Prijs voor Monumentenwacht Buitenplaats in Heemstede Monumentenprijs Noord-Brabant Een voorbeeld van multifunctioneel gebruik van een kerkgebouw: een ruimtevaart tentoonstelling in het koor van de Martinikerk in Groningen. Bron: Rijksuniversiteit Groningen. In een winkelstraat in de binnenstad van Breda, staat de Rooms Katholieke St. Joost- kapel. Dit is een klein, gotisch zaalkerkje uit 1430, het is een rijksmonument. Het kerkje wordt twee keer per dag gebruikt voor diensten. Het is een open kerkje dat door voorbijgangers bezocht kan worden, er komen tussen de 200 en 600 bezoekers per dag. Het is een voorbeeld van een kerkje dat door zijn ligging mede een toe ristische functie heeft. De toekomst? Als men de bedreigde kerken wil behou den zal meer dan nu gezocht moeten wor den naar bij de gebouwen aansluitende bestemmingen. Nu ligt het initiatief veelal bij de kerkbesturen en die beslissen nogal eens tot afbraak van een gebouw dat, on danks het feit dat het niet op een monu mentenlijst staat, best behouden had kun nen worden. De gemeenten Utrecht en Nij megen hebben op eigen initiatief een aan tal kerkgebouwen op rijks of gemeente lijke monumentenlijsten laten zetten. Wil de overheid kerken behouden dan zullen er ook ideeën geleverd moeten worden over de toekomstige functies, hierbij kan een gemeente het voortouw nemen. Bij het vestigen van nieuwe voorzieningen kan gedacht worden aan een reeds aanwezig kerkgebouw, alvorens wordt overgegaan tot het plegen van nieuwbouw. Een voor beeld is de verbouw van de Groningse Sionskerk tot een buurtcentrum met Biblio theek, sportzaal en eetzaal. Geld is een belangrijke factor bij beslis singen over het lot van een kerkgebouw. Van de gemeentelijke en de rijksoverhe den zou meer geld moeten komen, geld dat gedeeltelijk opgebracht kan worden door de nieuwe gebruikers van het ge bouw. De kerkgenootschappen werken nog vaak met eeuwenoude structuren waar mee de huidige problemen worden opge lost. Een modernisering van de regels is geboden. De kerkbesturen zouden ook wat soepeler met de regels om moeten gaan. Er worden ook kerkdiensten in niet- kerkelijke gebouwen gehouden, dus waarom geen niet-kerkelijke activiteiten in een kerkgebouw? De Prins Bemhard Monumentenprijs is toegekend aan de Monumentenwacht Ne derland. Aan deze prijs, die jaarlijks wordt uitgereikt door het fonds, is een bedrag van 100.000,- verbonden. Elke provincie heeft zijn eigen Monumentenwacht. Zo'n 30 teams van elk twee Monumentenwachters inspecteren monumenten en rapporteren over gebreken aan een pand. Hiermee sti muleert men het onderhoud aan monu menten. Ook geven de wachters voorlich ting aan eigenaars van monumenten. De Monumentenwacht kreeg de prijs o.m. omdat zij door haar werk het verval van monumenten voorkomt en daarmee ook ingrijpende restauraties weet te voorko men'. Begin juni verschijnt bij de Technische Universiteit Delft onder de titel 'Heem stede, architectonisch onderzoek van een 17de eeuwse buitenplaats' een omvangrijk boek van de hand van L.B. Wevers. Deze in Utrecht gelegen buitenplaats is vooral beroemd om zijn grootse tuinaanleg en de aan Daniël Marot toegeschreven inte rieurs. Het uigebrande huis met de ge spaarde interieurs van vier vertrekken en zijn verwilderde tuin vormen het onder werp van een afstudeeropdracht van de auteur. De prijs is 40,- bij voorintekening tot 15 mei. Intekening door overmaking van 40,- op giro 1539616 t.n.v. Werkgroep restauratie te Delft onder vermelding 'Boek Heemstede'. Ook dit jaar wordt weer de Monumenten prijs Noord-Brabant uitgereikt. De Bra bantse gemeenten, heemkunde-kringen en monumenten-organisaties is gevraagd voordrachten te doen, die uiterlijk 15 juli moeten worden ingeleverd. Het thema voor de inzendingen dit jaar: sociale wo ningbouwcomplexen. Personen of organi saties, die zich hebben ingezet voor het behoud van cultuur-historische monumen ten en landschappen kunnen meedingen in Brabant. Inl. 04118-3366. Heemschut, april 1990 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 41