Provincies reageren verschillend op nieuwe monumentenwet MONUMENTENBELEID ABELE REITSMA Studiedag Provincie en Monumentenzorg Landelijk gebied Naar aanleiding van de nieuwe monumentenwet beraden de provincies zich op hun monumentenbeleid. Tal van provinciebesturen maken nieuwe beleidsnota's. Omdat de provincie in de nieuwe wet nauwelijks taken krijgt, stelde Noord-Brabant prompt zijn subsidieregelingen en zijn provinciale monumentenlijst buiten werking. En Gelderland overweegt de Gelderse Monumentenraad op te heffen. Toch is de rol van provincies niet uitgespeeld, integendeel, zo bleek 13 oktober in het Haarlemse Provinciehuis, op de studiedag 'Provincie en Monumentenzorg' van de Neder landse Vereniging van Monumentenzorgers (NVMz). Abele Reitsma was erbij. De Westfriese stolpboerderij 'De Barmhartige Samaritaan'bij Hoorn, voor de restauratie waarvan Heemschut een symbolische bijdra ge betaalde. Gedeputeerden van Zuid-Holland, Fries land, Overijssel en Noord-Holland zagen in hun inleidingen ruime perspectieven voor een provinciaal monumentenbeleid. He laas ontbraken de vertegenwoordigers van de 'negatieve' provincies op de stu diedag. Alle provincies lijken twijfels te hebben over de decentralisatieformule van de nieuwe monumentenwet. Gedeputeerde F. Tielrooij van Noord-Holland nam duidelijk stelling: 'De ongelukkige wijze waarop binnen de Monumentenwet van 1988 ver antwoordelijkheden voor rijksmonumen ten zijn versnipperd, sterkt ons in de over tuiging dat een evenwichtig en hoogwaar dig provinciaal monumentenbeleid nood zakelijk is geworden.' 'Het zou onjuist zijn als de provincies in de nieuwe situatie ge prikkeld het bijltje er bij neerleggen onder het mom van: wij mogen niks meer, en daarom kunnen we niks meer, en daarom betalen we niks meer.' De Zuid-Hollandse gedeputeerde me vrouw drs. I. Günther ziet voor provincies een belangrijke taak in de zorg voor mo numenten buiten de bebouwde kom. 'Denk bijvoorbeeld aan boerderijstroken die zich vaak over gemeentegrenzen uit strekken. Aandacht voor het landelijk ge bied, relaties leggen met streekplan, be stemmingsplan, toeristische routes, bij uit stek een provinciale taak.' Zuid-Holland subsidieert alleen monumenten die van belang zijn voor het behoud van het land schapsbeeld, dus geen woonhuismonu menten, maar wel boerderijen, tolhekken, sluisjes, dorpskerken, molens enzovoort. Noord-Holland, Drenthe en Zuid-Holland (en tot voor kort Noord-Brabant) voeren een eigen beschermingsbeleid door mid del van een verordening en een lijst. Kleine gemeenten De provincies wachten de uitwerking van de nieuwe monumentenwet in een nieuwe RRM-regeling nog af. Waarschijnlijk krij gen zij de taak om rijkssubsidiegelden voor kleinere monumentengemeenten te verdelen. Zuid-Holland ziet dit als een 'om vangrijke taak'. Noord-Holland en Fries land zien dit als een ongewenste taak, om dat er te weinig te verdelen valt. Gedeputeerde F. Tielrooij van Noord-Hol land: 'Rijksoverheid wees dapper en durf je eigen armoede te verdelen!' Gedeputeerde J. Dijkstra bracht de Overijsselse visie naar voren, dat de pro vincie voor kleinere gemeenten een be langrijke coördinerende rol kan vervullen. Gelderland denkt hier anders over. De on dersteuning van kleinere gemeenten is daar een hoofdfunktie van de Gelderse Monumentenraad, maar onlangs hebben GS hun voornemen uitgesproken om de raad op te heffen. In een artikel in het blad Binnenlands Bestuur stelt de Gelderse ge deputeerde mevrouw N.H. van den Broek een alternatief voor, dat gemeenten monu mentenzorg uitbesteden aan een interge meentelijk samenwerkingsverband of aan een professioneel adviesbureau. Stimulering Los van de nieuwe wet zijn er al langer ontwikkelingen te zien in het provinciale beleid. Provincies koppelen de toeken ning van hun restauratiesubsidies niet langer meer automatisch aan de subsidies van het Rijk. Deze traditie had volgens de sprekers niets met zelfstandig provinciaal beleid te maken, want er viel nauwelijks iets te sturen. Volgens de Friese gedepu teerde D. van der Til werkt een provinci ale subsidie alleen als stimulans voor de restauratie van grote monumenten en mo lens. Onderhoud Een andere tendens is de verschuiving van restauratiesubsidies naar onderhoudssub- sidies. Provinciebesturen stimuleren het planmatig uitvoeren van onderhoud door de Monumentenwacht te subsidiëren. Friesland bijvoorbeeld stelt een abonne ment op de Monumentenwacht verplicht en weigert subsidie bij het niet opvolgen van de adviezen van de monumentenwacht. Integrale aanpak Verschillende sprekers pleitten voor een integratie van het monumentenbeleid in andere beleidsterreinen. Dijkstra: 'Monu mentenbeleid kan op die manier deel uit maken van een hechtere structuur en daarmee minder kwetsbaar worden voor politieke schommelingen.' Op het gebied van toerisme en recreatie, onderwijs en werkgelegenheid noemde hij diverse mo gelijkheden en bovendien enkele con crete initiatieven. Maar er is meer dan alleen een beleid van bescherming, restauratie en onder houd. Zo heeft het Friese provinciebestuur een marketingplan in voorbereiding voor de Friese monumenten. Bovendien wil Friesland de samenwerking tussen parti culiere monumentenorganisaties stimule ren. De realisatie van een 'algemene dienstverlenende en overkoepelende in stelling' is hier in voorbereiding. In de forumdiscussie, aan het eind van de studiedag, werd nog naar voren gebracht dat het belangrijk is om vanuit het veld de politiek te interesseren voor een provinci aal monumentenbeleid. Heemschut, nov.-dec. 1989 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 25