Hoogstandjes van stadsvernieuwing in de Haagse Schilderswijk I BERTFRANSSEN Ben ik gek als ik u 'wet stip', aanraad om eens een bezoekje te brengen aan de stadsver nieuwing in de Haagse Schilderswijk? Er zijn van die schijnbaar onverwoestbare waarhe den, die binnen een paar jaar in hun tegendeel worden omgezet. De Schilderswijk: grauwe wijk, antimonument. Dacht ik. Ik ging erheen, met slechts vage gedachten rond 'Duijvestein'en 'Siza,de Portugese architect. En een gedateerd stadsvemieuwings- gidsje van de gemeente in de hand. De Schilderswijk was een achterbuurt in het kwadraat. Nergens had ik zo sterk het gevoel dat de mensen er voor een dubbel tje geboren waren en een reeks sociale ongemakken op de koop toe moesten ne men. Vooral de zondagmiddagen waren hoogtepunten van treurigheid. Want dan was ook nog de gezelligheid van straat ge weerd. Trieste woonblokken, nauwe, slecht onderhouden straten zonder een sprankje groen. Andermaal is het zondagmiddag, zoveel jaar later, in 1990. De stadsvernieuwing in de Schilderswijk is de ingrijpendste van Den Haag, ik weet dat er het een en ander veranderd is. Dat van de oorspronkelijke structuur zelfs nog maar weinig over is. 'Er moest zoveel gesloopt worden dat een ge heel nieuwe opzet mogelijk was,' lees ik in mijn gids. Behoud van de oude structuur was bepaald onzinnig. De wijk is nu opge splitst in vijf deelgebieden, alle hebben als kem een nieuwe aangelegd buurtparkje. Mijn gemeentegidsje adviseert het ge renoveerde Rode Dorp niet over te slaan. Het beslaat twee lange, parallel lopende, uiterst smalle straatjes, waarvoor je, in de buurt van het station Hollands Spoor, een trapje af moet: de woningen liggen 60 cm beneden straatpeil. Kleine huisjes, uiterste eenvoud, rode daken, karmijnrode deu ren. Typisch, dat 'sfeer' met zo geringe middelen kan worden bereikt. Het doet me denken aan Ouds Witte Dorp in Rotter dam, thans vermoedelijk afgebroken. Even verder de Poeldijksestraat, bij uit stek de Haagse hoerenstraat. Het is half twee en er heerst reeds een drukte van belang, gemotiveerd wandelende mannen zorgen voor gezelligheid. Ik loop de Naaldwijksestraat door en bereik een pleintje. Nieuw aangelegd, vooral Turkse kinderen hebben het rijk alleen. Zij zullen de wijk ook in het vervolg van mijn wande ling beheersen: op elk pleintje tref ik een drukte van belang met vooral Turkse kin deren, van wie ik geen centje last heb. Ook als ik volwassenen tegenkom zijn het vaak Turken. Ik krijg gevoelens van het woelige leven even ontvlucht te zijn in een enclave waar alles nog vredig en rustig is. Het pleintje - ik zoek tevergeefs naar een naambordje - heeft enorm veel sfeer, hoewel de bebouwing eromheen vreselijk is. Een poging tot variatie in de straatwand mist ieder houvast of visie. Ir. R. W. Rietmulder is de architect, lees ik. Maar dan! Eén zijde wordt omsloten door een langgerekte negentiende eeuwse gevel van eendere huisjes. Pas gerenoveerd zo te zien. Heel eenvoudige woningen, door een strenge regelmaat van tentdaakjes een sieraad voor het oog. Het is de Koninginnestraat, verderop ge volgd door de Koningstraat. Deze herinner ik me nog van vroeger. Ze was echt een en al armoede. Opgekalefaterd nu, maar al weer een beetje in verval, de huizen waren toch wel erg slecht. Ik geef ze geen 20 jaar meer. Verticale lijnen Ik loop nu in de Van Bassenstraat langs een prachtig nieuw blok met smalle ramen en doorlopende verticale lijnen. Het lijnen spel wordt bereikt door iets uitspringende kolommen en door deurposten, die dak- waarts doorgetrokken zijn via loze paneel tjes en de raamkozijnen. Het mondt uit in het Meester De Bruinplein. Ontroerend mooi. Een deel van de pleinwand wordt gevormd door het juist beschreven blok, verderop zie ik een basisschool, aan de overkant een clubhuis (volgens mijn gids 'het grootste clubhuis van Nederland'), in het midden een groot speelterrein. Alles van hoog niveau. Dit alles wordt nog over troffen door de pleinwand in het zuiden (Van Bassen Delphratwoningen). Het is een gerenoveerd complex van 46 arbei derswoningen. Bakstenen gevels met ge pleisterde banden en geblokte bogen bo ven deur en vensters, de middelste wo ning met een hoger opgetrokken puntge- vel met versieringen. Met de voortuintjes erbij het beeld oproepend van 'totale har monie'. Ze zijn een der best bewaard ge bleven complexen van sociale woning bouw uit de tweede helft van de 19de eeuw. Blauw en paars Ik passeer een middelmatige nieuwe hoekgevel aan de Parallelweg/Jacob Cats- straat. Maar een verpleeghuis op de te genoverliggende hoek trekt meteen de aandacht. Een "koude', rechte gevel aan de drukke Parallelweg. Heel koele kleuren, vakjes blauw en paars. Maar de kwaliteit staat buiten kijf. Prachtig subtiel lijnenspel. Over het volle oppervlak doorlopende ho- Heemschut, april 1990

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 4