14 Literatu u r Bernard Duimel Jong Nederland, dat rond 1935 werd uitgebreid met een lighal (solarium) aan de achterzijde. Dit ronde beton nen gebouw, een mooi voorbeeld van Nieuwe Zakelijkheid, werd naar ontwerp van architect G. Arendzen gebouwd (nu bewoond door een kunstenaar). Beide gebouwen heb ben iets van kazernes. De 'Deut- scher Hilfsverein' bouwde daarente gen een laag tehuis met een enorme kap; een indrukwekkend bouwwerk. Afgelegen en hoog op het duin ligt de voormalige 'villa Russenduin', die als een burcht overal bovenuit steekt. De villa werd gebouwd voor de planter RW. Janssen, die er nau welijks gebruik van heeft gemaakt. Later verwierf het bekendheid als 'Bio-Vacantieoord'. Nu wordt het als Huize Glory bewoond door een reli gieuze communie. De toren werd in de oorlog verhoogd en deed dienst als uitkijkpost. Voordat men Bergen aan Zee bin nenrijdt ziet men aan de rechter hand het Vredeskerkje, dat in 1918 in opdracht van de zeer gelovige mevrouw Van Reenen werd ge bouwd. Het ontwerp is van H.L. Ba ron Taets van Amerongen en archi- Vredeskerkje naar ontwerp van Taets van Amerongen en P. Elders (1918), gebouwd op initiatief van mevrouw van Reenen (foto A.M. ten Cate) tect P. Elders. De liturgie moest alle Christenen dienen en was geba seerd op de leer van de Fransman Eugène Bersier. De ramen zijn van W. Bogtman; de preekstoel werd ge maakt door in Bergen geïnterneerde kunstenaars. Volwaardig dorp Bij het uitbreken van de Tweede We reldoorlog was Bergen aan Zee uit gegroeid tot een volwaardig dorp Villa 'de scholekster' aan De Boulevard uit 1919, ontworpen door De Clerq. In de oorlog afgebroken, met een honderdtal gebouwen en alle benodigde voorzieningen. Cen traal aan het eind van de Zeeweg stond het kolossale hotel Nassau- Bergen. Bekijkt men de plattegrond uit die tijd, dan is in grote lijnen het plan van Springer te herkennen, echter het stratenpatroon is veel strakker en rechter (Berlage). Wederopbouw De aanleg van de Duitse kustverde diging, de Atlantikwall, veroorzaakte een enorme ravage. In augustus 1943 werden op bevel van een Duit se 'Raumungkommissar' het enorme hotel Bergen-Nassau en een aantal andere gebouwen langs de boule vard met behulp van explosieven ver nietigd; de boulevard spoelde gro tendeels weg. De wederopbouw ken merkt zich door een veelheid van te genstrijdige plannen, die soms niet en soms gedeeltelijk werden uitge voerd. In de jaren zestig werden er opnieuw grootscheepse plannen ont wikkeld, die van het dorp een soort Zandvoort zou maken. Er kwam van vele kanten verzet. De plannen die daarop in 1981 werden gemaakt leid den wederom tot niets, met het ge volg dat het dorp nog steeds geen echt centrum kent en een rommelige, ongestructureerde indruk maakt. Alexanderflat Vanuit Bergen rijdt men via de rech te mooie beukenlaan (de Eeuwige laan) en de bochtige Zeeweg rich ting zee. Langs de Zeeweg staan nog vele, op aanwijzing van Sprin ger geplante dennen. Eenmaal in Bergen aan Zee is de eerste indruk een klap in het gezicht: alles is kaal en wat doemt daar aan het eind van de Zeeweg torenhoog op? De Alexanderflat in al haar lelijkheid en bovendien van slechte kwaliteit. Het beheerst het dorp volledig, zoals vroeger Hotel Nassau-Bergen dat deed, maar dan wel in goede zin. Mijn teleurstelling is groot. Van alle investeringen die het echtpaar Van Reenen heeft gedaan is in de directe omgeving bitter weinig merk baar. Het nieuwe hotel Nassau-Ber gen (architect J. Roggeveen, 1952/53) valt in het niet tussen al dat lelijke, terwijl het een degelijk en goed geproportioneerd bouwwerk is. Hier en daar heeft het wat weg van Berlage's voorganger. Het Parn- assiapark herken je snel. Er omheen bevinden zich vooroorlogse en mo derne villa's. Bij het VVV-kantoor vroeg ik waar het Engelse Park is. Er wordt geantwoord met 'Oh U be doelt het Engelse veld?' hetgeen voldoende zegt en de dame in kwestie wees naar een grote kale vlakte, die naar nieuwe aanplant smacht. Bergen aan Zee: badplaats sinds 1906; onder red. van H. Jellema. Schoorl. Pirola, 1981. Monumenten Inventarisatieproject Noord-Holland; Bergen, gemeente beschrijving door drs. E. van der Kleij, mei 1990. nieuwe algemeen directeur Het Algemeen bestuur heeft op zijn vergadering van 29 juni Bernard Duimel te Deventer benoemd tot al gemeen directeur van de Bond Heemschut als opvolger van Piet Smit, die op 8 maart overleed. Dui mel heeft 14 jaar lang als wethouder van Deventer Monumentenzorg in zijn portefeuille gehad. Daarna was hij twee jaar directeur van het VVV te Deventer. Duimel bekleedt een aan tal bestuursfuncties. Een daarvan is het voorzitterschap van de Federatie 'Het Behouden Huis'. Zijn benoe ming gaat in per 1 september a.s.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 14