Tinte vervult een agrarische centrumfunc tie. Dit was ook in het verleden het geval. Toen stonden hier de grote schuren waar de meekrapwortels werden bewerkt. De rode verfstof die zo ontstond was een be langrijk agrarisch product. Mogelijk dankt Tinte zijn naam eraan: de latijnse naam voor meekrap is Rubbia Tinctorum. Veranderingen Van het eind van de 19de eeuw tot heden veranderde er veel op Voome-Putten. Er kwam een betere ontsluiting van het eiland en zowel de landbouw op de kleigebieden als de opbloeiende intensieve tuinbouw brachten grote welvaart. Ook het toene mende toerisme vormt daarin een factor. Deze periode, de 19de eeuw en het be gin van de 20ste eeuw, is tot nu toe weinig in tèl geweest wat onderzoek naar archi tectuur betreft, hoewel een aanzienlijk deel van de bebouwing in deze tijd tot stand kwam. Vaak is er, paradoxaal ge noeg, meer bekend van de 16de en 17de eeuw dan van de periode rond 1900. Ge lukkig gaat dat veranderen. Het M(onu- menten) I(nventarisatie) P(roject) zal sinds de middeleeuwen. Dit soort huizen komt meestal, en ook in Oostvoome, als rijtjeswoning voor. Oudere exemplaren bestaan nog voornamelijk als onderdeel van een hofje. Het type was algemeen ge bruikelijk voor bescheiden bewoning. De les uit het verleden is dat hier extra be scherming geboden is, juist omdat ze zo 'gewoon' zijn. Van dit punt af is de statige, classicisti sche pastorie, Kerkplein 20, te zien op een kruispunt van straten. Het Art Nouveau- winkelcomplex schuin daartegenover heeft met zijn vrij uitgesproken vormentaal een stedelijk karakter, dat contrasteert met de meer dorpse sfeer van de kleine woningen in dit gebied. Enige stappen verder staat Hotel 'De Man'aan een klein plein dat overschaduwd is met oude bo men. Het vroeger zeer populaire hotel, nu cultureel centrum, staat hier al sinds om streeks 1880 en vormt met zijn houten gale rij over twee verdiepingen een nostalgisch element. Het toerisme was op het einde van de 19de eeuw kennelijk groot genoeg voor de bouw van dit hotel. De verdere bebouwing aan het pleintje dateert voornamelijk uit het begin van deze eeuw en is zeer klein van schaal. Er staat o.a. een winkeltje en een rijtje van drie huisjes in de kenmerkende gele bak steen met rode strekken boven ramen en deuren. De wandeling gaat verder, de Burge meester Letteweg in, voorheen de Voor straat geheten. Voor de aanleg van de tram, dus voor 1906, kwam men langs deze weg Oostvoome binnen. Aan beide zijden bouwden rijk geworden boeren hun rente nierswoningen. Voor deze rentenierswo ningen was het herenhuis favoriet. De in deling van de voorgevel met een midden deur en meest twee ramen aan weerszij den weerspiegelt de symmetrische op bouw van het interieur. De rentenierswo ningen aan de Burgemeester Letteweg zijn een verdieping hoog en voorzien van een kroonlijst. Sinds de bouw rond de eeuw wisseling is er aan deze woningen niet veel veranderd. Rentenierswoning aan Burgemeester Letteweg 15 te Oostvoome. Overwegend klassicistisch met streng symmetrische indeling, (foto Wim vanZeijst) De zwart geteerde houten schuren in dit ge bied vertonen overeenkomst met de houten schuren in het aangrenzende Zeeuwse ge bied. Deze schuur ligt aan het Korte Dijkje 7 te Oostvoome (foto Wim van Zeijst) landelijk een globaal veldonderzoek ver richten waardoor de kennis over dit tijd perk zal toenemen. Het toetsingskader dat nu uit de bestaande literatuur en eigen er varing moet worden gehaald, wordt zo doende op korte termijn enorm uitgebreid. Bescherming van panden uit deze perio den dient, behoudens een beperkt aantal panden van 'Rijksniveau', nu en in de toe komst plaatselijk geregeld te worden. Het is een goed initiatief van de Gemeente Westvoome om haar panden te laten in ventariseren teneinde gemeentelijke mo numenten te selecteren en te beschermen. Rondwandeling Er zijn in de gemeente Westvoome mar kante gebouwen uit de laatste anderhalve eeuw aan te wijzen. Het zou te ver voeren op alle categorieën bebouwing uit dit tijd vak nader in te gaan. Beter lijkt het als het ware een rondwandeling te maken. De kern van Oostvoome komt hiervoor het meest in aanmerking. Dit gebied ademt nog de sfeer van rond de eeuwwisseling. De individuele panden en de structuur van de bebouwing tonen kwaliteiten die niet onderdoen voor die van oudere be schermde stads- of dorpsgezichten. Bij de oude burcht en de kerk als kern ontwikkelde zich de bebouwing. In een kring om de kerk staan lage arbeiders huisjes. Het type, met dwarsdak en een gevelindeling met een of hoogstens twee ramen naast de voordeur, is standaard Heemschut, april 1990 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 15