Olst, dorp aan de IJssel ANNEMARIE TEN CATE Bakstenen, fruit en rookworst De belangrijkste middelen van bestaan zijn van oudsher de landbouw, fruitteelt en steenbakkerijen in de uiterwaarden ge weest. De fruitteelt wordt nog steeds inten sief beoefend, met name in Welsum aan de andere kant van de IJssel. Telde de ge meente Olst midden vorige eeuw nog vijf steenbakkerijen, de laatste bij Fortmond werd in 1975 gesloten. In 1823 komt er de vleesverwerkende industrie bij. Van de vlees- en conserven- fabriek Olba rest nu nog slechts de fiere schoorsteenpijp, die door de gemeente gekoesterd wordt. Toch verschaft de vleesverwerkende naast de chemische en metaalverwerkende industrie nog steeds een deel van de werkgelegenheid. De ge meente is de laatste jaren enorm gegroeid door de vestiging van vele forensen, werk zaam in de nabij gelegen grote steden als Deventer en Zwolle. De ontbossing, het ophogen van essen, kleiwinning, ruilverkaveling en verbete ring van de waterhuishouding heeft het 01- ster landschap de laatste eeuwen dras tisch veranderd. In het huidige beeld zijn belangrijk de uiterwaarden met hun geu len en kolken en de typische begroeiing als houtwallen van meidoom, knotwilgen, populieren en grienden. Olst bezit boven dien een groot aantal hectaren natuurre servaat, met zandverstuivingen, moeras sen en een zeldzame flora en fauna. De ruïnes van de oude steenbakkerij bij Hengforden geven bijvoorbeeld onderdak aan vleermuizen. De bekoorlijke IJsselstreek bleek een aantrekkelijk gebied voor stedelingen die rust en vertier zochten. In de eerste helft van de vorige eeuw werd er in de omge ving van Olst, vooral in het zuidelijk ge deelte, een groot aantal buitenplaatsen en villa's gebouwd, die werden bewoond door adellijke families en welgestelden. Sommige bezitten prachtige parken en uit gestrekte landerijen. Te noemen zijn de Haere (172 ha), Hoenlo (225 ha), Boxber gen (300 ha), het huis Spijkerbosch (120 ha), Hoogenkamp (130 ha) Nijendal (104 ha). Deze landerijen zijn bijna alle toe gankelijk. Bij de VW in Olst is dan ook een groot aantal fiets- en wandelroutes te verkrijgen door dit afwisselende, schitte rende landschap. HolstO Tunneloven uit 1843, deeluitmakend van de ruïne van steenbakkerij bij Hengforden, nu in Al in de 7e eeuw was Olst, de oudste kem gebruik bij vleermuizen. Dit complex, dat ligt in een natuurreservaat, wordt dit jaar op de van de gemeente, bekend onder de naam gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. Agastaldaburg. Deze legerplaats werd meermalen verwoest door het water, de Saksers en de Noormannen. In 1046 wordt (H)Olst(o) voor het eerst in een oorkonde genoemd. Vanaf die tijd wordt het hof Holsto beheerd door een drossaard, die aan het hoofd stond van het drostambt Salland en haar goederen tot 1800 beheerde. Samen met o.a. de marken Hengforden, Wesepe, Duur en Welsum vormden ze een kerspel, een gerechtsre- sort. Over de 17de en 18de eeuw is weinig bekend, het moet toen een kleine neder zetting zijn geweest. Belangrijk voor de ontwikkeling van Olst is in 1866 de aansluiting op het spoor wegnet geweest. In de vorige eeuw is het plaatsje meermalen door Craandijk als klein, netjes en welvarend beschreven. Geertstraat 16. Villa uit het eind van de 19de eeuw. Een gemeentelijk monument, bij het MIP vermeld onder de mooie term 'arcadisch eclecticisme', (foto's gemeente Olst) Rondrijdend door de gemeente Olst kan men volop genieten van de schoonheid die dit Sallandse rivierlandschap biedt. Het verdient natuurlijk de voorkeur de tocht per fiets te maken. Maar op de dag dat ik het gebied bezocht, was het één van die stormachtige februaridagen en de IJssel was ver buiten haar oevers getreden. De pontveren van Wije en Olst waren uit de vaart genomen en Welsum, het dorpje aan de Gelderse kant, bleek 'onbereikbaar". Een geschikte dag voor een ontspannen fietstocht langs de vele monu menten was het in elk geval niet. De Overijsselse gemeente Olst telt ruim 9.000 inwoners en omvat de dorpen Olst, Wel sum, Wesepe, Den Nul (ook wel Duur genoemd), Boskamp en de buurtschappen Over- wetering, Hengforden, Fortmond en Eikelhof. Op het gemeentehuis in Olst werd ik door de heer M. L. Koopsen, beleidsmedewerker bouwzaken en monumentenzorg, voorgelicht over het actieve monumentenbeleid dat daar gevoerd wordt. Die bewuste februaridag werd dat nogmaals bewezen, want 's ochtends was men juist begonnen de romaans-gotische toren van de Nederlandse Hervormde Kerk in de stei gers te zetten. De benodigde zes ton was bijeen geschraapt en het startsein voor de restauratie gegeven. 20 Heemschut, april 1990

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 20