De IJzeren Man te Vught meer over. Officieel bestond het plan nog steeds, maar het ging gewoon voorgoed de ijskast in. Dat had mede te maken met één van de redenen waarom wij ons kon den opheffen. En wel, dat er in 1969 een prima burgemeester kwam: mr. Geuit van de Ven, die helemaal hetzelfde dacht als wij. Er was zelfs een beschermd stadsge zicht voor een deel van de binnenstad op komst.' 'Even bellen' Geldt dat intussen al voor de hele binnen stad? 'Nou, ik geloof nog steeds niet. Al het voorwerk is klaar, maar de Rijksdienst laat op zich wachten. Even bellen naar de ge meente'. De handtekening onder deze maatregel blijkt nog altijd te ontbreken, worden we even later gewaar. Maar dat ligt niet aan de gemeente in dit geval, weet Bergé. Is hij in het algemeen wel tevreden met het gemeentelijk beleid? 'Nee, lang niet altijd. Als je bijvoorbeeld vanuit het station lopend het centrum na dert, zie je bij de entree van de binnenstad dat veel te kolossale bankgebouw van de AMRO liggen. Dat past helemaal niet bij de schaal van de buurt daar vlak achter. Van de AMRO had het trouwens niet zo hoog gehoeven, maar de gemeente wilde l Hein Bergé en zijn vrouw Suze bij hun IJzeren Man (foto Felix Janssen) 'fUti ï§s&. H.BERGÉ Ook landschapsschoon inzet van actie De IJzeren Man is een circa 50 ha grote vijver, ontstaan door het afgraven van de Vughtse Hei in 1890 ten behoeve van de eerste uitbereiding van 's-Hertogenbosch, nadat de Vestingwet deze oude vestingstad daartoe eindelijk de mogelijkheid bood. Deze waterpartij wordt voor een groot deel omgeven door bosgebied en dit grote bosmeer heeft landschappelijke waarde, zowel wat zijn ligging als het uitzicht over het water betreft. Het licht geacciden teerde terrein bestaat uit beuken, eiken, dennen en struiken met hier en daar rietkragen langs de oever, een beboste landtong en een eilandje. Dit alles is in drukwekkend van schoonheid en vormt een uniek meerpanorama. Bovendien is het water kristalhelder en ontspringt uit vele wellen in de bodem van De IJzeren Man. Het water wordt gefilterd door een leemlaag en is dan ook al bijna 100 jaar bijzonder helder gebleven. In 1981 stelde de gemeente Vught het beschermingsplan "Buitengebied 1981" vast. In dit bestem mingsplan werd o.a. op de zuidoever van De IJzeren Man de bestemming "strand en oeverrecreatie" gelegd. Hiertegen maakte de Bond Heemschut vanzelfspre kend bezwaar. Een plan van het Stadsge west 's-Hertogenbosch wilde, vooruitlo pend op de goedkeuring van het bestem mingsplan, de zuidoever van De IJzeren Man inrichten t.b.v. vrij toegankelijke strand- en oeverrecreatie. Daartoe zou de oever geëgaliseerd en een deel van de houtopstand gekapt moeten worden. Bo vendien zou De IJzeren Man uitgegraven moeten worden om de bouwplaats te kun nen vehogen t.b.v. sanitaire voorzieningen, een E.H.B.O.-post, schuilgelegenheid en materiaalberging en het aanleggen van nóg een landtong en een parkeerterrein. Om dit inrichtingsplan voor de zuidoever te kunnen uitvoeren vroeg en verkeeg het Stadsgewest in september 1986 een aan- legvergunning van de Gemeente Vught. Hiertegen kwam de Bond Heemschut van zelfsprekend evenééns in verzet. De Bond werd gesteund door een bezwaarschrifte nactie. Inmiddels was de procedure om trent het bestemmingsplan "Buitengebied 1981" ten einde en deed de Kroon uit spraak (op 7 juni 1988). De Kroon besliste dat de zuidoever van De IJzeren Mém niet mag worden gebruikt voor recreatie, zoals de Gemeente en het Stadsgewest van plan waren. Volgens de Kroon had de Ge meente géén verantwoorde afweging ge maakt tussen recreatieve en landschappe lijke belangen. De Kroon was wél van me ning dat uitbreiding van recreatievoor zieningen langs de noordoever, waar reeds sinds 1938 het Gemeentelijk strand bad is gelegen, kan worden toegestaan. Hierop ontwikkelde het Stadsgewest een nieuw plan voor verdere recreatievoor zieningen aan de noord- en noord-oostoe ver. Dit plan is nog niet in procedure en zal t.z.t. door de Bond Heemschut op zijn meri tes worden beoordeeld. Tot nog toe dus een succesvolle strijd voor het behoud van landschappelijk schoon van Brabant. Mr.H. Bergé is voorzitter van de Provinci ale Commisie Heemschut Noord-Brabant «Gjg™..'Ml Heemschut, sept.-okt. 1989 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 9