De oude St. Jacobskerk als huisvesting De ruimtelijke faciliteiten voor het organi seren van publieksactiviteiten zijn sinds 1988 aanmerkelijk verbeterd. In dat jaar werd de oude St. Jacobskerk in gebruik genomen als gemeenschappelijke kan toor-, atelier- en depotruimte van de ge meentelijke Bouwhistorische en Archeolo gische dienst. Het gebouw is daarnaast bij uitstek geschikt voor het organiseren van p.r.-activiteiten als lezingen, cursussen en tijdelijke exposities. De oude St. Jacobskerk heeft in het ver leden een groot aantal bestemmingen ge had. Het verschijnsel van hergebruik van grote kerkgebouwen welke hun religieuze functie hebben verloren heeft zich hier al in een vroeg stadium voorgedaan. Het ge bouw groeide in de loop van de 15e en 16e eeuw tot zijn huidige omvang: een driebeukig basilicaal schip met een één- beukig koor. Nadat 's-Hertogenbosch in 1629 was ingenomen door de Staatse le gers onder Frederik Hendrik werd de St. Jacobskerk onteigend en sindsdien korte tijd gebruikt als protestants bedehuis. De kerk werd vervolgens tot 1689 slechts be nut als begraafplaats en wagenstalling, daarna als paardestal van de cavalerie. In 1752 volgde een grootscheepse verbou wing tot militair arsenaal, waarbij een aan tal verdiepingsvloeren werden ingebouwd en een nieuwe voorgevel aan het gebouw werd toegevoegd. In 1926 werd de mili taire bestemming gewijzigd in die van mu seum en archief van het Provinciaal Ge nootschap voor Kunsten en Wetenschap pen in Noord-Brabant, het latere Noord brabants museum. Bij die gelegenheid werd het gebouw gedeeltelijk verbouwd naar ontwerp van Oscar Leeuw. Na de re cente verhuizing van het museum naar het Gouvemementspaleis in de Verwersstraat werd de Oude St. Jacobskerk overgedra gen aan de gemeente 's-Hertogenbosch. In zijn huidige functie is de grote hal, de voormalige hoofdruimte van het museum intact gebleven en is in gebruik genomen als opstelruimte van archeologica en histo rische bouwfragmenten welke in de vorm van wisselende exposities en een vaste monstercollectie aan het pubhek getoond kunnen worden. In de centrale hal vinden ook ontvangsten en lezingen plaats voor symposia, middelbare, hogere beroeps- en universitaire opleidingen en diverse historisch georiënteerde verenigingen. De ruimte moet hiervoor wel steeds worden omgebouwd. In de toekomst zal in het ge bouw een aparte ruimte beschikbaar ko men voor lezingen en ontvangsten. Op woensdagmiddag is een spreekuur voor particulieren ingesteld voor het beant woorden van vragen op het gebied van de archeologie en bouwhistorie c.q. monu mentenzaken. De oude St. Jacobskerk ver vult zodoende een taak als informatiecen trum voor de gemeentelijke monumenten zorg. In oktober-november 1989 vindt een tentoonstelling plaats over de jongere ste- debouw, waarin o.m. de 19de en vroeg 20ste eeuwse stadsuitbreidingen van 's-Hertogenbosch, de wijken Het Zand en de Muntel worden belicht. De inventarisa tiewerkzaamheden van deze twee wijken zullen op dat moment zijn afgerond en voorstellen worden gepresenteerd voor de uitbreiding van de gemeentelijke mo numentenlijst. In de korte periode dat de oude St. Ja cobskerk als huisvesting van de bouwhis torische en archeologische dienst functio neert hebben de vele activiteiten die erin hebben plaatsgevonden aangetoond dat het gebouw goede mogelijkheden heeft voor een structurele informatievoorziening voor burgerij, toeristen en beroepsmatige bezoekers. Verdere uitbouw van deze p.r.- functie ligt in de lijn van de gemeentelijke visie op de historische binnenstad. Hier mee is aldus de basis gelegd voor een structurele informatievoorziening naar de burgerij en andere geïnteresseerden uit de regio en daarbuiten. Noot: 1. de 'Kroniek bouwhistorisch en archeo logisch onderzoek 's-Hertogenbosch', deel 1 29,95) is verkrijgbaar via de 'Kring vrienden 's-Hertogenbosch', 2e Korenstraatje 18, postbus 1162, 5200 BE 's-Hertogenbosch (bij toezending por tokosten 5,50). Ir. H. W. Boekwijt is werkzaam als bouw- historicus bij de afdeling bouwhistorie en archeologie van de gemeente 's-Hertogen bosch. De grote hal van de St. Jacobskerk in gebruik als expositieruimte. De van oorsprong Middeleeuwse St. Jacobskerk, nu in gebruik als kantoor-, atelier- en depót ruimte van de Gemeentelijke Bouwhistorische en archeologische dienst (foto's Dienst BOA). Heemschut, nov.-dec. 1989 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 35