Nieuwe stichting 'Impressies van Bergen op Zoom' opgericht M Boerderijenstichtingen Boerderij De Fransman te Oirschot in het najaar van 1979. (foto Cultuurhistorische Inventari satie Provincie Noord-Brabant.) Dezelfde boerderij in november 1986. veel moois, en verrijst er vaak een karak terloos nieuw gebouw (natuurlijk van alle gemakken voorzien). Goede voorlichting aan de bevolking geeft o.m. drs. Wies van Leeuwen in de rubriek 'Kroniek van de Kempen'(zie lite ratuurlijst). Uitgave: De Kempen, postbus 3, 5527 ZG Hapert. Graag een citaat uit een artikel van drs. van Leeuwen over een langgeveltype in Notel (nr. 12, nu 20). 'Een boerderijtje, uit de 17de of 18de eeuw met overstek en ra men met kleine roedevensters en halve luiken. Een rijksmonument dat onverhoeds tijdens de restauratie gesloopt is. Nu staat er een aardig, Brabants aandoend huis, dat met de historie niets te maken heeft! Weg, verdwenen dus, het mooiste boerenhuis uit verre omtrek. Monumentenzorgen ten spijt!' De situatie in West-Brabant is beter dan in Midden- en Oost Brabant. Er moet gedo cumenteerd worden, terwijl er daarnaast in woord en geschrift gewerkt dient te worden aan een mentaliteitsverandering. Deze kan leiden tot: - meer aandacht voor het authentieke - het streven naar aanvaardbare en ei gentijdse boerderijvormen Respect voor 'details' Veel voorzichtiger dient men om te gaan met oude details als bovenlichten. Ook de originele plaatsen van oude wandopenin gen als ramen en deuren moeten geres pecteerd worden. De heer J. Bolder van het Welstandsdis trict Noord-Brabant schreet: 'De meeste gemeenten kiezen voor een traditioneel karakter in de bouw. Dat is trouwens ook zo met de bewoners. Pakweg drievierde kiest toch voor een boerderijstijl. Het ge volg is dat veel opdrachtgevers die ergens een huis gezien hebben dat ze mooi vin den, dat ze aan de bouwer opdracht geven het in dezelfde trant na te bouwen'. Inspirerend is nog altijd het prachtige Vlaamse Openluchtmuseum Bokrijk in de Belgische Kempen, waar de schoonheid van de karaktervolle landelijke bouwkunst voortleeft. Daar zijn ook Kempische boer derijen te bewonderen. Vermeldenswaard zijn: ten eerste de Boer derijenstichting Noord-Brabant, die zich inzet voor de bevordering en behoud van de karakteristieke verschijningsvorm (Hespelaar 1,4900 AD Den Hout, tel. 01620- 50192. Ten tweede: Stichting Huis en Hoef van Brabant, die zich bezighoudt met de be vordering en het behoud van de schoon heid van steden en dorpen in Noord-Bra bant. Dan is er nog de Provinciale Com missie Noord-Brabant van de Bond Heem schut. De provincie Noord-Brabant laat binnen kort een boekje het licht zien over de Bra bantse boerderij met talloze tips voor een nieuw gebruik en goede restauratie. Be stellingen en reserveringen bij: Provincie Noord-Brabant, afd. Voorlichting en Re presentatie, Brabantlaan 1, 5126 VR 's-Her- togenbosch, tel. 073-812511. Literatuur Boerderijverbouwingen, uitgave Provincie Noord-Brabant. M.A. Sandifort, Nieuw of namaak. Een plei dooi voor meer creativiteit in de Brabantse bouw, in 'Brabant Totaal', 3/1988, p. 3 e.v. W. van Leeuwen, Beeld van de Kempen, Kroniek van de Kempen, Kempenland Info, 17-1-1987; Kempenland Info, 21-8- 1987. Nieuwsbrief, 6 (Boer en Tuinder) M.I.P. Noord-Brabant, juli 1989, secretariaat: Hes pelaar 1, 4911 AD Den Hout, tel. 01620- 50192 (Duizenden boerderijen bezien op hun cultuurhistorische betekenis). Onlangs werd in Bergen op Zoom boven genoemde stichting opgericht. De eerste doelstelling is het financieel mogelijk ma ken van een uniek boek over Bergen op Zoom; de tweede is om een resterend be drag aan te wenden voor een of ander kunstwerk in deze stad. Half november verschijnt het boek 'Im pressies van Bergen op Zoom'(prijs 49,50). De tekst is van drs H. G. M. Dae- ter. Het boek heeft het karakter van een stadswandeling langs diverse be zienswaardigheden en is in de vorm van een conversatie geschreven. Van allerlei monumenten worden speciale gebeurte nissen en anekdotes vermeld en op be paalde thema's wordt diepgaander inge gaan: begijnen, lombarden, de synagoge, de familie Asselbergs enz. Behalve foto's bevat het boek meer dan 50 tekeningen, speciaal voor het boek vervaardigd door A. Weijsters. Bijzonder van genoemde stichting is dat het resterend sponsorbedrag aangewend wordt voor een kunstwerk of restauratie. Via een kaart in het boek kan voor een bepaald object gekozen worden, zoals het opknappen van een standbeeld van Za- menhof, het aanbrengen van een marme ren blad in de synagoge of een aanvullend kunstwerk in de stad. In het komende nummer van Heemschut treft u een adver tentie met bestelmogelijkheid van het boek. AMtC Heemschut, sept.-okt. 1989 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 35