■W *9 IwJ zerswoning uit de vroege 19de eeuw ge sloopt. Kerkhoven worden in enkele gevallen ook bedreigd, niet altijd door volledige ruiming zoals in Deume, maar veeleer door het geleidelijk aan verwijderen van interessante grafmonumenten. Boerderijen Boerderijen en woonhuizen behoren tot de meest bedreigde categorie. De bedrei ging is veelzijdig. Bij boerderijen leidt schaalvergroting tot functieverlies, terwijl vooral in Midden- en Oost-Brabant de con structie van de boerderijen eenvoudig en licht is. Aanpassing aan modeme woonei- sen vergt een doorzettingsvermogen dat de eigenaar slechts zelden weet op te brengen. Meestal kiest men voor nieuwbouw in andere vormen en soms op nog afleesbaar. Na afbraak en afvoering van de monumentenlijst verrees een woonhuis in Brabants aandoende trant. Hetzelfde gebeurde bij de 'restauratie' van de Zandhoeve, Lieshoutseweg 47te Sint- Oedenrode. Door de rigoureuze aanpak van de eigenaar ging het grootste deel van het boerenhuis verloren. Het complex met gave bijgebouwen is van de monumenten lijst afgevoerd, waarbij weinig rekening werd gehouden met het feit dat de nog resterende onderdelen en de ligging in een markante groep in dit geval recon structie zeker hadden gerechtvaardigd. De landschappelijke betekenis verleende deze boerderijgroep een onmiskenbare meerwaarde. In Erp verdween de uiterst gave boerderij Oudestraat 9 die in haar inrichting nog volledig een beeld gaf van de leefwijze van de arme boeren in de iï* Sloop van de 'Zandhoeve'in 1987 (foto ir. B. C. van Nooxdwijk). De te slopen gebouwen van de scheepswerf te Klundert (1847 en jonger). een andere plaats. In toenemende mate worden echter boerderijen in de oude stijl herbouwd met nieuwe materialen, soms tot in de details nauwkeurig. De prijzenswaar dige liefde van de bewoner voor de oude vorm leidt in deze gevallen echter tot bouwwerken die alle historische waarde missen. Een indirecte bedreiging vormt de ruilverkaveling, die de gebouwen berooft van hun ligging in het kleinschalige land schap. Een der grootste verliezen was de af braak van de gave boerderij Notel 12 te Oirschot, een 17e eeuws beschermd mo nument met vele authentieke details in ge bint, muurwerk en raamindeling. De volle dige bouwgeschiedenis was voor de sloop Meierij. Gelukkig kon dit gebouw gedocu menteerd worden. In West-Brabant lijkt de schade geringer te zijn. Toch werd in Din- teloord nodeloos een gaaf boerenwoon- huis aan de Stoof dijk 66 afgebroken. Onder de woonhuizen zijn de verliezen groot. In Oirschot sloopte men onder meer een 17e eeuws winkelhuis aan de Nieuwstraat en een tweetal kleine rijksmo numenten aan de Koestraat. In Steenber gen werd een groot pand aan de Grote Kerkstraat afgebroken. Achter de classi cistische gevel moeten zich twee nog 17de eeuwse panden hebben bevonden, die on gedocumenteerd verdwenen. In Boxtel werd de laat 19de eeuwse woningbouw in de stationsbuurt vrijwel geheel weggesa neerd. Hiermee verdween een der laatste voorbeelden van een stationswijkje met eenvoudige arbeiderswoningen. Hier werd ook na jarenlange leegstand een uniek 17e eeuws dorpshuis aan de Rech- terstraat gesloopt. Gesticht Voorburg bedreigd Nu al is bekend dat op niet al te lange termijn het zeldzame complex van de scheepswerf 'De hoop der drie gebroe ders'vut 1847 aan de Roode Vaart te Klun dert gesloopt zal worden. Hetzelfde lot be dreigt al jaren het gigantische hoofdge bouw van het krankzinnigengesticht Voor burg te Vught, een werk van H. van Tul der uit 1884-85. Ook de Villaparkkerk te Eindhoven van Jan Stuyt (1916-18) zal bin nenkort plaats maken voor woningbouw, evenals de roemruchte Heilig Hartkerk te Breda. Is de situatie in Brabant nu zo alarme rend? Wordt er echt zoveel gesloopt? Het gegeven dat onlangs twee in 1979 reeds beschreven gebieden opnieuw zijn geïn ventariseerd geeft enig inzicht in de mate en de snelheid van sloop en verminking. Het eerste gebied is De Notel in Oirschot, een landbouwgebied met veel gave boer derijen. Na 1979 heeft een ruilverkaveling hier de landschappelijke structuur groten deels uitgewist. Verder bleken van de in 1979 vastgelegde ca. 120 boerderijen er in 1986 12 gesloopt of verminkt te zijn. In ca. 7 jaar is dus 10 procent verloren gegaan. In Heesch werden van ca. 130 beschreven objecten er 73 waardevol genoeg geacht voor opname in de Cultuurhistorische In ventarisatie. Toegevoegd werden nog drie objecten. Van de 76 waardevolle bouw werken zijn er in 10 jaar 17 verloren ge gaan, iets meer dan 20 procent. Een der gelijke steekproef is natuurlijk niet repre sentatief, anders zouden we aan moeten nemen dat binnen 50 jaar alle cultuurhisto risch waardevolle objecten in Brabant ver loren zouden zijn gegaan. Een beangsti gende en wel wat vergaande conclusie. Pandenbank Gelukkig is het nog niet te laat om lering te trekken uit het bovenstaande. Het lijkt ge wenst meer en uitvoeriger te gaan docu menteren, alvorens tot sloop wordt beslo ten. De Cultuurhistorische Inventarisatie registreert slechts het uitwendige der ge bouwen. Ook het interieur zou vastgelegd moeten worden in foto en tekening. In en kele gevallen is dit reeds gebeurd door de Stichting Historisch Boerderij Onderzoek, maar voor woonhuizen is dit niet mogelijk. Ook zijn op instigatie van de inventarisato- ren al enkele industriële objecten vastge legd en is een nader onderzoek gedaan naar wevershuizen in Tilburg met mede werking van de Stichting tot behoud van Monumenten van Bedrijf en Techniek in het Zuiden van Nederland. Het initiatief tot oprichting van een pandenbank in de pro vincie zal hopelijk soelaas bieden voor de vele gebouwen die in de toekomst onder functieverlies zullen lijden. Daarnaast zul len de tot dusver verschenen inventarisa tierapporten intensiever gebruikt moeten worden ten behoeve van een gemeenteüjk beleid. Dit is onder meer in Waalre, Vught en Sint-Oedenrode van de grond gekomen terwijl andere gemeenten al langer een ei gen beleid voeren. Want alle in woord en beeld vastgelegde cultuurwaarden krijgen pas betekenis als ze ook daadwerkelijk behouden kunnen blijven. Drs. Wies van Leeuwen is werkzaam bij de provincie Noord-Brabant i.v.m. de inventa risatie van monumenten Gegevens over de reeds verschenen en nog verkrijgbare inventarisatierapporten bij Provincie Noord-Brabant, afd. Voorlich tingen Representatie, Brabantlaan 1, 5126 VR 's-Hertogenbosch, 073-812511. -M k. I Heemschut, sept.-okt. 1989 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 37