Gouda krijgt Binnenhaven-museum LEO VAN DER MEULE Leugenbank Vrijdagmiddag 2 maart werden in Gouda, door de nog jonge Stichting Binnenhavenmu seum 'Turfsingel', de plannen gepresenteerd om dit gebied, aan de rand van de Goudse binnenstad gelegen, weer nieuw leven in te blazen. Men wil dit bereiken door het creëren van ligplaatsen, met de erbij behorende faciliteiten, voor authentieke binnen schepen, liefst afkomstig uit en thuishorend in Zuid-Holland. Een gezellige, drukke bij eenkomst, waar tussen de colberts ook een enkele schipperstrui viel waar te nemen. Stichtingsbestuursleden, overheid en bedrijfsleven prezen elkaar over en weer en zeg den medewerking toe. Bleef echter een vraag overeind staan: wie zal dat betalen? Men wil komen tot een menging van een aantal activiteiten en functies, alle direct of indirect verbonden met de zeilvaart uit het verleden. Allereerst wordt gestreefd naar het her stellen van het contact tussen land en wa ter voor de schippers maar ook voor de wandelaar/bezoeker. Is het nu vanaf molen de Rode Leeuw vrijwel onmogelijk lekker langs het water te slenteren, in de toe komst moet dat anders worden. Liggen er dan ook nog oude schepen, die wel eens een schril maar boeiend contrast zouden kunnen vormen met de Unichema-mstalla- ties aan de overkant, dan is er zoveel meer te zien en veel gewonnen. De Stichting Maatschappelijke Dienstver lening is nu nog gehuisvest in de onlangs gerestaureerde pakhuizen langs de Turf singel. Wordt dat straks niet een beetje een wezensvreemd element? Temeer daar de Stichting Binnenhavenmuseum de par keerplaats van de S.M.D. wil benutten voor het aanleggen van een scheepswerf com pleet met kraan. Van de zijde van de Stichting natuurlijk ideeën, enthousiasme en idealisme ge noeg. Wat ze de gemeente Gouda te bieden heeft is ook niet mis. De overheid echter, zeker niet minder gedreven maar wel vrijwel platzak kan, zowel op gemeen telijk als provinciaal niveau, voorlopig slechts een aantal basisvoorwaarden scheppen. Dit ontlokte van de kant van het Bet contrast verbeeld: Henk Dessens bij de ankerlier van zijn authentieke zeilschip. Op de achtergrond het Unichema-complex. (foto Leo van der Menie) De mogelijkheden worden nog groter als men op bescheiden schaal reparatie- en restauratie-faciliteiten voor de schepen kan bieden. De belevingswaarde neemt toe als men tevens historische achter grond-informatie krijgt aangeboden in bijv. een museum, een bibliotheek of do- cumentatie-centrum. Wordt het allemaal te veel en krijgt men behoefte aan rust en sterke schippersver- halen dan strijkt men neer op een van de te plaatsen banken waaronder een echte leugenbank. Of onder de nog te verwerkelijken pu- Overzicht museumhavengebied. Rechts het SMD-gebouw, dan molen De Rode Leeuw. Links het Unichema-kantoor. Op de voorgrond de Mallegatssluis, die een hoogteverschil van 3 meter tussen IJssel en haven overbrugt, (foto Leo van derMeule). blieksruimten zoiets als een bruine schip- perskroeg valt - het regent ook wel eens in Nederland - werd nog niet uit de doe ken gedaan. aanwezige bedrijfsleven wel enige kritiek. De overheid is voorzichtig, tè voorzichtig, juist daar waar slagvaardigheid een eerste vereiste is. Toerisme is dé groeisector van de jaren negentig. Een plan als het gepre senteerde is dus geen aardig cultuurhisto risch randverschijnsel maar keiharde eco nomische noodzaak. Overheid moet niet langs de zijlijn blijven staan, maar mee doen ook in geldelijk opzicht. Geen schoenendoos Bij alle bevlogenheid streeft men vooreerst naar een goede verstandhouding met an dere bewoners en gebruikers van het ge bied. De grootste (over)buur Unichema gaf een positief gewaardeerde voorzet door haar nieuwe kantoren niet onder te bren gen in fantasieloze schoenendoos nummer zoveel doch in een veel spannender rond lopend gebouw. Een goed voorbeeld dat, samen met de wil van de Stichting om te luisteren en open te staan voor de wensen en ideeën van andere Turfsingelbewo- ners, optimistisch stemt met betrekking tot de mogelijkheid hier, op een betrekkelijk klein gebied, zoveel mensen en activitei ten samen te brengen. Het adres van de Stichting is: Postbus 3019, 2802 AD Gouda. Stadhuis en St. Janskerk. foto Leo van derMeule) 22 Heemschut, april 1990

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 22