Voormalige hereboerderij in Voorschoten gerestaureerd 1 li CARLASCHEFFER Tijdens een feestelijke presentatie is afgelopen najaar een gedenksteen aangebracht bij de voormalige boerderij Voorstraat 11 te Voorschoten. Dit geschiedde door de twee ere leden van Stichting Diogenes Voorschoten, te weten Mr. P. Cannegieter, burgemeester van Voorschoten en de Mr. D.E. Krantz, oud-voorzitter van de Stichting. Hiermee wordt de in 1985 gestarte restauratie van het pand afgesloten. Het begon eigenlijk nog een jaar eerder, in 1984, toen de Gemeente Voorschoten, op aanbeveling van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te Zeist, de Stichting Diogenes Leiden vroeg of zij de restauratie van het pand Voorstraat 11 op zich wilde nemen. Het pand, een voormalige here boerderij, die voorkomt op de Rijksmonu mentenlijst en in 1966 door de Gemeente was aangekocht, bevond zich na het jaren lang achterwege laten van onderhoud in een zeer slechte bouwkundige staat. Met het Ambachts- Baljuwhuis is de statige LodewijkXVI- voorgevel van Voorstraat 11 één van de belangrijkste blikvangers binnen het beschermd dorpsgezicht aan deze lommerrijke dorpstraat. Extra waar devol is het huis door de aanwezigheid van zeldzaam laat-18de eeuws beschilderd be hang in de zgn. 'mooie kamer', in Voor schoten uniek. Om de restauratie van het pand te kun nen coördineren werd op 17 mei 1984 de Stichting Diogenes Voorschoten in het le ven geroepen. Hiermee kreeg Voorscho ten, in navolging van Amsterdam, Haarlem en Leiden, als vierde gemeente een Stich ting Diogenes. Deze stellen zich door het aankopen, het restaureren en het exploite ren van panden, die voorkomen op de Rijks- of Gemeentelijke monumentenlijst, het in stand houden van monumenten ten doel. De eerste 2 Vz jaar van haar bestaan is de nieuwe Stichting met raad en daad bijgestaan door een aantal leden van de Leidse Stichting Diogenes. Voor een symbolisch bedrag van 1,00 per jaar heeft de gemeente het pand en de grond aan de Stichting Diogenes Voor schoten in erfpacht gegeven. De restaura tie heeft in drie fasen plaats gevonden. Aangezien het beschikbare subsidiebud get van het rijk in 1985 te klein was voor een totale restauratie, is in eerste instantie begonnen met het in zeer slechte staat ver kerende stalgedeelte. Dit deel is tot één woning verbouwd. Het eigenlijke woonge deelte van de boerderij werd zodanig in tweeën gesplitst, dat het kon worden inge richt tot twee wooneenheden, zonder dat de oorspronkelijke structuur te zeer aan getast hoefde te worden. Een grote teleurstelling tijdens de res tauratie vormde de sloop van de 18de eeuwse koetshuizen, die onlosmakelijk waren verbonden met de status van Voor straat 11 als hereboerderij. Deze werden, evenals met een gedeelte achter de boer derij, verkocht aan een projectontwikke laar. De nieuwbouw die hiervoor in de plaats gekomen is, staat helaas nu wel erg dicht bij het beschermd dorpsgezicht van de Voorstraat. Op 9 september 1985 begon aannemer M.W. Meyerbv., onder leiding van het ar chitectenbureau T. W. Mulder met de res tauratie van de eerste fase. Een feestelijke middengedeelte van de boerderij. Bij deze gelegenheid werd Burgemeester P. Can negieter vanwege zijn inzet voor de Stich ting tot ere-voorzitter benoemd. Voor de uitvoering van deze fase was de aannemer Koninklijke Woudenberg te Ameide aan getrokken. Waren de kosten van de eerste fase 240.000,-, voor de tweede en derde fase bedroegen deze 820.000,-. Een extra on kostenpost vormde hierbij een hardnek kige zwamaantasting in het houtwerk van de kap, die zich bovendien had genesteld in het stucwerk van de twee voorkamers. Toen duidelijk werd dat er zich tijdens de restauratie geen grote problemen meer zouden voordoen, trokken de Leidse le den uit Stichting Diogenes Voorschoten zich op 15 december 1987 terug. Uit dank voor zijn inzet werd de voormalige voorzit ter, de Mr. D.E. Krantz, benoemd tot ere lid. In maart 1988 konden de nieuwe bewo ners hun woning betrekken. De gerestaureerde hereboerderij aan de Voorstraat, (foto Stichting Diogenes) oplevering volgde op 29 januari 1986. Op dat moment was reeds subsidie aange vraagd voor de tweede en de derde fase. Helaas werd kort daarop bekend dat door een op handen zijnde wijziging van het subsidiebeleid in 1986 hiervoor géén geld meer zou vrijkomen. Voor het nieuwe sys teem kon wel subsidie worden aange vraagd, maar eventuele toezeggingen kon den pas na 1 januari 1987 worden gedaan. Een nadeel was bovendien dat de eventu ele beschikbare gelden pas vanaf 1990 en de jaren daarop beschikbaar zouden ko men. Intussen werden nieuwe financiële bron nen aangeboord. Diverse Voorschotense bedrijven en particulieren waren bereid de activiteiten van de Stichting te steunen. Ook werden bijdragen ontvangen van het Hoegenfonds van Heemschut, het Prins Bemhardfonds en de Gravin van Byland- stichting. Daarnaast zorgde de gemeente voor de vóórfinanciering en verstrekte een bank een lening. Nadat eenmaal de toezegging voor de Rijkssubsidie binnen was en tevens de Ge meente en de Provincie geld beschikbaar hadden gesteld, kon op 15 mei 1987 wor den begonnen met de restauratie van het 'Mooie kamer' Als laatste onderdeel van de restauratie werden de uiterst waardevolle beschil derde laat-18de eeuwse behangsels in de 'mooie kamer', door de restaurateur de heer F.H. Roskam uit Broek in Waterland ter hand genomen. Zij bestaan uit vier grote arcadische landschappen en een aantal kleinere doeken in 'grisaille', zgn. 'grijsjes'. Eén van de landschappen laat een gefantaseerd beeld zien van het dorp met de kerktoren. Mede door de zeer slechte conditie waarin de behangsels ver keerden, duurde de restauratie, die 120.000,- heeft gekost, bijna 2 jaar. Afge lopen zomer konden de beschilderde be hangsels weer in de 'mooie kamer' worden teruggeplaatst. Als laatste onderdeel van de restauratie werd in september het slot- vemis aangebracht. Na deze met hindemissen verlopen, maar uiteindelijk toch zo succesvolle restauratie, hoopt de Stichting Diogenes dat zij in de nabije toekomst nogmaals de gelegenheid zal krijgen een voor Voorschoten waarde vol monument te mogen restaureren. Carla Scheffer is free lance-journaliste te Voorschoten. 24 Heemschut, april 1990

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 24