Door het groene land van de oude grens tussen Noord en Zuid J.Th. Balk 16 Honderdvijftig jaar geleden werd de provincie Holland gescheiden en ontstonden de provincies Noord- en Zuid-Holland. De provinciale mo lencommissie Noord-Holland vulde ter gelegenheid hiervan haar molen routes aan met een 'grensoverschrijdende' route Hoofddorp - Leiden. Wij volgen hieronder die weg maar kijken naar meer zaken dan molens alleen. De fiets of de auto... maar gedeel ten van de weg tussen Hoofddorp en Leiden kan men ook wandelend afleggen. En, al gingen we in omge keerde richting - we konden de ver leiding niet weerstaan om op een zomerse dag, wanneer de wolkge vaarten als zeilschepen het blauw van de hemel bevaren, in Leimuiden de weg naar Bilderdam te kiezen. Bilderdam, de grens tussen Noord- en Zuid. Een oude grens. Men heeft in 1840 bij de scheiding niet lang naar een grenslijn behoe ven te zoeken. Men kon eenvoudig teruggaan naar de zuidelijke grens van de oude Frankische gouw Ken- nemerland. Deze gouw bestond uit een smalle strook van duinen en geestgronden in het noorden bij Alk maar met een breed en zwaar on derlijf. Dat laatste liet Amsterdam oostwaarts liggen, raakte bij de proosdij van St. Jan - heden ten dage Uithoorn - de Stichtse grens. De grens liep door de venen tussen Kudelstaart en Kalslagen, en voerde dan tussen Leidse- en Haarlemmer meer naar de Kennemerbeek bij Zicht op Bilderdam (foto Sabel en Daniels) Bennebroek en door de duinen naar de Noordzee. Aan het einde van de vijftiende eeuw spoelde de schei ding tussen Haarlemmermeer en Leidsemeerweg. De grensscheiding liep dan ook in 1840 langs de zuid rand van dat vervaarlijk grote water dat in de jaren 1848 - 1852 werd drooggemalen. De Kennemerbeek staat nu bekend als de Kennemer- beekweg. Geurige hooi We wandelen dus tussen de kleuri ge bermen van de Vriezekoop- Noord, de weg langs de Drecht. Aan onze linkerhand het polderland met een rafelige boomrand aan de ein der: daar loopt langs de Westein- derplas de Herenweg - grensweg tussen Kudelstaart en Leimuiden. We komen langs een enkele boerde rij, het hooi ligt geurend in de kap- berg, een geitje mekkert in het talud van de dijk. Door de Drecht tjottert een kajuitjachtje. Soms loopt de weg tussen een boerderij en de schuur door. Rood-wit geschilderde vaten herinneren de weggebruiker aan de kwetsbaarheid van de oude muren. Beneden in de weilanden loopt De Zijlpoort te Leiden (foto VVV Leiden). zwart- en rood-bont vee door elkaar. Naarmate we Bilderdam dichter naderen verandert toch het karakter van de omgeving. Grote schuren bij de boerderijen, akkers met graan en bieten, langs de Drecht kleine In- steekhaventjes met witte cruisers en op de wal tussen de struiken verho len zitjes achter glas. Een helwit ge schilderd huis draagt een veelzeg gende tekst in een modieuze smeedijzeren letter: Tempora mutan- tur et mutamur in illis. Vrouwentroost Aan onze linkerhand rijst in de verte als een knots met een groengeverf de kop de watertoren op van Kudel staart. Maar op deze afstand ver raadt geen enkel teken hoe veran derd dat dorpje langs de dijk van de Westeinderplas is. We zijn er zojuist doorgekomen: het is nu een flink dorp van 6000 inwoners en voor de uitbreiding in de Zuider Legmeer- polder is een grenswijziging nodig geweest tussen Uithoorn en Aal smeer. Het fort aan de plas ligt er nog altijd - nu als een soort water sportcentrum. Voor we uit Aalsmeer Kudelstaart bereiken komen we door de buurtschap Vrouwentroost, naam van een boerderij. De molenroute Hoofddorp - Lei den volgt in Aalsmeer de Uiterweg alvorens in het eigenlijke dorp te ko men waar de kerk overigens best wat aandacht mag hebben. Een merkwaardig bouwwerk, zo heet het, uit het midden van de 16de eeuw met drie dwarsbeuken. De toren is in 1868 gebouwd. J.F. Berghoef heeft in 1944 de kerk opgemeten, in later jaren was deze vertegenwoordiger van de Delftse school - inmiddels hoogleraar geworden - de bouwer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 16