"Nieuwe architectuur moet karakter hebben en dan is zelfs licht contrast met het oude toelaatbaar* INTERVIEW de gemeente 's-Hertogenbosch om via art. 19 van de Wet van Ruimtelijke Orde ning aan Provinciaal Bestuur bouwvergun ning te verlenen om het plan van Prof.Quist te realiseren,maakte de Bond Heemschut bezwaar en wel in maart 1984, omdat er onvoldoende garanties waren tot behoud van het interne monument, waaruit 8 schouwen, 5 lambrizeringen, 3 stucpla- fonds, 2 deuren en 2 kastdeuren verwij derd zouden worden en ramen aan het oog onttrokken. Het merkwaardige van deze art. 19-pro- cedure is, dat hier de Provincie het laatste woord heeft. Hoewel het juridisch-formeel juist is, dat Gedeputeerde Staten bezwaren tegen dit bouwplan hebben te beoordelen, is het in strijd met het gevoel voor recht en billijkheid, dat de bouwaanvrager zelf over de bezwaren tegen zijn bouwplan beleids matig in hoogste instantie heeft te oorde len. Hierop volgden gesprekken van alle betrokkenen. Dit had tot resultaat dat de Provincie de Bond Heemschut toezegde, dat nader overleg zou worden gevoerd over de voorgenomen aanpassingen/ver bouwingen binnen het Gouvemementspa- leis. Hierop trok de Bond Heemschut op 19 september 1984 zijn bezwaar bij de Raad van State in. Enige tijd later werd het voor lopig ontwerp van de architect vervangen door een nieuw zeer ingrijpend verbou wingsplan. Hierdoor moest opnieuw ver gunning van de Rijksdienst en bouwver gunning van de Gemeente gevraagd en verkregen worden. Opnieuw gaf de Rijks dienst vergunning voor deze verbouwing en opnieuw had de Bond Heemschut be roep met schorsende werking bij de Raad van State kunnen instellen. Van Agt Toen greep de toenmalige Commissaris der Koningin - Mr.A. A.M. van Agt - in. Hij belegde een vergadering in het Provin ciehuis op 13 juni 1986 van alle betrokke nen en hij slaagde erin een compromis te bereiken, dat, naar ons gevoelen, voor alle partijen redelijk mocht worden genoemd. De Bond Heemschut heeft door deze langdurige actie weten te bereiken, dat dit monument van hoge kwaliteit niet verder is aangepast en verbouwd dan strikt nood zakelijk was voor de nieuwe bestemming als museum. Dit heeft zowel het Provinci aal bestuur als de Bond Heemschut grote moeite gekost, wat het bereiken van een dergelijk vergelijk des te meer in waarde doet stijgen. Wat heeft de Bond Heemschut nu con creet weten te bereiken? De aanbouw werd in hoogte verlaagd en de voorhof werd teruggebracht in zijn oorspronke lijke toestand, dus geheel bestraat. Er ble ven enige schouwen, lambrizeringen, stuc- plafonds, deuren en kastdeuren gehand haafd. Het lijkt niet veel, maar het compro mis is aanzienlijk verder gegaan dan-waar- aan de Rijksdienst namens Minister van WVC reeds goedkeuring had verleend. Met een brief van de Bond Heemschut aan het College van Gedeputeerde Staten d.d. 19 juni 1986, waarin het compromis con creet werd omschreven en de brief van de Gedeputeerde Staten d.d. 1 juli 1986, waarin aan de Bond Heemschut de over eenkomsten werden bevestigd, kon deze actie met succes worden beëindigd. JAAP KAMERLING Na twaalf jaar voorzitterschap nog steeds enthousiaste heemschutter Hein Bergé: Op de laatste Algemene Vergadering van Heemschut kreeg de fervente Brabantse heemschutter Hein Bergé uit handen van voorzitter Franssen de Ton Koot-penning, de hoge Heemschut-onderscheiding, die alleen heel enthousiaste heemschutters ten deel valt. Bergé is zo iemand. Al ruim twaalf jaar geeft hij leiding aan de provinciale commissie Heemschut Noord Brabant en hij doet dat met veel verve en energie. We zochten hem op voor een interview in zijn woning aan de Choorstraat, vijftig passen van de inspirerende kathedraal, de Sintjan. Hij woont in een karakteristieke woning boven Museum Slager, dat door zijn vrouw Suze Slager en Bergé zelf wordt beheerd. Het intieme museum bevat een prachtige collectie landschappen en stadsgezichten van de opeenvolgende kunstenaarsgene raties Slager, de familie van Suze. Een heel passende entourage voor een heemschut ter. Hoe kwam Bergé in aanraking met het heemschutwerk? Bergé: 'In de jaren vijftig werd ik op dat punt pas echt volwassen. Van Meel, toen adjunct-directeur van de Provinciale Pla nologische Dienst van Noord-Brabant en later voorzitter van de Provinciale Com missie Heemschut in Overijssel, opende als eerste mijn ogen.' Bergé, advocaat en later vice-president in de Bossche recht bank, begon in die tijd zijn pleidooien - maar dan als hobby - voor monument en landschap. Zijn eerste actie: een ingezon den stuk in de Heusdense krant over de dreigende sloop van een stuk wal, waar woningen zouden komen. Die woningen moesten maar buiten de wallen, vond Bergé en dat gebeurde ook. Een tweede mijlpaal in zijn herinnering: het onzalige plan om het nieuwe Provin ciehuis van Noord Brabant midden in de Bossche binnenstad te bouwen. Bergé klom in de pen en de jonge Bossche archi tect Jan van der Eerden reageerde daar als enige op. Toen al lid van Heemschut, po pelde Van der Eerden naar een mogelijk heid om meer gericht actie te ondernemen tegen alles wat hij in zijn geboortestad ver keerd zag gaan en waar hij in zijn eentje geen grip op kreeg. Het ingezonden stuk van Bergé gaf hem die mogelijkheid en werd het begin van een intensieve vriend schap en vruchtbare samenwerking, waarin de activiteiten van de één niet denkbaar waren zonder de inbreng van de ander, en waartoe zij het Comité Binnen stad oprichtten. Van der Eerden zou later lid worden van de Provinciale Commissie van Heemschut en Bergé voorzitter. De honderd meter hoge torenflat van de Pro vinciale griffie kwam door hun eerste ge meenschappelijke optreden uiteindelijk buiten de binnenstad te staan. 'Monumenten'partij werd tweede partij van Den Bosch Helemaal in de ban van het heemschut werk kwam Bergé toen bleek dat de ge meente Den Bosch in het geheim een structuurplan voor de stad voorbereidde, dat in 1964 werd gelanceerd en direct daarna door de raad werd vastgesteld. Echt zo'n jaren zestig-plan met van die gi gantische doorbraken in het fijnmazige centrum van Den Bosch om snel vervoer naar de uitbreidingswijken mogelijk te maken. Van dér Eerden had tijdens werkbezoe ken aan Gemeentewerken fragmenten van het plan gezien en besefte aanstonds de bedreigende ernst ervan. Zo berekende hij dat daar meer dan zesduizend meter karakteristieke gevelwand voor moest worden opgeofferd. De smalle Clarastraat, die ik vanuit de woning van Bergé kan zien liggen, zou een flinke middenberm krijgen en liefst vier rijstroken. Bergé en Van der Eerden des duivels. Toen tijdens een van de vele persconfe renties die het comité belegde over deze zaak, één van de aanwezige journalisten vroeg of het comité geen steun kon krijgen in de gemeenteraad, leidde dit tot de op richting van een nieuwe politieke raads- groepering 'Beter Bestuur', die bij de ver kiezingen van 1966 vier zetels behaalde. In 1970 werd dit met zes zetels zelfs de tweede partij in de Bossche raad, na een fusie met de "Jongerengroepdie als af scheiding van de KVP sinds 1966 eveneens een zelfstandige raadsfractie had ge vormd. Toen er kort daarop in verband met een annexatie van buurgemeenten al weer verkiezingen kwamen, redde de partij het niet langer. Al het werk moest van vrijwilligers komen en op een gege ven moment werd dat teveel gevraagd. Heeft Beter Bestuur die actie tegen het Structuurplan toen gewonnen? 'Gewonnen? Neè, zo noem je dat niet. Op een goed moment hoorde je er niet 8 Heemschut, sept.-okt. 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 8