Bergen aan Zee: van totaalplan naar totaal niets? 12 Annemarie ten Cate Een bezoek aan Bergen aan Zee om het zand, de zee en de zon of om de badplaatsarchitectuur: heel verschillende vertrekpunten. Aan het tegenwoordige Bergen aan Zee is nauwelijks meer te zien, dat het dorp aan het begin van deze eeuw onder leiding van het bezielde echtpaar Van Reenen-Völter in een kort tijdsbestek volgens een bijna idealistisch totaalplan gerealiseerd werd. Luchtfoto Bergen aan Zee. Op de voorgrond het Parnassiapark. sSfr# Het is deze voorgeschiedenis, die Bergen aan Zee interessant maakt en niet het huidige dorp, dat sterk gehavend uit de oorlog kwam en bij de wederopbouw een leiderschap Koloniegebouw voor Jong Nederland (foto A.M. ten Cate) als dat van de Van Reenens node miste. Lange tijd was de burge meester van Bergen een lid van de familie Van Reenen, heren van Ber gen (1885-1946). De jonge ingeni- eur J.J.H. van Reenen was gehuwd met de energieke en ontwikkelde M.A.D. Völter. Sociaal ingesteld als zij waren, stelden zij zich ten doel de samenleving in het arme dorp Ber gen op een hoger plan te brengen en welvarend te maken. Zij bezaten een enorme ondernemingsgeest, maakten plannen, zorgden voor de uitvoering; alles voor een groot deel in eigen beheer. De eerste plannen dateren uit 1880. Eind vorige eeuw leidde slechts een schelpenpad van Bergen naar zee, verder was er he lemaal niets. Men begon met 220 ha. stuifduin te beplanten met helm gras. De Van Reenens hebben zich hun leven lang ingezet voor bebos sing van de duinen om verdere ver stuiving tegen te gaan. Landbouw Aanvankelijk wilden de stichters de grond geschikt maken voor de land bouw, elders was dit succesvol ge bleken. Men hoopte zo aan een startkapitaal te komen. Tegelijkertijd speelde men met het idee van een badplaats (toerisme als bijverdien ste) en de vestiging van een kinder kolonie. Eerst werd begonnen met de aanleg van de weg van Bergen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 12