een paar opmerkelijke molens staan bij Rijpwetering: twee stenen ge vaarten, de molens van de Lijker- polder, gebouwd in 1779 en 1780. Het zijn de enige twaalfkantige mo lens in den lande. De metselaarba zen meenden, dat een ronde molen nooit helemaal dicht tegen de regen kon worden gebouwd - dus werd het twaalfkantig muurwerk. Bijzonder mooi ligt in het groene land de rode wipmolen van de Vrouw Vennepolder bij Oud-Ade. Maar dan duurt het niet lang of Lei- Zicht op de Tolhuissluizen (foto Sabel en Daniels) vormt het westelijkste deel van de z.g. Ring van Amstelland. Zoals de naam al aangeeft lag destijds in de Drecht een dam. De waterscheiding tussen Amstelland en Rijnland (het peil van Amstelland ligt circa 20 cm. hoger) ligt nu oostelijker bij de Nieu we Tolhuissluis in de Drecht, aan het einde van het Drecht-Amstelkanaal. Eens was Bilderdam het onder werp van veel strijd tussen Haarlem en Amsterdam. Door de dam werd het scheepvaartverkeer uit het zui den gedwongen door de Haarlem mermeer en het Spaarne Haarlemse tolplicht te voldoen, op weg naar Amsterdam. De hedendaagse be woner van de hoofdstad kent het bestaan van Bilderdam niet - of hij moet een bevaren watersportsman of -vrouw zijn. Dat was vroeger an ders. Bedreigde men kinderen met een pak rammel dan heette het: We zullen eens Bilderdamse kermis vie ren. En het feit, dat Bilderdam ten zuiden en Buiksloot ten noorden van Amsterdam lag gaf aanleiding tot het dubbelzinnige rijmpje: De plaats waar ik ter wereld kwam ligt tussen Buiksloot en Bilderdam. den dient zich aan met alle ver- keersvoorzieningen er om heen: de Zijlpoort kondigt de binnenstad aan: tijd om met de apostelwagen verder te gaan. De tijden veranderen en wij met hen. Ter gelegenheid van 150 jaar Noord- Holland zijn 9 nieuwe molenroutes uitgegeven, ze zijn verkrijgbaar bij de VVV's in Noord-Holland en kosten 1,50-, Daarnaast verscheen bo vendien een interessante Holland route (ook bij de VVV's te krijgen). Er is verder een Toer-in krant 1990 verschenen met alles wat deze zo mer in cultureel-recreatief-toeristisch opzicht in Noord-Holland te doen is. Ook te krijgen via het VVV. J. Th. Balk is oud-redacteur van Heemschut en free-lance journalist.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 17