Heemschut Gemeenten vrij positief over monumenten Noord-Brabant- special JAAP KAMERLING Oude kerkje te Velp (NB) met kloosterkerk van de zusters Redemptoristen. Uit onderzoek van NCM blijkt: De houding van de gemeenten t.o.v. de monumentenzorg is naar de mening van zowel monumentenambtenaren als monumentenorganisaties positiever dan totnutoe werd aan genomen. Dit maakte voorzitter J. C. J. Lammers van de NCM bekend bij de opening van de Open Monumentendag vorige maand in Kampen. Een recordaantal van 417 gemeen ten deed mee aan deze dag, die liefst een half miljoen bezoekers trok. Lammers maakte de resultaten bekend van een onderzoek, waaraan door 600 ge meenten (van de ruim 700) en 300 monu menteninstellingen werd meegewerkt. Daaruit blijkt, dat ongeveer een kwart van de gemeenten inmiddels eigen instrumen ten heeft om gemeentelijk monumenten beleid te voeren zoals een monumenten verordening, een speciale adviescommis sie en een gemeentelijke monumentenlijst. Een ander kwart zegt daarmee bezig te zijn. Meer dan de helft van de gemeenten weet nu al zeker, dat ze zelf vergunningen wil gaan geven voor rijksmonumenten. Nog eens een derde weet het nog niet en slechts 16 procent zegt op dit moment nee. Voor het particulier initiatief in de monu mentenzorg ligt, zo bleek verder, nog een groot terrein braak in de monumenten zorg. Bijna 70 procent van de gemeenten zegt behoefte te hebben aan samenwer king met monumentenorganisaties maar in slechts 40 procent van de gemeenten is zo'n organisatie. Bijna de helft van de ge meenten voelt zich bovendien geholpen met intergemeentelijke samenwerking. Ruim 30 procent vindt dat hier een rol is weggelegd voor de provincie. Uit het onderzoek blijkt ook, dat de finan ciering voor restauratie en onderhoud van monumenten een groot knelpunt is. In meer dan 80 procent van de gemeenten vindt uitstel of afstel van noodzakelijke restauraties plaats om financiële redenen. De voorzitter van het nationaal Restaura tiefonds, de heer P. van Vollenhoven, deelde mee, dat een systeem voor 'totale restauratiefinanciering' is opgezet, dat na een proefperiode in enkele gemeenten meer algemeen kan worden toegepast. Hiermee probeert het fonds de financiële obstakels voor de monumenteneigenaar zoveel mogelijk weg te nemen. In dit speciale Noord-Brabantnummer, dat in nauwe samenwerking met de provinciale commissie van Heemschut in Noord-Brabant tot stand kwam, vindt u een grote variatie aan artikelen over de monumentenbescherming in deze provincie. Interviews hielden we met de Gedeputeerde voor monumenten zorg de heer R. W. Brugman en voor zitter H. Bergé van Heemschut Noord- Brabant. Het beeld van de provinciale monumentenzorg is erg somber: het monumentenbudget van Noord-Bra bant werd in enkele jaren van 5 miljoen tot nul gereduceerd. En dat terwijl uit het onderzoek (zie hierboven) blijkt, dat veel kleinere gemeenten hulp van de provincie verwachten. In het inter view met Bergé en elders veel aan dacht voor geslaagde acties van Heem schut. Verder boeiende artikelen over restauraties, stads- en dorpsver nieuwing, de monumentenrijkdom van steden en dorpen en hun beleid en di verse toeristische routes. En natuurlijk vergaten we ook de spoorwegmonu menten niet. Dit keer een artikel over spoorbruggen. In dit nummer o.a.: Foto omslag: Redactie: Drs. J. Kamerling, eindredacteur Drs. A. M.tenCate Drs. H. C. Franssen Dr. E. Jans Aan dit nummer werkten verder mee: J. Th. Balk, Amsterdam H. Bergé, Den Bosch A. W. M. Bertens, Den Dungen A. H. van Drunen, Den Bosch J. T. M. van Griensven, St. Oedenrode H. Hoekstra, Rhenen O. van der Klooster, Amsterdam W. van Leeuwen, Den Bosch R. Lureman, Winterswijk D. J. Merhottein, Breda W. B. J. Polman, Den Haag M. J. Pothof, Oosterbeek A. Reitsma, Nunspeet H. van Steensel, Oirschot H. H. M. Strijbos, Eersel Correspondentieadres Bond Heemschut: Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam; tel. 020-225292 (secr. en juridische zaken) tel. 020-230994 (eindredactie) tel. 020-230994 (ledenadministratie) Postgiro 124326 Lidmaatschap 50,-per jaar Voor 65+ 35,- en voor 30" 25,- Opzegging alleen vóór 1 december. Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning: Channa Molenaar Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154-8 23 45 gironummer 4988 Grafische verzorging: grafische bedrijven Bosch Keuning - Baarn Lay-out: HenkWestra ttfif f IllJÏJi I i S M j iIfflf llll I i ff. ti t* UM Provinciaal beleid marginaal 6 Interview met Hein Bergé 8 Routes door Westbrabant, door de Peel en langs de Maas iM, 15, 32 Hofklooster Nazareth te Oirschot 13 Pand Glaudemans, St. Oedenrode 77 Moderne architectuur 20 Spoorbruggen Langstraatlijn 22 Monumentenzorg Tilburg, Breda 23,28 De Hof van Zevenbergen 25 De Brabantse boerderij 33 200 gesloopte monumenten 36 B. en W. van Amersfoort reageert 38 Het Gelderse monumentenbeleid 42 Interieur van het karnhuis met de rosmolen (foto B. Tonies, zie ook pag. 10) Jaargang 66, no. 9/10, september-oktobêr 1989 Heemschut verschijnt minimaal 6x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Beatrix Heemschut, sept.-okt. 1989 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 5