^zfjcï- --1 De voormalige Lancierskazeme. Na een ingrijpende restauratie is in dit gedeelte het Gemeentearchief van Tilburg gevestigd (foto Gem. Archief Tilburg). Dankzij enkele raadsleden kwam er een monumentenverordening en een -commis sie. De komende jaren volgde er een in ventarisatie van de industriële monumen ten, die in 1979 in een uitvoerig rapport resulteerde.1) Tegenwoordig mag de 'allure' van de nieuwe stad niet meer ten koste gaan van het bestaande karakter. Tilburg koestert de 'geborgenheid en de herkenbaarheid van de elementen uit het verleden'. De commissie onderkent de sociale funktie die monumenten in de samenleving ver vullen. Monumenten worden in Tilburg niet in de eerste plaats om hun architecto nische waarde beschermd. 'Een foeilelijke fabrieksvilla kan toch de moeite waard zijn om te behouden en een eenvoudig we vershuisje ontleent zijn waarde aan de woonhuishistorie en aan zijn relatie tot wat de mensen hebben gedaan'. De monumen tencommissie heeft in 1982 een aantal be schermingscriteria geformuleerd, die spe cifiek voor Tilburg gelden. De commissie kijkt naar de relatie die een monument heeft met achtereenvolgens: de agrarische gemeenschap, industrie en handel, katho lieke samenleving en religie, het onder wijs, de nederzettingsgeschiedenis, Til- burgse architecten, en dergelijke. Stadsgezichten In 1980 schiep Tilburg als eerste Neder landse gemeente in haar monumentenver ordening de mogelijkheid om van ge meentewege beschermde stadsgezichten aan te wijzen. Daarmee kwam de nadruk te liggen op de bescherming van histori sche structuren en ensembles, naast de 'losse' monumenten. Dit past in het beleid om te laten zien hoe de stad is gegroeid. Het monumentenbeleid bestrijkt meer dan alleen de monumentenverordening. De commissie wil 'alles wat waardevol is in de aandacht houden'. Zo is de inbreng bij het opstellen van bestemmingsplannen heel belangrijk. Het gemeentearchief ver vult in de gemeentelijke monumentenzorg een belangrijke ondersteunende functie bij het verzorgen van de nodige histori sche documentatie. Hergebruik Tilburg kent als geen andere gemeente de problemen van hergebruik van leeg staande monumentale complexen en van invulling van kale plekken in de stad. Het afgelopen decennium werden verschil lende grote restauraties uitgevoerd. Twin tig miljoen gulden is gemvesteerd in res tauratie en hergebruik van acht gebouwen van het voormalige fabriekscomplex Mommers. Sinds 1986 is in deze textielfa briek (daterend van 1877 en later) het Ne derlands Textielmuseum gevestigd. Een groot gedeelte van een ander complex, de Lancierskazeme uit 1841-46, kwam vorig jaar na een grote restauratie in gebruik bij het gemeentearchief. Voor restauraties van monumenten heeft Tilburg geen subsi dieverordeningen. Toch keert de ge meente jaarlijks op ad hoc-basis voor zo'n 200.000,- aan subsidies uit. Monumentencommissie De Tilburgse monumentencommissie functioneert als een onafhankelijk ad viesorgaan. Er zijn geen politici/be stuurders en geen vertegenwoordigers van belangengroepen in opgenomen. De leden hebben hun achtergrond vanuit ver schillende disciplines, die de maatschap pelijke relevantie van monumentenzorg tot uiting brengen: historici, juristen, architec ten en een planoloog/stedebouwkundige. De monumentencommissie vervangt de i welstandscommissie als een pand onder I de werking van de monumentenverorde ning valt! In de ambtelijke organisatie is monumen tenzorg ondergebracht bij de Hoofdafde ling Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting, 'dicht bij de planning, de plek waar monumentenzorg in de organisatie thuishoort". Eerder was monumentenzorg een taak van het Bureau Cultuur van de Gemeentesecretarie. Particulier initiatief Het particulier initiatief heeft in de Til burgse monumentenzorg altijd een be scheiden rol gespeeld. Het gemeentebe stuur wil nu echter nagaan of het particu lier initiatief in de vorm van een project groep nadrukkelijker in de plaatselijke monumentenzorg betrokken kan worden. Zo'n projectgroep zou verschillende taken voor zijn rekening kunnen nemen: de ver zorging van publicaties, de Open Monu mentendag, een lespakket voor basisscho len en het Monumenten Inventarisatie Pro- jekt (MIP). De gemeente participeert al in publicaties van de Stichting tot Behoud van Tilburgs Cultuurgoed. De industriële gebouwen van de wolnij verheid in Tilburg. In: De Lindeboom, jaar boek ni-IV 1979-1980, blz. 11-95. Uitgave Archiefdienst. Gemeente Tilburg, febmari 1980. Met dank voor het gesprek met de heren Mi. H. van der Poel (beleidsmedewerker monumentenzorg) en Drs. G. J. W. Steijns (gemeentearchivaris). flll ICII Zl'.T"'J 24 Heemschut, sept.-okt. 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 24