Overijssel Sluiting de Oude Gaper Zuid-Holland Rotterdam slaat slecht figuur Groningen Zeekaap Rottumeroog hersteld Theemuseum Sloop kerk Veenhuizen? Noord-Brabant Helmondse fabrieken Sloop in Loon op Zand Utrecht Appartementen in Martinuskerk Nicolaaskerkhof moet verdwijnen Slot Loevestein is tot 1 november te bezichtigen maandag t/m vrijdag van 10 tot 11 uur en zaterdag en zondagmiddag van 13 tot 17 uur. Laatste rondleiding om 16 uur. Inl. tel. 01832-1375. Op de foto mevrouw M. Smoorenburg uit Luyksgestel, de 5500ste bezoeker dit jaar, die verrast werd met een boek over Loevestein, dat haar door slotbeheer- der C. Alberts werd overhandigd. foto Cor de Koek) Zwolle - De Oude Gaper in de Diezenstraat te Zwolle is sinds kort gesloten. Het is de oudste drogisterij van Nederland, prij kend op de monumentenlijst. Het pand is verkocht aan een beleggingsmaatschappijdie er nog onbekende dingen mee gaat doen. En daar maakt de gemeenteraad zich veel zor gen over. CDA en PvdA heb ben B W gevraagd alles te doen om in ieder geval de in ventaris te behouden, mogelijk kan deze in een museum of iets dergelijks ondergebracht wor den. Men wil ook weten of het college op de hoogte was van de sluiting en verkoop en of nog geprobeerd is de drogis terij te behouden. Rotterdam - In Rotterdam wordt maar gesloopt en ge daan, aandacht voor monu menten is er nauwelijks. Dat betoogt de heer B. V. Vanden- bergh, die daarom de Stichting Monumentenbehoud Rotter dam heeft opgericht. Vanden- bergh is voormalig stadsarchi tect, had al de Vereniging His torisch Kralingen opgericht. Hij heeft bijgehouden hoeveel mo numenten sedert 1973 zijn ge sloopt: 28. Hij beweert ook dat de gemeente geld, bestemd voor monumentenzorg, voor andere doeleinden uitgeeft. Dat geeft de gemeente ook toe: geld uit het Stadsvernieuwings fonds, waaruit de zorg voor niet-rijksmonumenten moet worden betaald, gaat voor een deel naar het welzijnswerk, zo besliste de gemeenteraad. Warffum - Op het eiland Rot tumeroog staat sinds 1883 een gietijzeren zeekaap, bedoeld als baken voor de scheeps vaart. In 1965 echter werd Rot tum na het vertrek van de laatste strandvoogd onbe woonbaar verklaard, zodat de zeekaap zijn functie verloor. Het was wachten op een storm die het bouwwerk zou vernieti gen, maar monumentenbe schermers kregen gaandeweg interesse voor behoud. En zo werd in augustus vorig jaar de kaap gedemonteerd en voor restauratie naar de wal ge bracht. Mooi op tijd, want de januaristorm had de kaap waarschijnlijk niet overleefd. Houwerzijl - Een oud kerkje in het plaatsje Houwerzijl wordt omgebouwd tot theemu seum. Het werd voor één gul den te koop aangeboden op voorwaarde dat een koper met een goed en origineel plan kwam. Vier jonge mensen uit Groningen lanceerden toen het plan voor een theemuseum. De verbouwing is in volle gang. Het museum 'De Theefabriek" zeil grotendeels in de zijbeuken worden ondergebracht. Ge toond worden onder andere theeserviezen, de bekende Ja panse theeceremonie, een ou derwetse theewinkel, de ge schiedenis van het theezakje. Thee werd misschien al 3000 jaar voor Christus gedron ken. Een aantal blaadjes dwar relden bij toeval in een pot ko kend water, zegt de legende. Veenhuizen - De rooms-ka tholieke kerk aan de Kerk straat te Veenhuizen wordt mo gelijk gesloopt. Al vier jaar is men op zoek naar een nieuwe bestemming, tevergeefs. Eige naar is het ministerie van Justi tie. Dat wil wel geld beschik baar stellen voor de bouw van een nieuwe, kleinere kerk, maar het huidige gebouw zou veel te groot zijn. De PPR in de gemeente Norg maakt zich be zorgd. Heeft in de gemeente raad gewezen op het Monu menten Inventarisatie Project. Vooral het interieur zou het be houden waard zijn. Helmond - Myriam Daru- Schoemann heeft in opdracht van de gemeente de oude Fa briekspanden van Helmond vastgelegd. En er een boek over geschreven: 'Een verdwij nend industrielandschap'. Zij pleit ervoor voorzichtig met het industrielandschap om te gaan, toch ook een deel van onze cultuurgeschiedenis. Helmond is, zegt ze in het Helmonds Dagblad, nogal vormloos, er zijn geen architectonische hoogtepunten: nóg een argu ment om zuinig te zijn op wat er is. Tot nu toe staat slechts één fabriek op de gemeentelijke monumentenlijst. Loon op Zand - In Loon op Zand zou het nodige gaan ver dwijnen, als de gemeente zijn zin krijgt. Een voormalig frater huis, een boerderij, een basis school, een cultureel centrum, een muziekkiosk. Dat allemaal ten behoeve van nieuwbouw. Een bewoner van Loon op Zand denkt er echter heel an ders over. Hij organiseerde een enquête, honderd bewo ners reageerden met een over weldigend: tegen sloop. De burgemeester vindt de en quête niet representatief. Utrecht - De Martinuskerk aan de Oudegracht in Utrecht is volgebouwd met appartemen ten. Het exterieur van dit op de rijksmonumentenlijst voorko mende neo-gotische monu ment (1901) is behouden ge bleven. Zij het dat aan de zuid zijde in het dak van de zijbeuk terrassen zijn 'uitgehakt'. Ook glas-in-loodramen moesten meestal wijken. Daarvoor kwa men zalmrode aluminium raamkozijnen. Het interieur is uiteraard slachtoffer gewor den. Het Utrechts Nieuwsblad laat echter juichende bewo ners van appartementen aan het woord, die er nu 'fantas tisch' bij zitten. Zij mochten hun huis zelf indelen, hadden erg veel inspraak. En hebben nu bijvoorbeeld een woning met gewelfmuren en -plafonds. Het gebouw kreeg extra bekend heid als de kerk van 'Juinen'in het programma van Van Kooten en De Bie. Utrecht - Het unieke Nicolaas kerkhof, het unieke pleintje uit de twaalfde eeuw, omsloten door een kerk, een oudeman nenhuis, een gekkengesticht en een museum, moet verdwij nen. Althans in de plannen voor uitbreiding van het Cen traal Museum, die eind vorig jaar naar buiten werden ge bracht door een commissie, die er een jaar over gestu deerd had. Het plein wordt op dit moment overigens mis bruikt als parkeerplaats. Meurt van Schijndel, architect van de nieuwbouw, spreekt derhalve van 'het bebouwen van de par keerplaats naast de kerk". En de nieuwbouwcommissie over 'een restruimte tussen de om ringende gebouwen en we gen.' Van Schijndel had eerder voormalige stallen op be kwame wijze tot exposi tieruimte verbouwd. Er is nog meer. De bouw van een nieuwe vleugel op het Ni- colaas Kerkhof zal het gotische schip van de pas gerestau reerde kerk aan het gezicht onttrekken. In de woorden van de nieuwbouwcommissie heet het dat een 'patroon van vierkanten zich als het ware om de bouwmassa van de kerk voegt'. Nog een goeie: 'In schaal en vorm is het een mo dem eerbetoon aan de middel eeuwse monumentaliteit van de Klaaskerk.' De discussie is nog niet afge rond. De kritiek op de plannen is immens. Een ambtelijke werkgroep gaat ze bestude ren. En de Utrechtse Monu mentencommissie meent dat er andere gebouwen zijn, die als uitbreiding van het Centraal Museum kunnen dienen. Bij voorbeeld een van de vele ge restaureerde kerken of ruimtes in het academiegebouw aan het Domplein. De commissie vernam de plannen uit de krant en is daarover nogal kwaad. Ook de Utrechtse wethouder van monumentenzorg is tegen. 'Desastreus voor de binnen stad, 'vindt hij. 38 Heemschut, april 1990

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 38