Kerkepad 1990 Vandenhove een bescheiden opstelling van de bouw meester, goede smaak en respect voor de omgeving. Hulde! Momenteel wordt gewerkt aan een the ater aan het Vrijthof, een schouwburgzaal die achter het z.g. Ceneraalshuis, het voor malige politiebureau, wordt gebouwd. Slechts een ondergeschikt gedeelte, een zijgevel zal van de Statenstraatte zien zijn en zal dus geen grote problemen voor het stadsbeeld opleveren. Jammer is dat met de bouw van dit theater dat hoofdzakelijk met overheidsgeld wordt gefinancierd niet van de mogelijkheid gebruik gemaakt is om een 'lege hoek" in de stad te activeren, zoals dat b.v. met hotel Maastricht en dan nog wel als particulier initiatief zo goed gelukt is. Jammer is ook dat de laatste ge bouwen van het Witte Vrouwenklooster - onder meer drie beschermde monumen ten - voor deze theaterzaal hebben moeten wijken. Detail van de woningen Achter de Oude Minderbroeders. Voor de nabije toekomst staat op het pro gramma: het slopen van het Staargebouw aan het Henric van Veldekeplein in de on middellijke omgeving van de Sint Servaas- en Sint Janskerken het op die plaats bou wen van een middelhoge woontoren. Een tweevoudige opdracht om voor de bebouwing een plan te maken werd ver leend aan Herzberger uit Amsterdam en Vandenhove uit Luik. Herzberger heeft een 'traditioneel modem' plan gemaakt met moderne materialen (veel glas) en constructiemethoden, wat opnieuw alle genoemde bezwaren van onaangepast heid aan de omgeving opriep die zo ken merkend waren voor de architectuur uit het recente verleden. Doordat het College van B. en W. voor het andere plan gekozen hebben behoeven we ons hierover geen zorgen meer te maken. Vandenhove is voor het werk aangezocht omdat hij in Luik, de zusterstad van Maas tricht, een interessante renovatie heeft ont worpen. Dat is daar een redelijk ruim plein Maquette van het plan van Vandenhoeve. Het rechtergebouw op de voorgrond komt in de plaats van de entree van het Staargebouw. met een speelse bebouwing geworden. In Maastricht wordt het echter een benau wend pleintje met daarachter de vermelde woontoren. In Luik is het project laag en ruim, in Maastricht hoog en benauwd. In Vandenhove's oeuvre zijn nogal wat stylis- tische verschillen waar te nemen en jam mer genoeg heeft hij voor Maastricht voor een nogal zwaar neo-neoklassicisme ge kozen. Gelukkig wordt in dit plan de symmetrie in de zuidwand van het Henric van Veldeke plein redelijk gerespecteerd. Er moet ech ter naar gestreefd worden dat de gevel die architect Snelder voor het Staargebouw heeft ontworpen zoveel mogelijk behou den blijft. Dit gebeurt nu wel in de hoofd vorm, maar ook de vijfdeling en het toege paste materiaal zijn van groot belang. Zou de toren in dit plan kunnen vervallen, het voorgebouw van de Staarzaal gehand haafd blijven en het achtergelegen ge deelte meer het Luikse karakter krijgen dan zou de Maastrichtse binnenstad alleen de Staarzaal, met in de foyer de mooie muurschildering van Daan Wildschut ar mer worden. ir. K. J. C. Merks is technisch adviseur van de Limburgse afdeling van Heemschut Bezoekzaterdagen 26 mei en 2 juni 2 juni en 9 juni 9 juni en 16 juni 16 juni 23 juni TV Route 22/5 't Gooi: Laren (St. Jansbasiliek, NH-Kerk) Huizen (Oude Kerk) - Naarden (NH-Grote Kerk, Vestigingsmuseum en Comenius museum) Bussum (Spieghelkerk) 29/5 Venray - Deume: Venray (RK. Petrusbanden) - Horst (RK. St. Lambertus) - Sevenum (RK. St. Fabianus/St. Sebastia- nus) - Helenaveen (NH-Kerk) - Deume (NH-Kerk en RK. St. Willibrordus) 5/6 Wolvega - Noordwolde: Wolvega (NH-Kerk) - Oldeholt- pade (NH-Kerk) - Nijeholtpade (NH-Kerk) - Oldeberg- koop (NH-Kerk en Smederij) Noordwolde (NH-Kerk en Rotancentrum) 12/6 Ameland: Nes (RK. St. Clemens, NH-Kerk, Doopsgez. Kerk en Natuurmuseum) - Ballum (NH-Kerk en Doopsgez. Kerk) - Hollum (NH-Kerk, Doopsgez. Kerk, Geref. Kerk en Oudheidkamer) Zomerstop 11 aug. en 18 aug. 18 aug. en 25 aug. 25 aug. en 1 sept. 1 sept. en 8 sept. 8 sept. en 15 sept. 7/8 Grave - Berghem: Grave (RK. St. Elisabeth en NH-Kerk) - Ravenstein (RK. St. Lucia en NH-Kerk) Dieden (Laurentius Kerk) - Deursen/Dennenburg (St. Michaëlkerk) - Berg hem (RK. St. Willibrordus) 14/8 Xanten (BKD): Xanten (Dom St. Victor, Evang. Kirche, Mu seum bij de Dom en Archeologisch Park) - Marienbaum (RK. Maria Hemelvaart) Speciale fietsroute: vanuit Xanten naar Franciscaner Klooster, Kerkje in Düsterfeld/RK. Ma ria Hemelvaart in Marienbaum/over de rijndijk naar de kerk in Vijnen/Xanten (Arch. Park, Dom, Evang. Kirche en Museum) Circa 20 km. 21/8 Dodewaard - Eist: Dodewaard (NH-Kerk) - Andelts (NH. Kerk) - Herveld Zuid (NH. Kerk) - Valburg (NH. Kerk) - Eist (NH. Kerk) 28/8 Lexmond - Zijderveld: Lexmond (NH. Kerk) - Ameide (NH. Kerk) - 'Denhoven (NH. Kerk) - Hei- en Boeicop (NH. Kerk) - Zijderveld (NH. Kerk) 4/9 Dordrecht- Stadsroute Grote of Onze Lieve Vrouwe Kerk, Augustijnenkerk, Oud Kath. Parochie H. Maria Maior, Tri- nitatus Kapel - Evang. Lutherse Gemeente Heemschut, april 1990 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 7