Achttiende-eeuwse verbouwingen aan de Herengracht SARA BAKKER Herengracht 476 De huizen aan de bocht van de Amsterdamse Herengracht trokken op de Open Monu mentendag vorig jaar veel belangstelling. Iedereen heeft de kans gehad deze schitte rende panden van binnen te bezichtigen. Toch wil ik uw aandacht vestigen op een aantal van deze gevels. Wie heeft nu echt even de tijd genomen een paar minuten voor een pand te gaan staan, alvorens de voordeur vol enthousiasme en nieuwsgierigheid te betreden. De gevels vertellen ook een verhaal. Zij zijn vaak verbouwd of vervangen in de loop van de tijd. De eigenaren wensten namelijk met de veranderende stijlontwikkeling mee te gaan en een modieus en modem huis te bezitten. Het interieur werd vaak aange past en verbouwd in de verschillende Lodewijk-stijlen, de barokke Lodewijk XlV-stijl uit Frankrijk, de rococo Lodewijk XV-stijl met asymmetrische versieringen en de elegante geometrische Lodewijk XVI-stijl met neo-classicistische motieven. Herengracht 386 (foto's Sara Bakker) De gevels waren ook aan dit verande rende modebeeld onderhevig. De archi tecten Frangois Blanchard, Daniël Marot, Jean Coulon en Hans Jacob Husly maakten ontwerpen voor grachthuisgevels in de eerste helft van de achttiende eeuw, in de stijl van Lodewijk XIV en XV. In de tweede helft van de achttiende eeuw maakten Ja cob Otten Husly en Abraham van der Hart ontwerpen in neo-classicistische trant. Het gebouw Felix Meritis, Keizersgracht 324 en Herengracht 502, de ambtswoning van de Burgemeester zijn hiervan voorbeel den. Laten wij echter terugkeren naar de eerste helft van de achttiende eeuw. De toeschrijving van grachtenhuizen aan de hierboven genoemde architecten levert aanzienlijke problemen op. Het is echter de bedoeling een paar ge vels van de huizen die op Monumentendag opengesteld waren te bespreken. Ik zal mij beperken tot vier gevels van dubbele herenhuizen aan de bocht van de Heren gracht. Deze werden bij de uitleg van de Herengracht gebouwd omstreeks 1670 maar zijn in de loop van de 18de en 19de eeuw verbouwd. We beginnen met een pand van Philip Vingboons, Herengracht 386. Herengracht 386 De ontwerptekening voor de verbouwing van de top van de Herengracht 386 is be kend. A. W. Weissman heeft dit ontwerp in zijn boek Geschiedenis der Nederland- sche bouwkunst, Amsterdam 1912 afge beeld (afb. 174). In 1736 ontwierp F. Blan chard een lijstgeveltop met attiek. Het fronton dat thans nog te zien is zou volgens het ontwerp van Blanchard vervangen worden door een gevelbekroning met kuif in Lodewijk XlV-stijl, voorzien van een buste van Hercules en geflankeerd door twee sfinxen. Zo'n verbouwing van een ze ventiende eeuws huis is ook te zien bij Herengracht 476. Deze gevel werd omstreeks 1730 ver bouwd. De oudste gedaante van de gevel is bekend uit het Zeventiende eeuws Grachtenboekje met plaatwerk van Come- UsDanckerts. De kolossale natuurstenen Corintische pilasters, de kroonlijst en het basement zijn tót heden goed bewaard ge bleven; evenals de festoenen onder de vensters van de bovenverdieping. Het fronton is in circa 1730 vervangen door een Lodewijk XTV-attiek met balusters, twee siervazen en een adelaar als bekro ning van de kuif. Aan weerskanten zijn twee reliëfs met koopmansgoederen, na melijk de staf van Mercurius, een aardglo be en Jacobsstaf. Het wapenschild van de familie de Neufville is nog aanwezig, al leen de beschildering is weg. De ingangspartij is toen ook gemoderni seerd in Lodewijk XlV-stijl en van een ver sierde omlijsting voorzien met een ge- toogd bovenraam. De deur heeft een ge- toogd bovenpaneel met kuif en een onder paneel geflankeerd door voluten. Deze si tuatie is door Caspar Philips in zijn Grach tenboek uit c. 1770 afgebeeld. De stoep is in het begin van de negen tiende eeuw weggehaald waarbij de in gang verlaagd is tot de begane grond. Bij de restauratie van 1938 is de situatie van circa 1730 hersteld. De vensters zijn in de loop der eeuwen voor zover uit het beeldmateriaal is op te maken vier keer vervangen. Bij de gravure van Danckerts zijn de kruiskozijnen met luiken te zien. Caspar Philips beeldt het huis af met de achttiende eeuwse roede indeling. Vóór de restauratie waren de ne gentiende eeuwse ramen nog aanwezig. Thans is het huis weer teruggebracht tot de achttiende eeuwse situatie. Herengracht 475 Het huis Herengracht 475 (oorspronkelijk gebouwd omstreeks 1670) is rond 1730 he lemaal verbouwd in Lodewijk XlV-stijl. Herengracht 475 32 Heemschut, april 1990

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 32