«ra* De Brink in Assen (foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg). stadskern in 1865 volop aanwezig. Ze zijn sterk herkenbaar in de huidige situatie, en herinneren toch weer aan de grootse plan nen van de Koning van Holland. Stedebouwkundige karakteristiek In het bestemmingsplan 'Beschermd stads gezicht Assen c.a.'gepubliceerd door de gemeente Assen worden de stedebouw kundige kenmerken van de Drentse hoofdstad uitstekend beschreven (augus tus 1988). Al op 12 juni 1974 werden de stadsge zichten 'Assen Markt' en 'Assen Brink" in het rijksregister van beschermde stads- en dorpsgezichten ingeschreven. Beeldbepa lend zijn: het gebied van de Brink, de To renlaan en de Vaart. Verder wordt gewe zen op het overwegend open karakter, dat bepaald wordt door o.m. de Brink, de Gou- vemeurstuin, het Hertenkamp en de uitge strekte open binnenterreinen. Over de Brink: 'De fraaie gevelwanden aan de noord-, oost- en zuidzijde van de Brink bepalen, in samenhang met de bo men op het groene deel van de Brink het karakteristieke beeld in dit oudste ge deelte van de stad. De bomen dateren voor een groot deel van het begin van deze eeuw of het einde van de vorige eeuw.' Goed aangepast is de Nederlandse Middenstandsbank in Delftse School-trani. 'Doorgezaagd weesmeisje' Detonerend en qua grootschaligheid van een grote onbenulligheid is het 'functiona listische'hotel etalages) 'Nieuwe Brink" als een tang op een varken de fraaie Brink ontsierend. Het ontstond in 1968. Het is onbegrijpelijk dat men dit ontwerp des tijds heeft willen realiseren! Op de kaart van de 'historisch-architectonische waar dering' scoort het dan ook een dikke on voldoende (1988). Het is ook jammer dat het pand van 'Gerritsma Mannenmode'ex uitziet als een 'doorgezaagd weesmeisje1. van boven geblindeerd, winkel onder, met z'n toch opmerkelijke 19de-eeuwse lijstge- velcontour en tentdakje van pannen. Prachtig is het roodgeverfde pand Brink 30/3la, met houten daklijstbalustrade, goed geplaatste dakkapellen en blauw grijze pannen. Na de verhuizing van het Provinciehuis kwamen twee panden vrij voor het Drents Museum (Drostenhuis, v.m. Provinciehuis en Abdijkerk). Het Ont vangershuis is al sinds de restauraties tus sen 1958 en 1967 in gebruik als museumge bouw. Fraai zijn ook historistische woon huizen aan de kant van de Torenlaan en in de Torenlaan zelf, met mooie ambachte lijke détails. Het nieuwe bestemmingsplan zegt: 'De mate van bescherming van waardevolle gevelwanden is binnen het beschermende stadsgezicht groter dan in het overige ge deelte. Iets verder: 'Op nog aanwezige open plekken in het beschermde stadsge zicht is één van de navolgende dakvormen gewenst: zadeldak, afgeplat schilddak en afgeplat zadeldak. Goed zo! Kleinschaligheid Vooral qua schaal dient er geen grove ver storing van de oude historische kem van Assen plaats te grijpen. Niet bijster over tuigend is de vormgeving van het Asser gemeentehuis/stadskantoor, wat wegge drukt achter het classicistische Huis van Bewaringen Gerechtsgebouwervoor, qua architektuur middelmatig, en voorzien van de onvermijdelijke modieuze klokkenstoel (vgl. Haaksbergen). Assen tussen gisteren en morgen: 1945-2000 In 1983 werd in 'Stedebouw en Volkshuis vesting" een uitstekend beeld geschetst van '25 jaar binnenstads-ontwikkeling in De Brink te Assen tussen 1810 en 1860. Assen', zodat ik er in dit verband niet op terug hoef te komen. Als sluitstuk werd daarin een experimenteel woningbouw- projekt besproken (door het bekende en begaafde bureau Sterenberg- vgl. Emmen - gerealiseerd). Natuurlijk mag een Heem schutter niet uitsluitend het bouwkunstig verleden prijzen: ook nu ontstaat hier en daar goede architectuur. Het voetgangers gebied in de oude kem wordt nog steeds uitgebreid, en het 'beschermd stadsge zicht' ligt als een folie over oud-Assen. Er is nog hoop voor een goede relatie tussen oude en jonge bouwkunst, mits men wil 'geven', en niet alleen 'nemen'. Positief denken, daar kom je verder mee! Toch moest ik wel even slikken, toen ik het nieuwe Asser NS station in aanbouw zag, op de plek van het oude negentiende eeuwse gebouw. Met dank aan de heer G. H. Schnieders, stedebouwkundig medewerker dienst VHM, gemeente Assen en aan het Rijksar chief in Drenthe, te Assen. Literatuur W. ter Braake en M. A. Klaver, 25 jaar bin nenstadsontwikkeling in Assen, in: Stede- bouw en Volkshuisvesting, april 1983, p. 153-162. Bericht van de brink, juni 1988, subsidie verordening stadsvernieuwing, afd. voor lichting, gem. Assen. Beschermde stads- en dorpsgezichten, As sen, 's-Gravenhage 1988. E. Ennik, De nederzetting Assen, Ont wikkeling tot 1700, Assen 1984. Lagendijk, De stedebouwkundige ont wikkeling van Assen 1260-1945, in: Ge meentewerken, sept./okt. 1982. Lodewijk Napoleon en Assen, stadsplan nen voor een dorp (catalogus expositie), Groningen/Assen 1984. A. Oltmans, De gemeente Assen in hare wording en ontwikkeling, Assen 1907. Stadswandeling Assen, uitgave VW As sen, 1 mei 1986, prijs: 2.-. J. Wattel, Gijsbert Karei van Hogendorp op zijn reis door Drenthe 1819, Nieuwe Drentse Volksalmanak, 86,1968, Assen 1969, p. 127. A. van der Woud, Stadsplannen voor een dorp, in: Wonen/TA-BK, 6-7-1984. P. Zweegers, Tien eeuwen Drenthe, de Drenten en hun hoofdstad, Zwolle (Waan- ders), 1988. Heemschut, nov.-dec. 1989 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 23