Moderne architectuur: wezenlijk aspect van een beschermenswaard cultuurgoed JONGE BOUWKUNST HERMAN STRIJBOS Jugendstil tussen neostijlen in de Bossche stationswijk Bet Zand Onze gebouwde omgeving draagt op veel plaatsen de sporen in zich van zeven a acht eeuwen ontwikkeling. Waarschijnlijk is de verscheidenheid aan vormen in veel van onze oude binnensteden groter dan die in het verleden ooit is geweest. Het proces waarbij eeuwen lang nieuwe elementen zijn toegevoegd, kan een rijkdom aan vormen opleveren die één ontwerper niet kan produceren. Maar terwijl één ontwerper zal zoeken naar de samenhang in het geheel als de drager van zijn idee, zo zal de samenhang in een geheel dat een ontwikkeling van eeuwen kent niet kunnen ontstaan zonder dat daarnaar bewust wordt gestreefd. Het is maar al te duidelijk dat de bouwwijze van vandaag die van gisteren in de schaduw kan stellen. Maar aantasting van de verscheidenheid, die door de geschiedenis is ontstaan, door angstvallig bouwwijzen van nu te vermijden omwille van de eenheid met het oude, leidt evenzeer tot verhes van cultuurhistorische waarden als gebrek aan samenspel tussen oud en nieuw, waarbij het een het ander domineert of andersom. Verscheidenheid die gedragen wordt door een zinvol samenspel van onderlinge contrasten, vertelt het ver haal van een samenleving door de eeuwen heen. In principe behoeft elke bouwer dan alleen maar zichzelf te zijn. Voorbeelden van bouwwerken waarbij de bouwer zichzelf bleef zonder de samen hang met de omgeving geweld aan te doen, zijn in elke stad en in elke periode van de geschiedenis te vinden. De oude binnenstad van Den Bosch en de negen- tiende-eeuwse wijk 'Hef Zand'laten voor beelden zien van Jugendstil die in de tijd van hun ontstaan ongetwijfeld als op zienbarende nieuwlichterij werden be schouwd. Toch is het frappant hoe vanzelf sprekend die nu in de straatwand blijken te kunnen opgaan. Die vanzelfsprekendheid is, zelfs als er geen sprake is van bouwinitiatieven die de schaal van de bestaande omgeving ver te boven gaan, bij de huidige nieuwbouw niet altijd aanwezig. We hebben hierbij niet de voorbeelden van nieuwbouw op het oog die bij het publiek een schokeffect te weegbrengen omdat ze qua stijl niet zou den zijn aangepast. Zonder de publieke opinie als niet ter zake doende terzijde te willen schuiven, willen we die opschud ding toch met enige terughoudendheid benaderen. Het schokeffect van nu bewijst vW-vl Vughterstraat Den Bosch. De zo nadrukke lijke herkenbaarheid van onze eigen tijd bij een invulling in een oude straatwand roept bij menigeen weerstand op. Maar als, zoals hier, die invulling met open oog voor de om geving en haar verscheidenheid tot stand komt mag worden verwacht, dat eens de weerstand wegebt. De architect: ir. Bené Ja cobs). niet dat er fouten zijn gemaakt die tot in de verre toekomst te betreuren blijven. Het invullen van openingen in bestaande straatwanden vraagt ongetwijfeld een grote mate van voorzichtigheid, maar die voorzichtigheid mag niet dodelijk zijn voor de creativiteit van een ontwerper. Gebrek aan creativiteit en vakmanschap bij de ont werper zullen nu vaak bij velen geen reac tie oproepen, maar juist wel in de toe komst te betreuren zijn. Ook Den Bosch kent een aantal recente voorbeelden van invullingen waaraan de 1 vereiste zorg is besteed. Voor een deel betreft het prijsvraag-ontwerpen, waarbij uit de resultaten blijkt dat ook de huidige architectuurvormen kunnen bijdragen aan Venbroek te Hapert: Door de kapruimte in het geheel van de woonruimte te betrekken ont staan nieuwe ruimtevormen, die een nieuwe j betekenis geven aan de kap (1913). Foto's van H. Strijbos. 20 Heemschut, sept.-okt. 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 20