NVMz-Symposium Houtaantasting en bestrijdingsmiddelen STUDIEDAG Overige studiedagen NVMz j W. B. J. POLMAN In vervolg op een symposium in 1987 van de Nederlandse Vereniging van Monumenten- zorgers wordt op 10 november a.s. een symposium georganiseerd over houtaantasting en de bestrijdingsmogelijkheden. Deze dag wordt gehouden in Lelystad en wordt afgesloten met een bezoek aan de opmerkelijke herbouw van het V.O.C. retourschip 'de Batavia'. Aanleiding tot het houden van deze dag is ondermeer de paniek, die de bonte knaagkever teweeg heeft gebracht in de monumentenwereld. Het is opmerkelijk dat een nietig insectje van bijna een halve centimeter zoveel commotie op z'n geweten kan hebben; de schade die het aanricht als larve recht vaardigt de paniek echter zonder meer. Toch is dit niet de enige houtaantaster, die de eigenaar of gebruiker van een ouder pand kan tegenkomen; tal van schimmels en insecten vormen een bedreiging voor het voortbestaan van monumenten en niet- monumenten en alleen bij een zorgvuldige en deskundige aanpak van de bestrijding ervan kan aanzienlijke schade worden voorkomen. Ook het gebruik van speci fieke bestrijdingsmiddelen tegen de ge signaleerde soort aantasting en de goede dosis is daarbij van groot belang; onzorg vuldige aanpak of vergissingen bij de keuze van het bestrijdingsmiddel kosten niet alleen handenvol (leer)geld maar kun nen de uiteindelijke schade aanzienlijk vergroten. Naast een deskundige aanpak speelt nog een aantal andere factoren een rol, Bet Raadhuis te Grouw van architect R.J. Kropholler is in oktober het Monument van de maand Friesland. Dit robuuste jonge monument dateert uit 1942. zoals milieu- en gezondheidsaspecten. Het merendeel van de toegepaste bestrij dingsmiddelen moet gerekend worden tot de vergiften met vaak grote risico's voor de gebruikers en anderen, die er (vaak ongemerkt) mee in aanraking komen zoals bewoners van een behandeld pand. Ge lukkig zijn enkele ervan inmiddels verbo den en van de markt verdwenen. Deson danks is een bepaald aantal middelen niet zonder risico en het is om deze reden dat ook van de kant van de Arbeidsinspectie een beschouwing wordt gegeven over de voorschriften, die ingevolge de ARBO- wetgeving worden gegeven. De industrie heeft echter deze proble matiek onderkend en de eerste resultaten daarvan zijn inmiddels beschikbaar geko men in de vorm van bestrijdingsmiddelen op (ondermeer) waterbasis, die zich met uiterst lage doseringen laten toepassen. Een vooraanstaande rol speelt hierbij Hoechst Holland NV, die bereid is gevon den aan deze dag mede te werken; bij de ontwikkeling van nieuwe middelen, zoals de K-Othrine en Defence produkten, is veel kennis verworven en de organisatie van het symposium stelt het zeer op prijs dat Hoechst Holland NV de deelnemers aan deze dag daarvan wil laten profiteren. De fa. Conserduc/Renofors beweegt zich op het gebied van de bestrijding van de verschillende vormen van houtaantasting; ook deze firma stelt een inleider beschik baar die nader op de uitvoeringsproble- matiek zal ingaan. Zoals hierboven al is aangegeven, is het onderkennen van de problematiek zeer belangrijk; een instantie bij uitstek in de preventieve zorg voor de monumenten is de Monumentenwacht, die in elke provin cie meerdere teams actief heeft; op hun ervaringen zal een vertegenwoordiger van deze organisatie uitgebreid ingaan. Inlichtingen over deze dag zijn verkrijg baar bij het secretariaat van de NVMz, postbus 82222, 2508 EE 's-Gravenhage (tel.nr.: 070-503162). Naast bovenvermelde studiedag worden er door de NVMz nog de navolgende stu- diedagen en bijeenkomsten georgani seerd: 13 oktober: De Provinciale Monumenten zorg, een studiedag die gehouden zal wor den in het provinciehuis van Noord-Hol land; gedeputeerden van verschillende provincies zullen toelichting geven op het huidige en toekomstige Monumentenbe leid. Naar aanleiding van het 200-jarig be staan van het Provinciehuis (Villa Welgele gen) zal aandacht besteed worden aan het; Neo-klassicisme, waarover een film is ver vaardigd. 22 november: Het Palet van de Stad, een studiedag over de kleurgeving in de histo rische binnensteden en dorpskernen, te houden in Leeuwarden. De dag is met name bedoeld voor beleidsi makers en -uitvoerders, architecten en J aannemers, monumenten(ver)zorgers, res taurerende instellingen en woningbouw verenigingen. Naast de inleidingen zullen j product- en techniekpresentaties en de- monstraties worden gehouden; ook zal het mogelijk zijn in kleine groepen een rond leiding langs interessante objecten in de binnenstad van Leeuwarden te krijgen, (zie ook pag. 41) Op een nog nader te bepalen datum zal j een studiedag gewijd worden aan de fi nanciële paragraaf van de Monumenten wet; dit is echter geheel afhankelijk van de voorgang op ministerieel niveau. Deze dag zal in nauwe samenwerking met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg worden gehouden. Informatie over bovenstaande dagen en het lidmaatschap van de Nederlandse Ver eniging van Monumentenzorgers is te ver-j krijgen bij het secretariaat: postbus 82222,' 2508 EE 's-Gravenhage (tel.nr. 070-503162). De kosten van het lidmaatschap bedragen 30,- per jaar. ir W. B. J. Polman is secretaris van de Nederlandse Vereni ging van Monumentenzorg I 40 Heemschut, sept.-okt. 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 40