Huis van Brecht volgend jaar gerestaureerd Het structuurplan zal dan tevens nadruk kelijker de voorwaarden dienen aan te ge ven voor de instandhouding van het histo risch karakter van het gehele beschermd stadsgezicht, niet alleen het gehele 'eitje', maar ook de uitlopers, om een en ander nadien uit te kunnen werken in bestem mingsplannen, die dan het gehele be schermde gebied dienen te omvatten. Thans beslaat het beschermd stadsgezicht slechts een klein gedeelte van het 'eitje', rond Maikt, Kasteelplein, Havermarkten Vismarkt. Een uitwerking, zoals hiervoor wordt voorgestaan, hoeft ook geen enkel probleem te vormen voor de winkelnering in de binnenstad. Integendeel in de Vee marktstraat is bijvoorbeeld reeds getracht deze synthese tot stand te brengen, met succes. Toren omstreden Hoe juist de hiervoor geleverde kritiek op de bijstelling is, blijkt uit het feit dat zeer onlangs een bouwvergunning is afgege ven voor de bouw van een hotel van zeven a acht verdiepingen aan het Kasteel plein, op welke aanvrage de MAR negatief heeft geadviseerd. Deze 'toren' komt ach ter enkele belangrijke monumenten te staan, waardoor niet alleen deze monu menten letterlijk overschaduwd worden, maar waardoor ook het zicht op een groot gedeelte van het eitje, met de grote kerk incluis, weggenomen wordt. Daarnaast is het noodzakelijk om zorg te dragen voor een goede ambtelijke ondersteuning, die gecoördineerd dient te worden door één dienst, welke voorlichting geeft en voor de burgers als loket kan dienen, hetgeen ook door de MAR wordt voorgestaan. Ten einde ook de burgerij te betrekken bij het monumentenbezit, is de MAR voornemens haar adviezen te publiceren. Ook nieuw cultureel elan nodig De komende jaren staat er in de binnen stad van Breda veel te gebeuren, daar een groot aantal monumentale panden leeg zal komen. Daarbij kan de gemeente, als eige naresse van een groot aantal panden, hel pen een nieuw elan tot stand te brengen voor het zakelijke en culturele leven in de binnenstad door voor een goede invulling ervan zorg te dragen door middel van een herschikking van bijvoorbeeld culturele instellingen. Particulieren dienen bij de in standhouding van hun monumentale ge bouwen - gestimuleerd te worden - ook de cultuur historische waarde mee te laten wegen en niet enkel op economische gronden monumenten te laten verkrotten, zoals Vroom en Dreesmarm thans bijvoor beeld laat gebeuren met het monumentale Oude Dames Tehuis in de Waterstraat. Een goede samenwerking tussen alle be trokkenen in het kader van wellicht een gemengde privaat-/publiekrechtelijke overeenkomst ter bescherming en in standhouding van niet alleen monumenten, maar ook van de historische gebieden, is voor Breda en haar monumentale centrum van het grootste belang. 'Breda vooruit, de klokken luiden, Breda, gij blijft de parel van het zuiden'. jnr. D. J. Merhottein is lid van het Algemeen Bestuur van Heemschut Met dank aan M. Strooper Volgend jaar zal het oudste woonhuis van Breda, het Huis van Brecht, een laatgotisch patriciërshuis uit 1536 in opdracht van de Koninidijke Militaire Academie worden gerestaureerd en herbestemd tot bibliotheek van de Academie. Bouwhistoricus Dröge heeft de afgelopen maanden onderzoek gedaan naar de bouwgeschiedenis van dit unieke gebouw om de randvoorwaarden te kunnen aangeven die het gebouw zelf oplegt aan het restauratieplan straks. In het stadspaleisje woonde in de zestiende eeuw de familie Brecht, waarvan de heer des huizes hoveling was bij het hof van de Nassau's, die in het naastgelegen 'Kasteel van Breda', nu het hoofdgebouw van de KMA, resideerden. In 1829 werd het woonhuis door Defensie gekocht om als militair hospitaal te gaan dienen. Na de Tweede Wereldoorlog werd het gebouw een militair depót en werd er een mess ingericht. Het Huis van Brecht. Links de dichtgemaakte galerij. In mei en juni van dit jaar is het histo risch voor Breda unieke bouwwerk ge heel 'uitgepeld' en ontdaan van 19de eeuwse toevoegingen zoals plafonds en scheidingswanden en 20ste eeuwse systeem plafonds. Wie nu het huis bin nenkomt ziet dus de oude 16de eeuwse schil met de oorspronkelijke indeling van het gebouw, behalve dan de nieuwe 19de eeuwse vleugel, die ook ten behoeve van de bibliotheek van de KMA zal worden ingericht. Bouwhisto ricus J. Dröge vertelt ons tevreden te zijn over het respect, dat Defensie bij deze restauratie toont voor de histori sche waarde van het gebouw. Dat is wel eens anders geweest. Uit andere bronnen bleek ons, dat men bij de res tauratie van het KMA-hoofdgebouw, ,het Kasteel dus, destijds nogal rigou reus te werk ging en bijna uitsluitend 'technisch'restaureerde. Dröge zal als bouwhistoricus adviseren om daar waar het oude 16de eeuwse beeld ver sterkt kan worden dit zichtbaar te ma ken. Hij denkt bijvoorbeeld aan herstel van orginele oude geprofileerde kin derbinten en een oud 16de eeuws kruisvenster. En ook zouden de ver diepingsbalklagen uit die eeuw, weer in ere kunnen worden hersteld. De noodzakelijke nieuwbouw ten behoeve van de bibliotheek hoeft voor hem ze ker niet historiserend te zijn. En alle toevoegingen uit latere eeuwen kunnen wat hem betreft verdwijnen. Zo kan er een boeiend contrast ontstaan tussen de originele 16de eeuwse situatie en ei gentijdse architectuur. Een reconstructie, die wat hem be treft wel op zijn plaats zou zijn, is het weer open maken van de in de 17de eeuw dichtgemaakt overwelfde galerij aan de buitenkant van het gebouw. Dat zou het gebouw veel aardiger maken denkt hij. Te vrezen valt echter dat de in het gebouw te vestigen bibliotheek de ruimte van de nu afgesloten galerij nodig zal hebben. Een heet hangijzer dus. Bij het bouwhistorisch onderzoek is ook een heel interessante ontdekking gedaan. Onder het Brecht Huis zijn na- melijk sporen ontdekt van een nog ou derhuis uit de 15de eeuw. Zo is er een schouw uit die periode gevonden en een schilderij: een achtpuntige ster. Het zou natuurlijk erg voor de hand lig gen om die vondsten blijvend zichtbaar te maken. Dröge weet niet of men be reid zal zijn dat te honoreren. Als Heemschut zouden we hem graag een steun in de rug willen geven. Een stad, die zichzelf en zijn historie respecteert kan het zich niet veroorloven sporen van de oudste bewoning ter plaatse te negeren. We hopen, dat ook Defensie, dat zo goed meewerkt aan het behoud van het Huis van Brecht, eerbied voor deze oudste woonsporen van Breda wil tonen. J.K Heemschut, sept.-okt. 1989 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 31