Burgerhuizen tussen IJssel en Eems 1400-1850 Molenstudies Een familiepension van rond de eeuwwisseling met twee erkers aan Noordweg 12 in Oost- voome. (foto Wim van Zeijst) De bebouwing verderop, aan de Noord wegen de daarop links aansluitende Hof- laan, kwam grotendeels tot stand na de aanleg van de tram. Oostvoome groeide uit tot een soort 'Wassenaar'van Rotter dam en deze bebouwing vertoont dan ook het karakter van een villawijk. In die geest voorzag ook P. J. Oprei een grote toekomst voor dit gebied. Hij vroeg in 1912 aan het gemeentebestuur toestem ming voor de aanleg van het villapark 'Twaalfhoven'met vijver en verdere aan kleding. Op de kadasterkaart van 1917 is, heel voortvarend, de gehele uitleg ingete kend. Van dit gehele project zijn echter slechts twee villa's gerealiseerd. De Eerste Wereldoorlog zal er wel debet aan zijn dat de verdere uitvoering schipbreuk leed. Ondanks het ontbreken van een vastge legd plan is een aantrekkelijk geheel ont staan. Opmerkelijk element vormt een voormalig pension van rond de eeuwwis seling, bijzonder van type: met twee hoek erkers en een balkon over de hele breedte. Overburgh Doorlopend slaan we de Hoflaan in waar zich rechts het pand 'Overburgh' bevindt. Het rondje Burgemeester Letteweg, Noordweg, Hoflaan draaide om de burcht heen. 'Overburgh' kijkt erop uit. Het op merkelijke pand dateert uit de vijftiende eeuw, was eeuwenlang de woning van de Deken van het kerkje dat er tegenover stond en werd omstreeks 1900 gebruikt als boerderij die de naam Jacobahoeve droeg. Evenals de oude burcht spreekt 'Over burgh' zeer tot de verbeelding. Voorbij dit pand direct rechts bevindt zich een kleine zijweg, de Zwartelaan ge heten, met enige kleine villa's en aan het einde een indrukwekkend ensemble in Amsterdamse School-stijl: 't Reigemest. Terecht staat dit pand samen met het hek en de woningen aan de oprijlaan die deel van ontwerp vormen, op de Rijkslijst van beschermde monumenten. De vlindervor- mige plattegrond vormt een van de be kendste voorbeelden van dit type. Een be zoek waard: het woonhuis is na afspraak te bezichtigen. Plattegrond voor de villawijk 'Twaalfhoven' in Oostvoome. De aanvrage voor de bouw van de villa's werd tegelijk met het inrich tingsplan aan de gemeente ter goedkeuring aangeboden, (foto gem. Westvoome, BWT 0jtS Gejioeg«uj Terug naar de Hoflaan. Oude foto's laten zien dat hier vroeger een enkele boerde rij, wat houten schuren en een woonhuis stonden. Hotel 'Het Wapen van Oost voome'en het voormalige gemeentehuis van Oostvoome zijn nu de blikvangers. Het hotel ontstond uit een boerderij annex her berg, die in het begin van deze eeuw in grijpend verbouwd werd. De uitspanning met speeltuin was toen, evenals Hotel 'De Man', zeer geliefd bij 'dagjesmensen' uit Rotterdam die er met de tram naar toe kwamen. De oude functie van boerderij is, ondanks de stadse glazen pui, nog zicht baar gebleven: de raampartij links van de entree ligt ter plaatse van de voormalige opkamer een weinig hoger. Ook in het in terieur zijn er onderdelen van de oude boerderij te vinden, zoals de overwelfde kelder. Van de verbouwing uit het begin van deze eeuw dateert het plafond in Ju gendstil: een beauty. Tegenover het hotel ligt het oude stadhuis van Oostvoome in nèorenaissance-stijl. Een groot zelfbewust zijn spreekt uit de vormgeving. Als voor beeld heeft het stadhuis van Halfweg ge diend. Dit is de vertaling van het proefschrift waarop Everhard Jans in 1984 promo veerde aan de Universiteit van Münster. Op de uitreiking in het gemeentemuseum van Zutphen sprak men met vreugde over het verschijnen van dit boek in de Neder landse taal. Want het vormt de verbinding tussen het Nederlandse woonhuisonder- zoek, waarvan tot op heden het boek van Meischke en Zantkuijl 'Het Nederlandse woonhuis 1300-1800' (1969) het belangrijk ste voortbrengsel is, en het zeer inten sieve, vergevorderde Duitse woonhuison- derzoek. In dit grensgebied is er duidelijk een wisselwerking van invloeden te be speuren, gemengd met streekeigen as pecten. De sociale status van de bouwer bepaalde mede het exterieur en het inte rieur van de verschillende bouwtypen. Het boek bevat tot slot een catalogus van De wandeling rond de burcht loopt hier ten einde. Nog een paar passen en u ziet rechts de kerk waar de wandeling startte. Links is het marktplein weer. In nauwelijks een kwartier kunt u deze route lopen, maar het loont de moeite er iets meer tijd voor te nemen, om alles goed te kunnen bekijken. Wat U onderweg ziet behoort grotendeels tot de zgn. Jongere Bouwkunst. Vaak is hieraan veel gemoderniseerd en het is vrij zeldzaam dat de bebouwing relatief zo gaaf is als in dit gedeelte van Oostvoome. De periode 1850-1940 staat verhoudings gewijs dicht bij ons, maar voor degenen die open staan voor de sfeer en zich ver wonderen over de diversiteit van stijlen en bouwtypen uit deze periode vertegen woordigt de bebouwing een eigen waarde. Met dank aan de heer H. van der Graaf te Rockanje. drs. P. A. H. M. de Wijs is kunsthistorica en als technisch adviseur aan Heemschut ver bonden. een veertigtal karakteristieke burgerhui zen, veel kaartmateriaal, plattegronden en foto's. We hopen in een volgende afleve ring uitgebreider op de inhoud van het boek terug te komen. Zutphen, de Walburg Pers, 1989.210 pp. ISBN 90-6011.650.X. Prijs 39,50. Bijdragen tot de kennis van de Neder landse molens; onder red. van J.H. van den Hoek Ostende, G.H. Keunen e.a. In deze nieuw opgezette serie hoopt men tal van publicaties over molens te kunnen uitge ven. In dit eerste deel treft men verhande lingen over windmolens, Friese Zaagmo lens, het symbolisch gebruik van molens en molenaars in versjes, gezegden en op afbeeldingen en de bemaling van de Rotte als boezem van Schieland. Met vele af beeldingen en bronvermeldingen. Molen- studies I verschijnt onder auspiciën van de vereniging 'De Hollandse Molen.' Zutphen, de Walburg Pers, 1989. 104 pp. Prijs 15,-. 16 Heemschut, april 1990

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 16