HEEMSCHUT IN ACTIE Exposities Overtuin landgoed Oranjewoud in gevaar Oranjewoud - De fraaie over tuin, onderdeel van het landgoed Oranjewoud bij Heerenveen in Friesland, ver keert in gevaar. De kans is groot dat de eigenaresse, de gemeente Heerenveen, de tuin wil afstoten. Dit zou het voort bestaan van deze openbare tuin ernstig bedreigen, wat ge zien het grote belang van deze historische tuin onaanvaard baar is. De hoofdstructuur van de bui tenplaats dateert nog uit de 17de-18de eeuw, toen de for mele stijl in zwang was. De be roemde tuinarchitect Daniël Marot ontwierp de tuinaanleg voor de Friese Nassau's. De tuin bij het landhuis werd aan het einde van de 18de eeuw door P. W. Schonk in land schapsstijl heringericht. De overtuin ontving omstreeks 1830 een nieuwe aanleg in de zelfde stijl, die nog steeds her kenbaar is. De overtuin is een type tuin dat in Friesland weinig voorkomt en die als zodanig van grote cultuur-historische waarde is. Het is ook het beste voorbeeld van een dergelijke tuin in de provincie, die zeker be schermd moet worden door een plaatsing op de Momu- mentenlijst. Voor het bewaren van deze tuin wil de Bond Heemschut zich ook inspan nen. drs. R. L. P. Mulder-Radetzky Keizerskroon bedreigd Sneek - Heemschut maakt zich zorgen over de de voorgeno men afbraak van panden aan de Sneekse Kruizebroeder- straat en de Kleine Kerkstraat. Dit schrijft de bond in een brief aan B. en W. van deze stad. Heemschut twijfelt geen mo ment aan de noodzaak van handhaving van het pand De Keizerskroon. Welk aspect of welke factor ook wordt over wogen, de noodzaak en plicht tot handhaving zullen steeds de boventoon moeten voeren. Ook de panden Kruizebroe- derstraat 4 en 8 t/m 14 zijn het behouden zéker waard. Een goede restauratie zal het stads beeld ter plaatse stellig verrij ken. Overigens heeft Heem schut waardering voor het stre ven van Sneek het gebied, waarin deze panden liggen te revitaliseren. Tolhuisje beschermd Gorssel - Tot vreugde van Heemschut heeft de gemeente raad van Gorssel besloten het Tolhuisje op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Het monumentale karakter wordt nog versterkt door het aanbrengen van een slag boom, een lantaarn en hek werk. Wel vindt Heemschut, dat nu ook de hele ruimtelijke context gerespecteerd dient te worden. Dit zal ertoe bijdragen het huisje als historisch identifi catiepunt in zijn monumentali teit beter tot zijn recht te laten komen. De Bond verzoekt daarom de raad de door hem gecreëerde mogelijkheid een vrijstaand woonhuis op het achtererf op te richten nog eens te heroverwegen. Het monument dreigt daardoor let terlijk en figuurlijk te worden gemarginaliseerd. Amersfoort overweegt Amicitia te kopen Amersfoort - Het ziet er goed uit voor het uit 1848 daterende monumentale sociëteitsge bouw Amicitia. Het gemeente bestuur bleek na een gesprek, dat Heemschut met wethouder Asselbergs had, bereid het ge bouw in de planvorming voor het centraal stadsgebied te handhaven. Eerder had de Bond de Wethouder een be- bouwingsvoorstel gedaan, waarbij een eventueel te bou wen winkelcentrum met wo ningen kan worden gereali seerd met behoud van Amici tia. Intussen heeft Heemschut het college van B. en W. er in een brief nog eens op gewe zen, dat handhaving van het gebouw de ruimtelijke kwali teit langs de Stadsring bevor dert. Ter wille van de ruimtelijke oriëntatie en de belevings waarde van de omgeving dient Amicitia als stedebouwkundig karakteristiek en markant ele ment opgenomen te worden in De Keizerskroon te Sneek. de nieuw te vormen ruimtelijke structuur. De; gemeente over weegt nu het gebouw aan te kopen om er vervolgens een nieuwe bestemming voor te zoeken. Verbouwingsplan deugt niet Hattem - Het college van B. en W. is door Heemschut verzocht geen vergunning af te geven voor het verbouwingsplan van het rijksmonument aan de Korte Kerkstraat 7. De Bond meent, dat in dit plan onvoldoende rekening wordt gehouden met de aanwezige historische bouwsporen, vooral waar het de Oostgevel betreft. Er zou eerst een deugdelijk bouwhistorisch onderzoek hebben moeten plaatsvinden, wat niet is gebeurd. Het terug brengen van bijvoorbeeld kan- telaven in deze gevel, waar deze niet aanwezig waren, is onjuist. Ook kwam Heemschut in het bestek materialen tegen, die wezensvreemd zijn aan dit uit 1632 daterende gebouw. Cement bijvoorbeeld, alsof het hier om nieuwbouw zou gaan, en een kunststoffen vogel- schroot. Nieuwbouw GAK te massaal Maarssen - Het nieuwbouw- plan voor het Gemeentelijk Administratiekantoor is veel te massaal. Dit heeft Heemschut in een brief laten weten aan het gemeentebestuur van Maars sen. In het plan wordt voorzien in een bouwoppervlak van liefst 7000 vierkante meter terwijl 4000 al voldoende zou zijn. Een dergelijk groot gebouw is niet goed in te passen in het land schap, meent Heemschut. Ook meent de bond, dat het unieke gebouw Goudestein in het plan onvoldoende in zijn waarde wordt gelaten. De geplande verbinding met dit gebouw is onjuist. De afstand tot dit bouw- merk zou bovendien aanmer kelijk groter moeten. Tenslotte voldoet het plan niet aan alle eisen van het hier gel dende bestemmingsplan. J.K. Van 1 maart t/m 31 aug.: Fototentoonstelling over het werk van de Haarlemse foto graaf John Clous in de Ruïne van Brederode te Santpoort. Vanaf 9 maart tot decem ber: Tentoonstelling over de ontwikkeling van de stad Utrecht van 1850-1940 n.a.v. het Monumenten Inventari satieproject. De expositie reist langs de verschillende Utrechtse wijken met wis selpanelen per wijk. In de cember zijn alle panelen sa men te zien. Van 1 mei t/m 29 mei is de expositie in de Nieuwe Koekoekstraat 85 en gaat zij speciaal over Tuin wijk, Tuindorp en de voge- lenbuurt. Van 1 april t/m 30 juni: Ex positie over Coomherts ge vangenschap in de Haagse Gevangenpoort. De Gevan genpoort is open ma t/m vr. van 10-17 uur en zat, zo en feestdagen van 13-17 uur. Vanaf 6 april: Zwerftochten door Gooi en Vechtstreek in het voetspoor van de kun stenaar. In kasteel Groene- veld te Baam. Open di. t/m vr. 10-17 uur. Za. en zo. 12-17 uur. Ook op 30 april en 4 juni open. Op 21 april, 12 mei, 24 juni, 29 juli, 2 en 8 september houdt Korenmolen 'de Hoop' in Oude Niedorp open dag. Ook is er elke eerste zon dag van de maand een mo len-brunch. Inl. 02262-1486. Voor andere dagen 02240- 15265. Van 14 april t/m 11 mei ar chitect van de maand in het ABC, Groot Heiligland 47 Haarlem. Dit keer: arch. buro Braaksma en Roos. Open van 12-17 uur. 4 mei t/m 2 sept. Verwoeste steden. Wederopbouw Rot terdam, Dresden en Coven- try. In het Schielandshuis te Rotterdam. Tel. 010-4334188. 34 Heemschut, april 1990

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 34