Gevangenpoort overleefde reeks sloopplannen GESCHIEDENIS GEVANGENPOORT J. E. VAN DER WIELEN De Haagse Gevangenpoort vormt samen met de Ridderzaal een van de oudste 'over heidsopdrachten'in ons land. Florisde Vijfde liet de poort aanvankelijk bouwen als Voorpoort voor de Ridderzaal. Later kreeg de poort de functie van gevangenis. Oud eindredacteur J. E. van der Wielen ging voor Heemschut de geschiedenis van dit ge bouw na. Tower (Londen), Gevangenpoort (Den Haag) en Bastille (Parijs), in deze histori sche volgorde, zijn gevangenissen, die eeuwenlang tot op de dag van heden, in grote mate publieke belangstelling trek ken. We behoeven er niet omheen te gaan, de mens blijkt altijd aangetrokken te zijn tot het bijwonen van executies of het be zichtigen van de methoden, waarop vroe ger gevangenen gehuisvest werden en heel vaak op gruwelijke wijze gemarteld. En laten we er niet omheen draaien, mar telingen zijn in onze moderne wereld nog steeds aan de orde van de dag en in som mige opzichten nauwelijks verschillend van die uit de tijd van onze vroege voorou ders. Het merkwaardige is, dat geen van de drie genoemde historische gevangenissen aan vankelijk dienst deden als zodanig. De Bastille werd in 1369 gebouwd en in de 16de eeuw wel eens als gevangenis ge bruikt. Pas in de 17de eeuw kreeg de Bas- Hef Buitenhof en de Gevangenpoort in 1922. tille de nadrukkelijke bestemming van ge vangenis. Voltaire is één van de histori sche beroemdheden, die er gevangen heeft gezeten. Met de bouw van de Tower, als onderdeel van het verdedigingsstelsel van Londen, werd in 1081 door Willem de Veroveraar begonnen en deed al vrij spoedig dienst als staatsgevangenis. Pas later gevangenis De Gevangenpoort maakte oorspronkelijk deel uit van hét complex van de grafelijke Ridderzaal (jachtslot), waarvan de bouw omstreeks 1250 door graaf Willem IIis be gonnen, maar in feite was het diens zoon, Floris V, die in 1280 opdracht gaf tot de bouw van het gebouw, dat nu als Ridder zaal te boek staat. Het grafelijke binnenhof is niet opgezet als een verdedigde veste, maar het kreeg wel versterkte poorten, zo als de Stadhouderspoort, die nog steeds toegang geeft tot het Buitenhof en de Voor poort (Gevangenpoort), de verbinding tus sen Buitenhof en Plaats. Wanneer precies met de bouw van de Voorpoort is begonnen, hebben de histo rici tot nu toe niet kunnen vaststellen, maar men zal het stichtingstijdstip ergens tussen het eind van de 13de en het begin van de 14de eeuw moeten zoeken. In de Graven tijd heette de buitenste poort volledig: De Voorpoort van den Hove. In het begin van de 15de eeuw werd deze Voorpoort als gevangenis in gebruik genomen. In die tijd stond de Voorpoort als des Graven steen bekend. Ze diende tot bewaring van heden, die zich aan een ernstig misdrijf hadden schuldig gemaakt, waarvan de be rechting de graaf zichzelf had voorbehou den. Tot die misdrijven behoorden o.a. moord, ree- ofraaroof, "vrouwenkragt' en muntvervalsingen schending van het gra felijk jachtrecht. Maar ook lieden, die zich niet aan hun financiële verplichtingen hielden, werden in de Voorpoort opgeslo ten. Bekende figuren uit de vaderlandse geschiedenis, die in De Gevangenpoort werden vastgehouden en gemarteld, zijn de ex-pastoor Jan de Bakker, de oudste zoon van Johan van Oldenbamevelt (Rei- nier van Groenvelt), ritmeester Buat, Jacob van der Graeffen Comelis de Witt. Hun vonnissen werden voltrokken op de Plaats, in de onmiddellijke omgeving van de Gevangenpoort, bekend als het Groene Zoodje. Jan de Bakker werd daar levend verbrand, Van Groenevelt werd er ont hoofd, evenals Buat. Het lot, dat de gebroe ders De Witt ondergingen is genoegzaam bekend en behoeft hier dus niet nader te worden beschreven. Zomin als het jaar vast staat, waarin de Gevangenpoort is gebouwd, zomin is de bouwmeester ervan bekend. Dit laatste Heemschut, nov.-dec. 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 26