1 HEEMSCHUT IN ACTIE Verbouwing Prof. Casinur-school verminking Villa's niet slopen Boerderij niet slopen Bedreigd pakhuis goed in te passen '■fw 1^/ 1f$/ Kanunnikenhuis] e behouden Bouwplan bij CS te hoog en massaal Villa van Cuypers en Stuyt bedreigd Assendorperlure niet geïntegreerd Voorborg - Heemschut maakt zich erg bezorgd over de voorgenomen verbouwing van de basisschool 'Prof. Casimir" aan de Van Deven- terlaan. Het gaat hier om een gave representant van de Nederlandse scholen-architectuur uit de jaren '30. Niet alleen architectonisch een fraai staaltje van jonge bouwkunst maar ook stedebouwkundig gezien erg waardevol. De in elkaar grij pende bouwblokken met gelijke en herkenbare elementen, zoals de hoektorens, vormen nu nog een dermate gaaf en sterk geheel, dat aantasting niet kan worden ge doogd. Ook de verminking van de oorspronkelijke architectuur - hoe serieus ook benaderd - is en blijft onaanvaardbaar bij verwijdering van de hoektoren en verhoging van de kap. Heemschut dringt er bij de commissie bezwaar- en be roepsschriften dringend op aan oog te hebben voor de cultuurhis torische waarde van de wijk rond de school en de school zelf en ver zoekt de plannen niet te laten reali seren. Alphen - Heemschut wil graag vijf panden aan de Oudhoomseweg en twee aan de Nuovaweg, waarvoor sloopplannen bestaan behouden. Het gaat om nr. 170, een gaaf 18de eeuws woonhuis, de nrs. 172 en 174, een laat 19de eeuwse wit ge pleisterde villa met koetshuis en aan de Nuovaweg nr. 1, een laat 19de eeuwse villa en nr. 3, een laat 18de eeuws woonhuis. De vijf pan den vertegenwoordigen individu eel maar ook als ensembles een ruimtelijk-historisch belang voor Alphen. Ook uit stedebouwkundig oogpunt is behoud van belang om dat door de panden het aangren zende industriegebied wordt afge schermd. De panden verkeren alle in een technisch redelijke staat maar met achterstallig onderhoud. Mede in het licht van het door de gemeente voorgenomen nieuwe monumentenbeleid verzoekt Heemschut de gemeente in over leg met de eigenaar een bescher- mingsbeleid te ontwikkelen, dat zal leiden tot behoud van de vijf panden. Bleskeosgraaf - Heemschut heeft bezwaar aangetekend tegen sloop van een voormalige boerderij aan Dorpsstraat 40/41 door een autobe drijf te Molenaarsgraaf. De boer derij, een Rijksmonument, heeft een rietgedekt schilddak uit de 18de eeuw. Het karakteristieke complex - met inbegrip van schuur met gepotdekselde kapgevel en stal - is gelegen bij de entree van de oude dorpskern en dient als stedebouwkundig onmisbare hoekbebouwing beschouwd te worden. Het geheel verkeert in re delijke staat zodat daarin geen re den tot sloop kan worden gevon den. Ook bedrijfsvoeringsmo tieven nopen allerminst tot sloop van dit monument. Sloop ervan zou historisch-ruimtelijk gezien een on aanvaardbaar verlies betekenen, schrijft Heemschut aan B. en W. van Graafstroom. Varsseveld - Een laat-Middel- eeuws pakhuis - een exponent van het laat-gotische bouwen (zie pijl) dreigt te moeten wijken voor de aanleg van een parkeerterrein. Het pakhuis achter het pand Hoofd straat 31 te Terborg is een Rijks monument en een van de weinige gebouwen aldaar, die aan het ver- leden herinneren. Heemschut ziet de noodzaak van de aanleg van het parkeerterrein wel in maar gelooft dat dit zeker te combineren valt met behoud van het pakhuis. De te bouwen parkeerplaats doet im mers ter hoogte van de knik in de Hoofdstraat aan de zuidzijde een gat ontstaan, dat om visuele afslui ting vraagt. Het markante pakhuis kan dat gat op fraaie wijze vullen. Doordat het vrij komt te staan komt het prima tot zijn recht. Heemschut verzoekt B. en W. en de Raad van de gemeente Wisch dit monument te handhaven en in haar oude luis ter te herstellen. Boxtel - Het kanunnikenhuisje aan de Duinendaal is, wat het kapge- deelte betreft, onlangs ernstig door brand beschadigd. Bij geruchte vernam Heemschut, dat het voor nemen zou bestaan het pandje daarom van de rijksmonumenten lijst te voeren. In een brief aan de minister van WVC vraagt de bond dit niet te doen. B. en W. van Box tel, eigenaar van het huisje, is im mers graag bereid zich in te span nen voor restauratie van het monu mentale pandje. Het is, samen met een 17de eeuwse brouwerij en de huidige monumentale pastorie, ge legen aan de zuidoostzijde van de middeleeuwse Sint-Petruskerk, die in 1983 is gerestaureerd. Als zoda nig maakt het wezenlijk deel uit van het totaal-complex, dat bestaat uit de kerk, het verhoogde kerkhof rond de kerk, en een gaaf straten- patroon met een rijke historisch gegroeide bebouwing. De Neder lands Hervormde kerk, die stamt uit het begin van de vorige eeuw en eveneens voorkomt op de rijks monumentenlijst, maakt ook deel uit van hetzelfde complex. Het huisje is een zeldzaam voorbeeld van een gebouwtje, dat als woning dient van een lid van het kapittel, dat eertijds de kerk bediende. Sloop zou bovendien de architecto nische kwaliteit van het nieuwe woongebied, dat in de omgeving wordt gerealiseerd, sterk aantas ten. Amsterdam - Heemschut heeft bij het college van B. en W. ernstige bezwaren geuit tegen het bouw plan van B.V. Nemeog voor een ho tel en kantoor voor Wagons Lits naast het Centraal Station vlakbij het Open Havenfront en de Weste lijke doorvaart. Dit gebied maakt deel uit van het in procedure zijnde te beschermen stadsgezicht. Heemschut meent, dat een kan toorgebouw van 53 meter op ge spannen voet staat met de hier te beschermen waarden en zich niet verdraagt met de bestaande waar dengeladen structuur. De gepro jecteerde hoogbouw zal een ruim telijke spanning veroorzaken, die krachtens de Bouwverordening voor de Oude Stad, die terecht grenzen stelt aan bouwhoogtes ter bescherming van de kwaliteit van de historische ruimte, verboden is. In een tweede brief over de plan nen, nu aan de Raad, heeft Heem schut, samen met het Genootschap Amstelodanum, Hendrick de Key- ser, het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap en de Vereniging Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad bezwaar aangetekend tegen het ter visie gelegde ont- werp-bestemmingsplan "Westzijde Stationsplein'. De vijf instellingen vinden de methode van het "post- zegelplan', die hier gevolgd wordt om de plannen erdoor te krijgen, niet geschikt bij een zo veelomvat tende opgave als de ontwikkeling van de IJ-oevers, waarvan dit bouwplan een eerste begin is. Het voorbereidingsbesluit, dat de basis vormt voor het bestemmings plan, is volgens de vijf of op on deugdelijke gronden genomen of niet van toepassing. Aan de ter vi sie legging van het ontwerp-be- stemmingsplan ontbreekt daarom de rechtsbasis. B. en W. zouden, door het bij anticipatie verlenen van de beoogde bouwvergunning mede op grond van de genoemde ter visie legging onrechtmatig han delen. Inhoudelijk gezien proteste ren de vijf tegen de in het bestem mingsplan toegelaten bouwhoogte en bouwvolumina en vinden zij, dat het bouwplan vooruit loopt op de nog niet uitgekristalliseerde me- nings- en besluitvorming over de ontwikkeling van de IJ-oevers. Driehuis - Een uniek voorbeeld van Engelse landschapsstijl, een voormalige villa naar ontwerp van Jos Th. J. Cuypers en J. Stuyt, dreigt het veld te moeten ruimen voor een grootschalig woongebouw met 22 appartementen boven een on dergrondse parkeergarage. De nieuwbouw heeft een ongeveer viermaal zo groot volume als vol gens het ter plaatse geldende be stemmingsplan is toegestaan. Het grote gebouw zou een desastreuze uitwerking hebben op de klein schalige omgeving. Reden voor Heemschut het college van B. en W. te verzoeken dit plan af te wij zen. Zwolle - De gemeenteraad heeft, na een bikkelhard duel, beslist de karakteristieke Assendorperlure niet te integreren in de nieuw te bouwen wijk Hanzeland. Ondanks de gedeeltelijke sloop, die nu volgt heeft de gemeente toegezegd waardevolle elementen in het ge bied zorgvuldig te benaderen. Uit stedebouwkundig onderzoek, dat op verzoek van Heemschut en Vrienden van de Stadskern Zwolle is verricht, blijkt de Assendorper lure met zijn bebouwing niet alleen goed inpasbaar in de nieuwe wijk maar daarin ook goed te ontwikke len met behoud van de historisch- geografische structuur. De Dr. A. A. Beekmanstichting heeft een onderzoeksrapport uitgebracht waarin de hoge cultuur-historische waarde van de Assendorperlure is onderbouwd. Het heeft Heem schut, de Vrienden en een aantal raadsleden gegriefd, dat in het de bat niet inhoudelijk is ingegaan op de argumenten van organisaties met een landelijk erkende deskun digheid. De voorstanders van af braak hebben voor deze sloop geen steekhoudende argumenten aangevoerd. Uit een regen van in gezonden stukken, een succes volle handtekeningenactie, en de oprichting van een nieuwe poli tieke partij blijkt dat veel Zwollena ren die sloop niet willen. Dit stedebouwkundig drama zal niet snel worden vergeten. Heemschut, sept.-okt. 1989 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 43