Algemeen directeur P. Smit overleden Gedreven bezig voor Heemschut tot het laatste moment r Z./. Z' piiïpsiiP^ Op 8 maart is plotseling na een op zichzelf goed verlopen operatie op 68-jarige leeftijd onze algemeen directeur de heer P. Smit overleden. Piet Smit trad op 1 oktober 1986 in dienst van de bond nadat hij daarvoor o.m. 19 jaar burgemeester is geweest. Eerst van Midwoud en Sijbekarspel en later van Noorder Koggeland. Tijdens de begrafenisplechtigheid op 13 maart herdacht voorzitter Franssen Smit als een man, die tot het laatste moment was toegewijd aan zijn werk. Hij wist vlijmscherp aan te geven wat er schortte aan het verenigingsbeleid. Heemschut moest veel meer naar de mensen toe. Ook moest de vereniging zich niet alleen richten op monumenten maar op onze hele woon- en leefomgeving. In een laatste notitie aan het bestuur, die hij het weekend vlak vóór zijn opname in het ziekenhuis nog op het bureau kwam brengen stelt hij voor het nieuwe verschijnsel sociale vernieuwing te koppelen aan monumentenbescherming en bijvoorbeeld de reno vatie van oude binnensteden. Smit laat een grote leegte na. Hij was een bevlogen en heel beminnelijk mens. Wij wensen zijn familie en allen, die nauw met hem samenwerkten veel sterkte bij dit verlies. Piet Smit werd op 13 maart onder grote belangstelling begra ven op de Algemene begraafplaats van Edam achter de Grote Kerk. Daaraan ging een indrukwekkende herdenkingsplechtigheid in de Grote Kerk vooraf. De toespraak, waarin Heemschut-voorzitter J. Franssen Smit herdacht drukken we hieronder in zijn geheel af met een verwijzing naar de laatste notitie van Smit aan het bestuur, vlak voor zijn opname in het ziekenhuis doorhem geschreven (zie het kader). J.K. 'Tot het laatste moment was hij bezig vorm en inhoud te geven aan noodzakelijke ver- i anderingen in het werk waarvoor de Ver eniging staat. Dit deed hij met grote inzet en toewijding, waarvoor wij hem veel dank zijn verschuldigd'. Ondermeer met deze woorden heeft Heemschut afscheid moeten nemen van haar algemeen directeur Piet Smit, die ons allen plotseling ontviel. Vandaag geden ken wij hem en begeleiden wij hem naar zijn laatste rustplaats. Aan de rust voor al tijd was hij, naar menselijke maatstaven, nog niet toe. Ze werd hem opgelegd. Plot seling. Onvoorbereid. Zondag een week geleden hadden wij nog telefonisch contact met elkaar. Ik wenste hem het allerbeste, staande voor een niet lichte operatie en verwachtte hem daarna in het ziekenhuis te kunnen bezoe ken. Typerend voor hem was dat hij, de wensen aangehoord hebbende, meteen van wal stak met de mededeling dat hij die ochtend nog met zijn vrouw op het Koren metershuis was geweest om alles klaar te leggen zodat iedereen wist wat er te doen stond. Betrokken, nee gedreven en accu raat tot het laatste moment. Dat was Smit, zoals de meesten hem bij Heemschut noemden, ten voeten uit. Het was voor mij als voorzitter persoon lijk een groot genot met hem als algemeen j directeur te mogen werken. Kort na mijn aantreden als voorzitter, wilde ik met hem tot goede werkafspraken komen. Hij zei: - 'Kijk, ik ben Burgemeester geweest en ik had mijn Gemeentesecretaris, die belast was met de dagelijkse leiding. Van nu af aan bent u de Burgemeester en ik de Ge- meentesecretaris. Ik leid de tent hier. U moet zich met de besluitvorming op hoofd lijnen bemoeien. Voor de uitvoering ben ik verantwoordelijk'Voor beiden in het be stuurlijk circuit opererend, was dit een duidelijke afspraak. We wisten wat we aan elkaar hadden. We respecteerden en ver trouwden elkaar. Aan een oogopslag had den we genoeg. Een enkel woord om te stimuleren en ook om te corrigeren was voldoende. Dat schept een band. Niet al leen de stijl van werken sloeg aan. Hij wist snel en vlijmscherp aan te geven wat er mis was met het functioneren van de Ver eniging. Na onze gemeenschappelijke rondgang in 1988 langs alle provinciale commissies, trokken we samen dezelfde conclusies over hoe het verder zou moeten met Heemschut. Naar de mensen toe Heemschut moest naar de mensen toe. Niet in Amsterdam, maar op lokaal en re gionaal niveau moest Heemschut meer en meer in actie komen. Niet alleen het ge bouwde monument was van belang, maar minstens zo belangrijk was de woon- en leefomgeving als geheel. In menig DB-ver- gadering vroeg hij met name aandacht voor dat facet van het werk. Toen duidelijk was dat Heemschut anders verder zou gaan, heeft hij systematisch en voortdu rend ideeën ontwikkeld, mensen en in stanties benaderd en warm gemaakt om Heemschut nieuw elan te geven. Hij laat vruchten van veel denken en handelen achter. Die zullen wij voor hem oogsten. Zondag 4 maart jl. schreef hij zijn laatste notitie aan het Dagelijks Bestuur. Ik wil die notitie hier letterlijk .voorlezen, omdat deze zo treffend is voor de meinier waarop de heer Smit te werk ging. De notitie heeft de volgende inhoud. v. -l../ '1 Laatste notitie 'Door de Regering is een nieuw i begrip geïntroduceerd: 'Sociale Vernieuwing'. Zoals elke maatregel van welke J Regering dan ook, herbergt ook deze natuurlijk een behoorlijke dosis flauwekul. ,j De vraag omtrent zin of onzin van het geïntroduceerde begrip ter - s, zijde latende, kan toch worden geconstateerd dat hetgeen de Regering voor ogen staat, vorm j en gestalte moet krijgen door activiteiten van de gemeenten. Vanuit de basis dus. Mijns inziens in dit geval terecht omdat het 'laagste' bestuurs- niveau het best kan beoordelen wat voor de inwoners van deze of gene woonplaats de meest effi ciënte wijze van aanpak is. Sociale vernieuwing en monumentenbescherming m Deze aanpak zal in zeer veel gevallen de i vernieuwing, de renovatie van oude bin nensteden of van dorpen tot doel moeten hebben, want daar slaat de verpaupering r het hardst toe. Mijn gedachte - die ik graag m uw vergadering had willen uiten - is nu: laat Heemschut nu eens het voortouw nemen door het opzetten van enkele lezin gen, themadagen, een symposium over het onderwerp: 'Sociale Vernieuwing en leef baarheid door monumentenbescherming'. 36 Heemschut, april 1990

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 36