De Voltooiing' Husly heeft zelf de voltooiing van het stad huis niet meer meegemaakt; hij stierf in 1796 en zijn werk werd overgedragen aan de Groninger Haimannus Raammaker, die onder Husly had gewerkt. Steeds moest wegens geldgebrek en vertraging in de aanlevering van materiaal de bouw wor den stilgelegd, zodat tegen het midden van de 19de eeuw Groningen nog steeds geen voltooid raadhuis bezat. In 1869 werd wegens ruimtegebrek, om dat het gebouw voor zeer veel verschil lende doeleinden werd gebruikt, alsnog de westelijke gevel toegevoegd, zodat het gebouw tenslotte toch nog een gesloten blok werd, wat ooit de bedoeling was ge weest. (afb. 4). Nieuwbouw wordt gesloopt Door de groei van het aantal inwoners en dus ook de administratie van de stad, en de uiteenlopende funkties van het stad huis, besloot men in 1947 op de plaats ach ter het stadhuis, waar in de tweede we reldoorlog een aantal panden tussen stad huis en Guldenstraat was verwoest, een nieuwe uitbreiding van het stadhuis te bou wen. Ir. J. J. M. Vegter kreeg de opdracht een ontwerp te maken; uiteindelijk werd dit, sterk gewijzigd, pas in 1958 uitge voerd. (afb. 5). Het nieuwe gebouw werd met het oude raadhuis verbonden door een luchtbrug, die brutaalweg de westgevel van het oude gebouw doorboorde. Bovendien werd het door een wonder in de oorlog gespaarde Goudkantoor als een soort Fremdkörper in het geheel opgenomen en werd er een grote staatsietrap aangelegd, die vanuit het niets met de luchtbrug werd verbon den. In ere hersteld Het Groningse stadhuis mag zich de laatste decenniën in een steeds grotere waarde ring verheugen, zowel door de Groningers zelf als door menig bezoeker aan de stad. Of men het gebouw nu mooi vindt of niet, de 18de eeuwse schepping van Husly staat er als waardig middelpunt van de Gro ningse samenleving. Bovendien heeft het als Nederlands eerste neo-klassieke ge bouw een bijzondere historische waarde. Het is dein ook toe te juichen dat de Raad het voorlopige besluit heeft genomen het raadhuis weer ten volle tot zijn recht te laten komen; de nieuwbouw uit de jaren vijftig zal worden afgebroken en het oude stratenplan ter plekke worden gerecon strueerd. Het stadhuis zelf krijgt een grote op knapbeurt: de buitenkant wordt schoonge maakt en in de oude kleuren geschilderd; in het interieur komen de oude pastelkleu- rige tinten weer terug. De vestibule zal de allure krijgen, die Van Iddekinge zich ooit wenstte: zo zal de door Husly aangegeven marmeren vloer er na twee eeuwen toch nog komen. Bovendien heeft men besloten de oorspronkelijke monumentale ingangs partij weer als zodanig te gaan gebruiken, wat heel bijzonder is in een tijd, waar men in menig openbaar gebouw nog nauwe lijks de ingang kan vinden. drs. Jet Rudolph studeerde planologie en kunstgeschiedenis aan de universiteit van Amsterdam. IIIIIHIMM""" ■iHlilKinrM!' De Grote Markt nu. Door de sloop van de nieuwbouw achter het stadhuis met een verbindende luchtbrug uit de jaren vijftig zal het dan vrijstaande stadhuis de situering terugkrijgen die het verdient: een waardig middelpunt van de stad Groningen. Tevens zal door deze ingreep het oude Goudkantoor uit zijn benarde positie worden bevrijd (afb. 5; foto Bureau In-en externe betrekkingen gemeente Groningen). Het stadhuis voor de toegevoegde nieuwbouw uit de jaren vijftig. Nog net is achter het stadhuis een deel van de oude bebouwing zichtbaar (afb. 4). 6 Heemschut, nov.-dec. 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 6