Algemene Vergadering in Amicitia, waarvoor Heemschut actie voerde Heemschut Foto omslag: Nieuwsbrief Nieuwbouw in oude binnensteden Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M. ten Cate Drs. H. C. Franssen Dr. E. Jans Aan dit nummer werkten verder mee: ir. K.J.C. Merks, Maastricht H. Knijtijzer, Amsterdam Olga van der Klooster, Amsterdam drs. P.A.H.M. de Wijs, Amsterdam ir. A.J. Vlaardingerbroek P. de Prouw, Driebergen drs. L. van der Meule, Leidschendam drs. S. van Dockum, Amersfoort drs. C. Scheffer, Amsterdam drs. S. Bakker, Amsterdam drs. A. Stinissen, Groningen Niet door de redactie geschreven artikelen, voorzien van auteursnaam, zijn geheel voor rekening van de auteur. Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,-per jaar Voor 65+ 35,- en voor 30" 25,- Opzegging alleen vóór 1 december. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning: Channa Molenaar Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154-8 23 45 gironummer 4988 Grafische verzorging: grafische bedrijven Bosch Keuning - Baarn Leden redactie(advies)raad: mr. P.E. Driessen, Blaricum (voorz.) drs. J. Kamerling, Amsterdam (secr.) drs. S. van Dockum, Amersfoort P. Smit, Edam H. Knijtijzer, Amsterdam P. de Ruijter, Hilversum Jaargang 67, no. 2, april 1990 Heemschut verschijnt minimaal 6x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Beatrix Het violetkleurige Leeuwenburgcomplex aan de Amsterdamse Groenburgwal, (foto Olga van der Klooster) Op 26 mei houdt Heemschut zijn jaarlijke Algemene Vergadering in de Amers- foortse Heerensociëteit Amicitia (zie uitno diging en plattegrond op pag. 37). Een heel aardige locatie, want onlangs heeft Heemschut het na een gesprek met wet houder Asselbergs voor elkaar gekregen, dat dit markante 19de eeuwse gebouw (zie foto) in elk geval voor Amersfoort blijf be houden en ingepast wordt in de grootscha lige plannen voor het centrale stadsgebied (zie ook pag. 34). Een deel van de verga derstukken is dit jaar meegeniet met dit nummer. Op de agenda staan o.m. een sta tutenwijziging en de conclusies van de re gionale bijeenkomsten, die het bestuur on langs organiseerde om te peilen hoe er over de decentralisatie-plannen voor de vereniging wordt gedacht. Bij die plannen Heerensociëteit Amicitia zijn op de bijeenkomsten in de regio heel wat kanttekeningen geplaatst. Op de alge mene vergadering kan elk lid daarvan ver slag krijgen. De plannen zullen hun verta ling krijgen in een statuten-wijziging, die ook op de agenda staat. Het is de bedoe ling, dat de provinciale commissies zelf standiger kunnen gaan werken zodat ze minder afhankélijk worden van het lande lijk bureau in Amsterdam. Maar dat moet dan wel zover gaan als de provinciale krachten reiken, zo luidde één van de con clusies op de regio-bijeenkomsten. De di recteur technische zaken blijft uiteraard zijn adviserende rol vervullen en handelt ook de ingewikkelde juridische procedu res af, zo vond men. Om zijn waakhondfunctie beter te kunnen vervullen moet Heemschut ook meer con tact onderhouden met locale historische verenigingen. Een andere conclusie was, dat Heemschut zijn leden via excursies en bijeenkomsten bv. dia- en video-presentaties sterker bij het werk van de vereniging moet betrek ken. En in elke pc moet een pr-functiona- ris komen om Heemschut beter over het voetlicht te krijgen door bijvoorbeeld fre- kwentere contacten met de pers. Tenslotte moet de jeugd actiever met de Heemschut-acties worden geconfronteerd o.a. via het onderwijs. Begin april is de eerste Nieuwsbrief 'Heemschut Actief van de pers gerold. Deze nieuwsbrief, die vier keer per jaar zal verschijnen, is bedoeld voor de actieve kaderleden van Heemschut en historische verenigingen, monumentenambtenaren en leden van gemeentelijke monumenten commissies en verschijnt naast het tijd schrift, dat zich nog sterker gaat richten op een heel breed lezerspubliek. Heemschut Actief is op aanvraag gratis te verkrijgen voor leden. Niet-leden kunnen het blad gratis krijgen als ze lid worden. In het eerste nummer staan interviews met actieve kaderleden en bestuurders van Heemschut, adressen van secretarissen en voorzitters van de provinciale commissies, een monumentenagenda en een overzicht van cursussen van de NCM. De redactie bestaat uit de nieuw aangetrokken redac teur, drs. G. van der Plas en eindredacteur, drs. J. Kamerling van Heemschut. Dit nummer van Heemschut besteedt veel aandacht aan nieuwbouw in oude binnen steden. Bert Franssen bespreekt enkele hoogstandjes van stadsvernieuwing in de Haagse Schilderswijk, die grenst aan de oude binnenstad (pag. 4). De technisch ad viseur van Heemschut Limburg, Karei Merks, bespreekt enkele nieuwbouwpro jecten in de Maastrichtse binnenstad. Hij signaleert zowel goede als minder ge slaagde voorbeelden van inpassing. Herman Knijtijzer becommentarieert de stedebouwkundige ontwikkelingen in twee oude Amsterdamse stadswijken, de Jordaan en de Nieuwmarktbuurt. Jaap Kamerling verslaat een studiedag van Groen Links over de 'belemmeringen' van de oude Amsterdamse binnenstad, die juist uitgebuit moeten worden. Olga van der Klooster tenslotte schrijft een boeiend artikel over het sterk toenemende kleurgebruik in beschermde stadsgezich ten. Zij zelf vindt het 'prachtig', althans bij het voorbeeld, dat zij beschrijft. Verder in dit nummer o.a.: Haagse stadsvernieuwing 4 Nieuwbouw in Maastrichts centum 6 Monument van de Maand: Kerkepad 7,29 Violet in beschermd stadsgezicht 12 Rondgang door Westvoome 14 De Muur van Rotterdam 17 Wachters aan het water 18 Monumentale bomen 19 Olst, dorp aan de IJssel 20 Gouda krijgt havenmuseum 22 Naar een landschap zonder verleden 23 Zwerftocht door Achterhoek 31 Kerken moeten toegankelijker 35 In memoriam alg. directeur P. Smit 36 Punctieverandering kerkgebouwen 40 Heemschut, april 1990 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 3