Restauratie Bethaniënklooster gereed Variëteit in bouwstijlen De gemeente Olst kent een aantal archi tectonische bijzonderheden die karakte ristiek zijn voor de streek. In Olst zijn dit bijvoorbeeld een aantal strikt symmetri sche bouwwerken met een sterk geaccen tueerde, vooruitspringende en verhoogde middenpartij. Dit type treft men binnen de bebouwde kom in verschillende varianten aan. In de dorpen zijn het eerder de beeld bepalende aspecten die voor behoud plei ten, dan dat ze qua architectuur zo bijzon der zijn. Het merendeel van de interes sante objecten bevindt zich echter in het buitengebied, waar men een veelheid aan karakteristieke bouwtypen kan aantreffen. Te noemen zijn de dijkwoningen, de dijk- stoel (voor bewaking), de diverse halle- huis-varianten, de prachtige havezaten, de resten van de steenfabrieken met de zoge naamde tunnelovens. Merkwaardig zijn de T-boerderijen met de hoge steile zadeldaken en de grote muurvlakken tussen ramen en daklijst, met soms kleine vensteropeningen. Dat de boerenbedrijven in deze streek ooit zeer welvarend zijn geweest is bij sommige overduidelijk. Men ziet bijvoorbeeld rijk geornamenteerde voorhuizen en een merkwaardige a-symmetrische trapgevel. Een prachtig voorbeeld is de boerderij 'De Roze' (1636) aan de rand van Olst met de typische in en uitgezwenkte klokgevel. Inventarisaties Olst telt 32 Rijksmonumenten, hetgeen een aanzienlijk aantal is voor een dergelijke gemeente. Het jaarlijkse restauratiebudget via de RRM (Rijkssubsidie Regeling Res- Pietersz. Huis en de Gemeenschap Oude- zijds 100 samen werken. De laatstge noemde gaat de fraaie overwelfde crypte gebruiken voor oecumenische kerk diensten. De daarboven gelegen zaal, die van 1705 tot 1914 dienst deed als Oud-Ka tholieke Kerk, is bestemd voor kamermu ziekconcerten, ensemblerepetities en op namen van klassieke grammofoonplaten. In de uitbouwen en de kapruimten zijn 10 wooneenheden ingericht voor jonge musici, aan te wijzen in overleg met het Sweelinck Conservatorium. De restauratie van het zwaar bouwvallige complex, een der weinige restanten van de reeks kloos ters die in de middeleeuwen tussen de Ou- dezijds Achterburgwal en de Gelderse- kade-Kloveniersburgwal lagen, werd uit gevoerd door het aannemersbedrijf Scha kel Schrale bv, onder leiding van het architektenburo G. Prins bv. De inrichting is verzorgd door het bureau Hans Wolff. De voltooiing van het Bethaniënklooster, met een gevelbreedte van 34 m het groot ste en ook het oudste gebouw van de Be- thaniënbuurt, vormt een mijlpaal in de stadsvernieuwing in de omgeving. Na een aantal restauraties door restaurerende in stellingen wordt nu onder leiding van de Amsterdamse Mij. tot Stadsherstel de ver betering van dit historisch zo interessante stukje binnenstad stelselmatig ter hand ge nomen. Heemschut, april 1990 21 tauratie), momenteel 93.000,- wordt ten volle benut. Onlangs kwam de restauratie van Huize Westervoorde (eind 17de eeuw) gereed. Voorheen bevond zich hierin het gemeen tehuis. Nu wordt het door de gemeente voor representatieve doeleinden gebruikt, o.a. als trouwzaal. Het staat er nu nog wat kaal bij, want de omgeving werd nog maar kort geleden ingeplant. Wat de inventari satie van de Jonge Bouwkunst betreft heeft de gemeente het geluk gehad, dat het ge bied in het kader van een afstudeerproject aan de HTS-Zwolle in 1986 volledig werd geïnventariseerd. Aansluitend heeft de studente Wineke Allersma een 'Ad viesnota gemeentelijk Monumentenbeleid voor de Gemeente Olst' (december 1986) samengesteld, een degelijk rapport, het geen een goede basis bleek voor het te voeren monumentenbeleid. Vervolgens werd het jaar daarop Olst, als eerste Over ijsselse gemeente, in het kader van het MIP (Monumenten Inventarisatie Project) geïnventariseerd. De eerste leidde tot een lijst van ca 150 objecten, het MIP kwam op een getal van 206. Waarschijnlijk is de gemeente enigszins overrompeld geweest door deze inventari satie. De aanbevelingen in het rapport om snel tot een gemeentelijke Monumenten verordening en een definitieve lijst te ko men ten spijt, gebeurde er in de volgende jaren nagenoeg niets. Stroomversnelling 1989 is het jaar dat het monumentenbeleid van Olst in een sneller vaarwater is geko men. In januari werd er een Monumenten verordening en een Monumentencommis sie ingesteld. Bij de samenstelling van de laatste is gestreefd naar deskundige in breng door de leden; politieke belangen worden geweerd! Niet alleen de Olster ge meenschap draagt monumentenzorg een warm hart toe, maar ook de politiek, die sloop van monumentwaardige panden een halt toe wil roepen en de intentie heeft veel subsidiegelden beschikbaar te stel len. De monumentencommissie, bestaande uit 6 personen, is belast met het voorberei dende werk en selecteert in welke volg orde de panden op de gemeentelijk lijst geplaatst worden. Potentiële monumenten- bezitters en geïnteresseerden werden op verschillende hoorzittingen voorgelicht. In maart werd een inspraakprocedure ge start voor de plaatsing van 35 panden op de gemeentelijke lijst. Er werd overigens maar één bezwaarschrift aangetekend. In september werden deze 35 objecten ge plaatst en een subsidieregeling vastge steld; de gelden zijn afkomstig uit het fonds Stads- Dorpsvernieuwing en zijn ook in de toekomst gegarandeerd. Inmid dels hebben al dertien eigenaren een on- derhoudssubsidie aangevraagd en zijn de eerste werkzaamheden begonnen. De ei genaar kan aanspraak maken op 30% van de kosten tot een maximum van 4500 gul den. In december van het afgelopen jaar is vervolgens de voorbereiding gestart van de tweede fase; het plaatsen van nogmaals ca dertig panden. In het magische jaar 1992 hoopt Olst een gemeentelijke lijst met ruim 100 panden te bezitten. Na een restauratie die anderhalf jaar duurde en rond 4 miljoen heeft gekost, is op 14 december door drs. A. P. T. van Pol, voorzitter van het stichtingsbestuur, het Betha niënklooster in de Amsterdamse Bamdesteeg in gebruik gesteld. Dichtgetimmerd en inwendig gestut heeft ming. Deze werd aangereikt door de Stich- het uit ca. 1450 daterende gebouw tiental- ting Bethaniënklooster waarin het R. C. len jaren gewacht op een nieuwe bestem- Oude-Armenkantoor, de stichting Jan De muziekzaal van het gerestaureerde Bethaniënklooster aan de Bamdesteeg in Amsterdam, (foto Maarten Brinkgreve)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 21