1 i NIEUWS UIT DE PROVINCIES Friesland Overijssel Zuid-Holland Utrecht rPs Noord-Brabant Noord-Holland Gelderland Restauratie kerk Wijckel Geen hoogspanningskabel over landgoed Weldaxn Schotelantennes gebonden aan vergunning? Prioriteiten bij restauratie Hotel De Zalm Geldgebrek bedreigt monumentenzorg Witte dozp op monumentenlijst Actie op verzoek Prijs voor Salmhuisje Camgagne voor behoud synagoge Opheffing monumenten commissie: donderslag bij heldere hemel Wijckel - De vijftiende eeuwse Nederlandse Hervormde Kerk van Wijckel moet hoognodig worden opgeknapt. De muren zijn er slecht aan toe, het dak moet vervangen en de funderingen gerestaureerd. Intem zijn de banken en de preek stoel uit de zeventiende eeuw aan herstel toe en ook de befaamde marmeren graftombe van Menno van Coehoom (1641-1704) vertoont scheuren. De kosten van de restau ratie van het kerkje, dat nog volop in gebruik is en jaarlijks talloze be zoekers trekt, zijn geraamd op een miljoen. Goor - De aanleg van een omstre den hoogspanningsleiding in Twente door de SEP (Samenwer kende Electriciteit Productiebe drijven) is zeker met enkele jaren vertraagd. Het geplande tracé van de leiding voerde over oude bos- opstanden op het landgoed Wiene, onderdeel van het landgoed Wei- dam. Een bezwaarschrift tegen dit tracé, ingediend door graaf Solms, de eigenaar van Weldam, is echter door de Raad van State gehono reerd. De SEP moet nu een nieuw plan ontwikkelen. Waarschijnlijk zal de hoogspanningsleiding in Wiene een noordelijker tracé gaan volgen, nagenoeg parallel aan het Twentekanaal Kampen - De gemeente Kampen wil de politieverordening zodanig veranderen, dat voor het plaatsen van een schotelantenne een ver gunning nodig is. Een algeheel verbod zou in strijd zijn met de wet op de vrije meningsuiting. De maatregel wordt genomen om met het oprukken van satelliet-tv ont siering van het historische stads beeld te voorkomen. Rotterdam - De Rotterdamse mo numentencommissie wil helder heid krijgen over de staat waarin de tientallen kerken in de stad ver keren. Daartoe moet een inventari satie-onderzoek worden verricht. Aan de hand van de uitkomsten kan dan een prioriteitenschema voor restauratie worden gemaakt. Ook andere oude gebouwen in de stad moeten bij het restauratieplan betrokken worden. De monumen tale herenhuizen in de centrumwijk Cool bijvoorbeeld, hebben ook een opknapbeurt nodig. Bij een re cent onderzoek zijn verzakkingen, scheuren en breuken geconsta teerd bij ruim 100 van deze panden aan de Eendrachtssingel, de Mau- ritswegen de Oude Binnenweg. Zonder renovatie zullen de pan den, die sterk het historisch karak ter van de binnenstad bepalen, op termijn onbewoonbaar worden en tegen de vlakte gaan. Gouda - De gemeente Gouda heeft de rijksdienst voor monu mentenzorg geadviseerd om het verbouwingsplan voor het com plex van voormalig Hotel De Zalm aan de Markt in Gouda af te wijzen. De verbouwing zou een te ingrij pende aanpassing van zowel het inwendige als het uiterlijk van het complex met zich meebrengen. Er zou onder andere een betonskelet komen in het gebouw en de karak teristieke serre vóór het hotel zou mogelijk verdwijnen. De bestem ming van 'De Zalm' staat nog niet vast. Een restaurantketen, een Bel gische brouwerij en Vroom en Dreesman hebben belangstelling voor het complex. Utrecht - Een reeds goedgekeurd plan voor restauratie van enkele minstens drie eeuwen oude hofjes woningen tussen de Keizerstraat en de Lange Jufferstraat dreigt in Wj"- V Ar-I twwj SIMIO Prijs voor Salmhuisje De gereformeerde Waalkerk te Amsterdam, die wordt gesloopt (rectificatie). De klok van de kerk heeft een onderkomen ge vonden in de klokkestoel van Spanga in Friesland. het water te vallen. Het geld voor de subsidiëring van particuliere restauraties in de gemeente Utrecht is op. Er worden grote pro blemen voorzien als in de periode 1990-1994 de gemeentelijke bij drage aan het budget voor de stadsvernieuwing zakt van eenen twintig naar vijftien miljoen gulden. Monumentenzorg put 6 miljoen uit deze bron, maar er is zeker tien miljoen nodig. Eindhoven - Goed nieuws uit Eindhoven, waar tuindorp De Burgh oftewel 'het Witte Dorp' op de monumentenlijst geplaatst is. De Burgh werd in de jaren 1937- 1939 als werkgelegenheids- en be leggingsproject aangelegd naar ontwerp van de architect Dudok en is nagenoeg onveranderd ge bleven in zijn oorspronkelijke vorm. De plantsoenachtige stads wijk telt 264 panden, waaronder landhuizen, herenhuizen, midden standswoningen en enkele winkels en garages. Haarlem - Het gebouw van de Haarlemse Montessorischool De Stichting Salmhuisje Beek-Ub- bergen, waarin ook Heemschut participeert heeft in de categorie Restauratie de Conservation Award gekregen 6000,- en een trofee) van de Conservation Fou- dation en Ford Nederland B.V. Dit wachthuisje van de oude stoom trein naar Nijmegen van architect A. Salm werd in 1986 door Heem schut Gelderland geadopteerd. Dankzij deze adoptie kon het huisje uiteindelijk worden geres taureerd. (HMS) aan de Louise de Coligny- laan wordt misschien gesloopt. Het gebouw is te klein om alle leerlin gen van deze basisschool te her bergen. Omdat verbouwing duur der zou zijn dan nieuwbouw, is een verzoek voor nieuwbouw inge diend bij het ministerie van Onder wijs. De gemeente en de wijkraad zijn op de plannen geattendeerd. Of dat veel uithaalt valt te bezien. Het is inderdaad een karakteris tiek gebouw, laat de voorzitter van de wijkraad het Haarlems Dagblad weten. 'Maar een school is een ge bruiksvoorwerp en ons voornaam ste belang is dat er een school in de buurt blijft.' En de monumenten- commissie? Wethouder Eggen- kamp van Openbare Werken: 'Ze hebben het daar erg druk. Alleen als een particulier erom zou vra gen, komt de commissie in actie'. Amsterdam - Eind van dit jaar start de stichting Vrienden van de Portugees-Israëlitische Gemeente een campagne om fondsen te ver werven voor de restauratie van de ruim driehonderd jaar oude Portu gees-Israëlitische Synagoge aan het Mr. Visserplein. De restauratie gaat 7,4 miljoen gulden kosten. Ruim de helft van het bedrag hoopt men binnen te krijgen van bedrij ven die gedeelten van het histo risch gebouw kunnen adopteren. Volgens drs. A. Rosenberg, secre taris van de gemeente, gaat het om een uniek bouwwerk. Het had, bij de in gebruikneming in 1675, de grootste vrije houten overspanning ter wereld. Ede - De monumentencommissie en de welstandscommissie van Ede kregen onlangs een onaange name verrassing te verwerken. Burgemeester en wethouders van deze gemeente deden namelijk to taal onverwacht het voorstel beide adviesorganen op te heffen, al thans samen te voegen tot een nieuwe, brede commissie die zo wel monumentenzorg als welzijns- toezicht zou moeten behandelen. De nieuwe monumentenwet maakt een dergelijke constructie moge lijk. Hoewel beide organen nauw contact met elkaar onderhouden, liet de coördinatie in de praktijk soms toch te wensen over. De brief B. en W. noemt voorkoming van confrontaties en tegengestelde standpuntsbepalingen dan ook als beweegredenen voor het plan. 46 Heemschut, nov.-dec. 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 46