Friesland Overijssel UIT DE PROVINCIES Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Ontruiming kerkhof Restauratie Waterstaatskerk Haaksbergse windmolen bedreigd Bedreigde plekjes in Enter Sloop stationskap? Monument verwoest Van Ravesteyn Restauratieplan Amersfoort Bedreigde homokroegen Bouw appartementen gewraakt Reddingspoging Weeshuis Molens in gevaar Mooie supermarkt Heerenveen - De gemeente Heer enveen heeft haar oudste begraaf plaats ontruimd. Er werden sinds 1850 ongeveer 2500 mensen begra ven. Een werkgroep in de ge meente betreurt de gang van za ken, maar ging niet tot actie over, omdat er geen geld was voor een kort geding. Ook Heemschut zette zich vorig jaar nog in voor het be houd van de begraafplaats (Heem schut 1 jan. '88). Praktisch alle zer ken (246) zijn nu weggehaald. Al leen enkele eiken, beuken, berken en coniferen zijn bewaard gebleven. Hengelo - De Waterstaatskerk, voor het behoud en het restaureren waarvan Heemschut al 13 jaar ij vert, in Hengelo mag rekenen op een subsidie van 250.000 gulden van WVC. Het gebouw is geen er kend monument en dus is de schenking uitzonderlijk, het is een persoonlijke actie van minister Brinkman geweest. Toch is men in Hengelo teleurgesteld. Het ge meentebestuur had na een uitlating van Brinkman gerekend op 450.000 gulden. Men is echter niet van plan de restauratie soberder te laten plaatsvinden dan gepland. Het ge bouw wordt geschikt gemaakt voor uitvoeringen van muziekge zelschappen en zal verder ge bruikt gaan worden door de Mu ziekschool. Haaksbergen - De huidige burge meester van Haaksbergen heeft snode plannen met de fraaie acht- tiende-eeuwse grondzeiler aan de Fazantstraat. De hécht met een na bijgelegen café-eethuis (histo risch) verbonden molen dreigt uit zijn stedebouwkundige context te worden losgemaakt, een mis plaatst vervreemdingseffekt! Res taureren ter plekke, lijkt het beste advies, vooral ook, omdat verplaat sing miljoenen gaat kosten! Enter - Ondanks verzet van de Stichting Oudheidkamer Enter en anderen staat de dorpsboerderij Cetkate met jaartalsteen uit 1848 boven de "middeler" van de inrij- deur aan de straat op de nominatie gesloopt te worden. Ook in gevaar is het oude dokters huis van 1916, gebouwd voorde eerste huisarts van Enter, dokter J. Veldhuijzen van Zanten. Waarschijnlijk wordt het oude doktershuis afgebroken, om plaats te maken voor 24 drie-laagswonin- gen. Zwolle - De Nederlandse Spoor wegen wil de monumentale kap van het Zwolse station slopen en vervangen door een replica. De kap is door roest aangetast. De ge meente Zwolle, gesteund door de Rijksdienst voor de monumenten zorg, eist echter dat de huidige kap wordt gerestaureerd. Er is een prijsverschil: restauratie kost 12 miljoen, de replica 3 miljoen min der. Er zijn in Nederland slechts twee van zulke stationskappen. De Zwolse is gebouwd in 1863 en heeft een grote historische waarde. Sinds 1978 staat het bouwwerk op de Monumentenlijst. Als de ge meente Zwolle weigert een sloop vergunning af te geven, stapt de NS naar de rechter. Malden - Op last van de gemeente Heumen is de verbouwing stilge legd van boerderij Munnikenhof aan de Hatertseweg. De Maldense aannemer Frederiks, de eigenaar, is zo rigoureus te werk gegaan, dat talrijke sporen uit het verleden voorgoed verloren zijn gegaan. Zeer oude muren werden met de grond gelijk gemaakt, evenals een schoorsteenmantel, die oudheid kundigen graag diepgaand had den willen onderzoeken. Van het sloopmateriaal is vrijwel niets be waard gebleven. Frederiks heeft zich niet aan de afspraken gehou den: hij zou de gemeente inlichten zodra hij met sloopwerkzaamhe den zou beginnen. Arnhem - Aan de Apeldoomse- weg staat een Fina - tanksta tion van Sybold van Ravesteyn. Er is een kans dat het op de Arnhemse mo numentenlijst komt. Een dezer da gen wordt daarover de beslissing genomen. De betrokken wethou der is er in elk geval voorstander Amersfoort - Amersfoort heeft een restauratieplan voor de jaren negentig opgesteld. Bij het rijk wordt meer dan tien miljoen gul den geclaimd. Meest opvallende elementen in het plan zijn de res tauratie van de Boterbeurs op de Hof, van het Koetshuis in het Ran denbroekerpark en van het oxaal in de Joriskerk (er zijn maar drie oxalen in Nederland: in Rhenen, Amersfoort en Ter Apel). Maar met restauraties alleen ben je er niet, vindt hoofd monumentenzorg Van den Braber. Je ziet volgens hem in de binnenstad een 'scala van rot tigheid en viezigheid': 'Kapotte hekken, verslonsde gevels, rom mel, opgebroken straten en goed kope wegwerpreclame Amsterdam - De Gay Krant pleit voor het behouden van 'nichtenkit- ten'met een historische waarde. In Amsterdam was café Het Mandje van Bet van Beeren aan de Zeedijk decennia geleden een van de wei nige plaatsen waar homo's en les biennes zichzelf konden zijn. Het café is thans dichtgespijkerd. Iets voor het Economisch Herstelplan Zeedijk? Homokroegen met een historische waarde zouden volgens De Gay Krant op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst moeten worden. Alkmaar - Een gevelwand aan het Luttik Oudorp te Alkmaar dreigt ten offer te vallen aan een nieuw appartementencomplex. De bewo ners van het Luttik Oudorp accep teren het niet en hebben een lijst met handtekeningen aan de ge meente aangeboden. Beeldbepa lende panden aan een toeristisch belangrijke gracht moeten wijken voor een plan dat alleen econo misch aantrekkelijk is, vinden ze. En dan te bedenken dat het nieuwe gebouw vrij hoog wordt en dat het oostelijk stadsdeel tien jaar gele den tot beschermd stadsgezicht is verklaard. De Welstandscommis sie, de Afdeling Monumentenzorg en de Historische Vereniging Oud- Alkmaar hebben al eerder gesteld dat het nieuwe plan zich niet ver draagt met de regels van het be schermde stadsgezicht. De archi tect van het nieuwe plan zegt dat je met de panden in hun huidige vorm niet zoveel kanten op kunt. 'Daar is de locatie te duur voor,' meent hij. Vlaardingen - De gemeenteraad van Vlaardingen heeft al twee keer het besluit genomen het Weeshuis aan het Weeshuisplein te slopen. Maar de Historische Vereniging Vlaardingen geeft de moed niet op. Zij heeft een plan ontworpen waarbij het markante gebouw geïntegreerd wordt in de be staande situatie. Daarin is de hoofdingang een openbare door gang geworden. Alphen/Leiden - De Rijnlandse Molenstichting ziet het zorgelijk in. Bijna de helft van haar 39 molens zijn toe aan een opknapbeurt, maar de financiering vormt een groot probleem. Het hangt samen met de huidige subsidieregeling voor mo numenten. Vóór 1986, zegt voorzit ter Thomassen van de Rijnlandse Molenstichting, kregen alle molen stichtingen het restauratiegeld rechtstreeks van het rijk. Maar sinds 1986 gaat het geld voor mo numentenzorg naar de gemeente. Deze verdeelt dan het geld over molens en andere monumenten. Dat is dus afwachten hoeveel de gemeente uittrekt voor de restau ratie van molens. Een woordvoer der van de landelijke Hollandsche Molen in Amsterdam geeft toe, dat door de nieuwe subsidieregeling stichtingen in landelijke gebieden voor grote problemen zijn komen te staan. Deze stichtingen hebben te maken met kleine gemeenten, die een krap budget toebedeeld krijgen. Voorburg - Herenstraat 50 in Voorburg is een negentiende eeuws pand, opgenomen in de Rijksmonumentenlijst. Sinds kort is er een moderne supermarkt in ge vestigd. Op bescheiden wijze wordt dat aangegeven, het pand oogt niet als een supermarkt. Het resultaat van de verbouwing valt nogal in de smaak. 'Nu het raadhuis nog,'is een veelgehoorde mening in Voorburg. Want aan dezelfde Herenstraat is het nieuwe raadhuis gelegen, dat helaas in de straat- wand nogal uit de toon valt. De su permarkt is mooier dan het raad huis! Heemschut, sept.-okt. 1989 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 45