Een rondgang door de gemeente Westvoome P. A. H. M. DE WIJS De tijd dat vernieuwing vrijwel synoniem was met afbraak ligt nog niet zover achter ons. De sporen daarvan zijn vaak nog pijnlijk zichtbaar. Er vond echter een ommekeer plaats: meer en meer wordt nu bij planning uitgegaan van het bestaande. Een evaluatie van de bebouwing vormt in deze 'conservatieve'benadering een zinvol onderdeel van het ruim- tehjk beleid. Een monumenteninventarisatie is relevant geworden. Uit dat oogpunt liet het gemeentebestuur van Westvoome vorig jaar waardevolle panden nader onderzoeken. Een aantal van de oudere panden, meestal in het oog vallende bouwwerken, staat al op de Rijkslijst. Het onderzoek draagt ertoe bij dat inzicht wordt verkregen in het bestand Jongere Bouwkunst'. Verspreid in de duinen liggen nog een aantal geheel traditionele witte duinboerderijtjes zoals hier aan Kreekpad 10 in Rockanje (foto Wint van Zeijst) Diversiteit De gemeente Westvoome bestaat, na de recente samenvoeging, uit de plaatsen Oostvoome en Rockanje en het gehucht Tinte. Op het overgangsgebied tussen dui nen en klei ontstond hier een grote diver siteit aan bebouwing. Het oudste deel, de burcht van Oostvoome, werd opgetrokken op een natuurlijke hoogte tegen de dui nenrij aan van het eiland Voome-Putten. In de loop der tijd werd het omringende ge bied ingepolderd. Daar zijn grote en kleine boerderijen en enkele dagloners behuizingen te vinden. Voor bemaling zorgden de molens. Zowel die van Oost voome als die van Rockanje staan er nog - met molenaarshuis! In later tijd zorgde de nabijheid van de zee en de duinen voor de opkomst van het toerisme. Hotels en pensions uit de peri ode voor W.O.I vormen daarvan de getui gen. Ook terwille van zijn gezondheid be zocht men dit gebied; in Rockanje kon men met modderbaden in 'Wa/esfeyn'ku- ren, in Oostvoome staat het sanatorium 'Duinoord'. Het gebied was en is aantrek kelijk. Een uitgestrekte villawijk getuigt daarvan. De bewoners van de duinwonin gen, die in een enkel geval nog als bedoe- ninkje functioneren, biedt de natuur geen ontspanning maar inspanning. Uit deze opsomming kan opgemaakt worden dat er uit een scala van bouwtypen een representatieve keuze voor een monu mentenlijst gemaakt kan worden. Terug naar het verleden In de twaalfde eeuw al was er een belang rijke burcht, gelegen in wat nu de kern van Oostvoome vormt. Oorspronkelijk was die burcht gesticht ten tijde van de invallen der Noormannen, luidt de overlevering. Machteld van Oostvoome was de laatste burchtvrouwe. Bij haar overlijden in 1372 vererfden de bezittingen naar de graven van Holland en Zeeland. Van die oude tij den is niet veel meer over. Wel is er nog de burcht, als ruïne, en de zgn. 'Over- burghdaartegenover gelegen uit de late Middeleeuwen. Andere panden uit deze vroege tijd zijn er niet. Oostvoome groeide niet uit tot stad in tegenstelling tot een aan tal burchten in vergelijkbare setting, bij voorbeeld 's-Gravenhage. Het nabijgele gen Brielle werd het handelscentrum en trok de groei naar zich toe. Oostvoome bleef als verdedigingspunt belangrijk. Be halve de burcht wijst daar ook de verster king aan de Brielse Maas op, waar naast de stenen Baak (vuurtoren) een kogel- gloeioven staat. In tijden van oorlog wer den hiervandaan de voorbijvarende oor logsschepen plotsklaps bestookt met gloeiende kogels die in de kogelgloeioven verhit waren. Opzet was de houten sche pen in brand te laten vliegen. In de 19e eeuw ondergaat Oostvoome grote veran deringen. Daarover later meer. Rockanje is een gewoon dijkdorp. De dorpsstraat volgt het tracé van de dijk. In de wat losse bebouwing is het landelijke karakter goed waarneembaar. De kerk uit de 15de eeuw staat een beetje terzijde be neden aan de dijk en is inmiddels deels ingebouwd. Het pand Dorpsweg 48 is het voormalige 'Regthuis'mt de 18de eeuw. Het type komt meer voor: een hoger deel met schilddak en aansluitend een laag deel met zadeldak. Voor zover nu bekend is dit pand de oudste woonbebouwing in de dorpskern. In 1871 werd het gesplitst. Vervolgens is het lage deel nog eens in tweeën gedeeld. De boerderij de 'Kloosterstee', in de na bijgelegen Strijpsepolder, is nog ouder. Dè overwelfde kelders van deze boerderij kunnen wel uit de 16de eeuw dateren: de uithof van de monniken van het klooster in Rugge, bij Brielle, was hiet gevestigd. (Een uithof is een hofstede/buitenpost van een klooster.) Het woonhuis van deze boerde rij is na een brand in de negentiende eeuw verbouwd. De schuur is in 1954 geheel herbouwd na een brand waarbij ook de leibedekking verloren ging (mondelinge informatie van de zoon van de toenmalige eigenaar/bewoner). Onderzoek naar de ouderdom van de schuur die bij de laatste brand verloren ging en naar de herkomst van de leibedekking is daarmee ar chiefwerk geworden. Ook de kern Tinte behoort tot de ge meente Westvoome. Er staan enige boer derijen, een paar bedrijven die diensten aan de omringende agrariërs verlenen, twee scholen en een handvol woonhuizen: Voorbeeld van erf aankleding in stijl: een em- merrekbij een boederij aan Polderweg 1 te Oostvoome. (foto P.A.H.M. de Wijs) 14 Heemschut, april 1990

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1990 | | pagina 14