-3- hieromtrent verwacht kunnen worden. De voorzitter deelt mede dat het d.b. en het A.B. doende zijn. Een en ander is tot uiting gekomen in een notitie, die recent door het A.B. is aanvaard. Diverse zaken zijn hierin nader uitgewerkt. De heer Knijtijzer vraagt of de functie van het bureau in Amsterdam zal veranderen. De voorzitter deelt mede dat er in taakuitoefening van het bureau vooralsnog niets veranderd. Decentralisatie heeft niet tot gevolg het verdwijnen van het bureau in Amsterdam. Wel zullen accenten anders komen te liggen. Een facet dat wel zal veranderen ligt b.v. op het gebied van het technisch\juridische vlak; - Hoe kunnen burgers meer verantwoord actie voeren dan tot nu toe het geval is? - Hoe kan de jeugd meer betrokken bij raken en een actievere rol krijgen toebedeeld? - Hoe gaat Bond Heemschut haar beleid voeren t.a.v. ledenwerving en public relations? Bond Heemschut slaat de weg van de decentralisatie in. In het gedecentraliseerde bestel zal gezocht moeten worden naar een adequate wijze van dienstverlening. Limburg is nu een zelfstandige afdeling met autonomie. Een blauwdruk per P.C. is echter niet te geven. Vanuit bovenstaande vertrekpunten zullen de leden worden geïnformeerd. t.a.v pag. 15. (verslag van de P.C. Drenthe); De heer Kni jtijzer haalt een passage aan van deze pagina nl "Oprichting van een Stichting voor het behoud van gebouwen, geen monument zijnde". Hij meent dat zulks niet tot de taak van Heemschut behoort. Genoemd wordt dat 'Stichting Het Drentse Welstandstoezicht' en de 'Stichting Het Drentse Landschap' zouden samenwerken. De voorzitter vindt dergelijke samenwerkingsverbanden toe te juichen en meent dat het niet bezwaarlijk is dat de P.C. Drenthe haar taak ruimer ziet dan bescherming van gebouwde objecten alleen. De heer Dienaar verstaat deze zinsnede met alle redelijkheid en inzicht als volgt: In de P.C. Drenthe bekommert men zich ook om gebouwen en monumenten die nog niet beschermd zijn maar het kunnen worden bv. gebouwen die bijzonder zijn vanwege de architectuur of objecten van volkskundige aard. Met deze opvatting kan de heer Knijti jzer het eens zijn, de omschrijving in het jaarverslag is echter onvoldoende. De heer Smit zal de heer Kni jti jzer een brochure over Drenthe doen toekomen. De heer Kaajan heeft 2 opmerkingen nl - Hij wil wijzen op het grote belang van het organiseren van excursies door de P.C.'s. Uit het jaarverslag bleek dat er weinig excursies gehouden zijn. - Gedeputeerde Staten hebben geen adviesfunctie meer t.a.v. monumenten binnen de bebouwde kom. In de provincie Utrecht heeft dit geleid tot het ontwikkelen van een plan door de provincie waarin subsidie verleend wordt aan bv. kastelen, molens en andere gebouwen in de buitengebieden. Overkoepelende organisaties (b.v. de Utrechtse Kastelenstichting) kunnen gebruik maken van deze ontwikkeling. Spreker vraagt zich af of men zich in andere provincies ook op buitengebieden richt. De voorzitter deelt mede dat in het proces van herstructurering van de Bond Heemschut enkele d.b-leden de contacten met de P.C.'s zullen gaan onderhouden. Dit zal leiden tot meer aandacht en grotere activiteit waardoor b.v. het eerder genoemde punt

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 45