Excursie in Den Haag Rectificatie Ook hierbij blijkt het toeschrijven van een gevel aan een architect een probleem te geven. In het verleden dacht men dat Da niël Marot of Jan van Logteren de architect was, maar in het boek Amsterdam Archi tecture wordt de gevel toegeschreven aan Hans Jacob Huslyen gedateerd op 1736. Van Logteren en Husly hadden namelijk ook ontwerpen voor het stucwerk in de gang gemaakt. Het huis is in het midden van de jaren zestig gerestaureerd. Over de bewoningsgeschiedenis en het interieur is vrij veel gepubliceerd, over de gevel niet. De zandstenen gevel staat als het ware als een toegevoegd kunststuk vóór het huis. De compositie is groot gedacht. Het basement, aan de voet en de lijst aan de top zijn in vorm en maat afgestemd op het front als geheel. De concentratie ligt op het midden. Een explosie van rijk gebeeld houwd ornament (in de vorm van Compo- siete pilasters, een getoogde kroonlijst en kariatiden als deuromlijsting), vanaf de stoep langs de astravee naar de top, is het gevolg. De bekroning is in de vorm van Herengracht 493 een attiek met balustrade, met in het mid den een ingezwenkte kuif en reliëf. Het reliëf beeldt twee jongens af die een ap pelboom leegschudden. Twee vrouwenfi guren flankeren het middenstuk. Het ge heel wordt bekroond door een vergulde hemelglobe. Bovenop de hoeklisenen zijn twee siervazen die de middenpartij com plementeren. Naast deze zeer barokke gevel zien wij rond het midden van de achttiende eeuw aan de gracht nog een aantal gevels in ro- coco-stijl verrijzen. De uitgangspunten van de gevelopbouw blijven gedurende deze eeuw gelijk. Alleen het ornament veran dert met de mode mee. Rond 1760 is een verstrakking in stijl waar te nemen. De Lo- dewijk XVI-stijl doet zijn intrede in Am sterdam. Herengracht 493, uit 1766 is een mooi voorbeeld van de overgansfase tus sen de asymmetrische Lodewijk XV-stijl en de strakkere Lodewijk XVI. Herengracht 493 Dit huis is in 1766 verbouwd en kreeg aan Herengracht 476 de voorzijde een geheel nieuwe gevel van zandsteen. De hoofdvorm is classicistisch, een vijf traveeën brede fagade met lijst, attiek en fronton. Het basement, de cor- donlijsten en het hoofdgestel veroorzaken een horizontaal accent, waarmee naar het zeventiende eeuws classicisme wordt te ruggegrepen. De pilasters, schoorstenen en het risaleren van de gevel geven het geheel een opwaartse dynamiek, die ook bij Herengracht 475 sterk aanwezig is. Een fronton bekroont de drie traveeën brede middenrisaliet. De gevel is echter ondanks het toepas sen van deze classicistische motieven niet statisch maar dynamisch. Op de middenas is namelijk een barokke vertikale accentu ering in de vorm van een Lodewijk XV ge decoreerde ingangspartij. Het middenrisa liet springt zelfs twee maal naar voren, wat aan de gracht zeer uitzonderlijk is. Hier door wordt de as extra benadrukt. Het ge volg is een diepte- en schaduwwerking. De vensters en voordeur zijn uitgevoerd met gebogen bovendorpels die ten op zichte van de rechte lijsten een interes sante contrastwerking met zich meebren gen. Op dit gevelvlak zijn classicistische- en barokke principes naast elkaar toege past. Het is één van de zeldzame uitzonde ringen van zo'n combinatie aan de gracht. Stilistisch is de gevel te typeren als een kruising tussen een Lodewijk XV en -XVI gevel. Hiermee heeft het achttiende-eeuws classicisme zijn intrede gedaan en zien wij gevels naar Frans voorbeeld verrijzen aan de gracht zoals Herengracht 527. Wij kunnen concluderen dat in een eeuw tijd het beeld van de Herengracht vrij veel is veranderd wat stijl betreft. Het ornament was aan het veranderend mode beeld onderhevig. De hoofdvorm van deze gevels bleef echter gelijk. Ondanks alle stijlverschillen in detaillering vormen alle gevels samen een aaneengesloten wand aan de gracht. drs. S. J. Bakker is architectuurhistorica en als vrijwilligster werkzaam bij het Bureau Monumentenzorg te Amsterdam Literatuur: I. H. van Eeghen, Een Amsterdams Grach tenboekje uit de zeventiende eeuw, het plaatwerk van Comelis Danckerts, Ge nootschap Amstelodamum, Amsterdam 1963. Caspar Philips Jacobsz., Het Grachten boek, Verzameling van alle de Huizen en prachtige gebouwen langs de Keizers- en Heere Grachten der Stadt Amsterdam Amsterdam 1768-71. G. Kemme (ed.), Amsterdam Architecture, a guide, Amsterdam 1987. K. Ottenheym, Philips Vingboons (1607- 1678), Architect, Zutphen 1989. H. Tulleners, De Gouden Bocht, 21 monu menten aan de Amsterdamse Heren gracht, Amsterdam 1989. H. F. Wijnman, Vier Eeuwen Herengracht, Amsterdam 1976. De Provinciale Commissie Zuid-Holland van de Bond Heemschut organiseert op za terdag 9 juni a.s. een excursie in Den Haag. Het programma is in grote lijnen als volgt: 09.30-10.00 Aankomst in Sociëteit 'De Witte' Plein 24. Koffie. 10.30-12.15 Bezoek aan het Kabinet der Koningin, Vij verberg 3 en het Haags Historisch Museum (Sebastiaansdoelen) Korte Vijverberg 7. 12.30-13.30 Koffietafel in "t Goude Hooft' Groenmarkt 13. 13.30-14.30 Bezichtiging oude Stadhuis, Groenmarkt 7. 14.30 Vertrek met historische tram naar het Haags Openbaar Vervoersmuseum i.o. (Rijksmonument) Parallelweg 225. Aan komst 14.50. 14.50-16.00 Bezichtiging Haags Openbaar Vervoers museum i.o. Thee of frisdrank. Parkeergelegenheid: Parkeergarage Plein (betaald), Parkeerga rage Malieveld (betaald), parkeerterrein Provinciehuis (gratis). Afstand Centraal station, Parkeergarage Malieveld en Provinciehuis naar Sociëteit 'De Witte': ongeveer 10 minuten lopen. Van Parallelweg 225 vertrekken verschil lende trams en bussen richting centrum en Centraal Station. Het aantal deelnemers aan deze excursie kern niet meer bedragen dan 80. De kosten van deze excursie zijn 30,- per persoon, te voldoen op gironummer 124326 ten name van Bond Heemschut te Amsterdam. Introducees zijn toegestaan. In het vorige nummer stond een foto van kasteel Renswoude op de omslag aan de achterkant. Deze foto dateert van vóór de brand. Een luchtfoto van het kasteel zoals het er thans uitziet vindt u nu op de achter pagina. Heemschut, april 1990 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 33