130 miljoen voor herstel en onderhoud kerken Exposities Heemschut-agenda bouwkunst). De standaardmolen wordt al genoemd in 1506, en werd in 1975 geres taureerd. Griendtsveen Via Liessel bereiken we Griendtsveen, een dorp in Limburg dat in 1972 400 bewo ners telde. Het is genoemd naar de ge broeders J. en N. van de Griendt, die vanaf 1853 tot omstreeks 1890 met succes de veengronden hier ontgonnen. Helaas ver mengde men de bovenste laag bonkaarde niet met zand, doch maakte men het ge heel te gelde als turfstrooisel. Daardoor werden hier geen bloeiende veenkoloniën als in Oost-Groningen tot stand gebracht. Typische ontginningsboerderijen zijn de Emma-Hoeve uit 1913, een Fries geo riënteerd type met uitgebouwd voorhuis en langsdeel, vergelijkbaar met de Wilhel- mina Hoeve uit 1912. Ook de drieroedige kapberg werd hier toegepast. De ge meente Deume was in 1874 begonnen met het uitgraven van het kanaal van Deume, voor de turfafvoer. Dat kwam goed uit! Vegetatie van het jongere Peellandschap In 1975 schrijft specialist dr. H. A. Vis- scher: 'De zachte berk wordt hier sterker door andere houtsoorten begeleid.Men vindt daar o.a. afgeknotte zegge, gewone zegge, wateraardbei, melkeppe, water munt, waterzuring, wederik, moeraswede rik, wolfspoot, leverkruid. Langs de kana len groeien elzen'. Langs de Helenavaart, aan een smalle kronkelende weg zie ik een groepje paar den in het veenlandschap met hoog op schietende grassen, die aan het verse groen van berken knabbelen. De Peel leeft! Hier bevindt zich ook het biologische station van het Natuurreservaat Mariapeel. Via Horst (overwoekerde kasteelruïne uit de 14de en 15de eeuw), dat vooral be kend is door de aspergecultuur, kom ik tenslotte in Broekhuizenvorst waar de Peelroute de Maas raakt. Hier staat een bedehuis in de beschutting van een om muurd kerkhof (gebouwd omstreeks 1500), middeleeuws van sfeer. In 1943 schreef ir. G. A. Overdijkink het Heemschutboekje 'Langs onze wegen'. Hij was zijn tijd ver vooruit, hij liet aandacht vragen voor een harmonieuze inbedding van de weg in het landschap zodat deze geen steriele streep van beton is, die na tuur en milieu schade toebrengt. Dat de ANWB een goed tracé heeft gekozen, ook wat betreft de Peel, kan de schrijver van dit artikel volmondig beamen. Literatuur: P. G. Bins, Prisma Toeristengids Zeeland, Brabant, Limburg/Utrecht - Antwerpen 1972. J. Daams, Noord-Brabant, ANWB, z.pl., 1949. Ir. G. A. Overdijkink, Langs onze wegen, Heemschut-serie Amsterdam 1943 Peel- en Maasroute, toeristische routes, nr. 32, verkrijgbaar bij de ANWB 3,75). H. A. Visscher, De Nederlandsche land schappen. Ontstaan, wetenschappelijke betekenis, belevingswaarde, Utrecht-Ant- werpen 1975. Minister Brinkman (WVC) zal 130 miljoen gulden ter beschikking stellen voor herstel en onderhoud van cultuur-historisch waar devolle kerken die beschermd worden krachtens de Monumentenwet. De minis ter deelde dit heden mee bij de officiële her-ingebruikname van het Nederlands- Hervormde Kerkje aan Zee te Urk, dat een restauratie heeft ondergaan. De 130 mil joen extra die de minister heeft gereser veerd, zal verspreid over vijf jaar worden toegekend, vanaf 1990. Doel van deze ex tra injectie in de monumentenzorg is het sluipend verval van kerken die vermeld staan in het Monumentenregister van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg te weren. Er zijn in ons land 1962 beschermde ker ken en synagogen die tesamen bijna der tig procent vormen van de 5500 kerken (met bijbehorende gebouwen) die Neder land rijk is. Het merendeel van deze ker ken stamt uit de (late) middeleeuwen. Een ander deel is gebouwd in de tweede helft van de negentiende eeuw in de zogeheten neo-gotische stijl. Vele van deze kerken behoeven restauratie, herstel en onder houd en van het budget van 85 miljoen dat in het kader van de RRM (Rijkssubsidiere geling Restauratie Monumenten) per jaar aan monumenten wordt uitgegeven, wordt ongeveer 25 miljoen aan kerken besteed. Desondanks is er sprake van sluipend ver val dat ontstaat door leegstand en de te ruglopende inkomsten van de kerkge nootschappen. Naast de ontkerkelijking doet de ontvolking van de binnensteden zich hier gelden. Hoge grondprijzen vor men bovendien een bedreiging van de kerken die op stedebouwkundig interes sante punten staan waar in toenemende mate vraag naar bouwterrein is. De beslissing 130 miljoen gulden te re serveren behoeft nog gedetailleerde uit werking. Voornemen is van de 130 miljoen gulden 15 miljoen gulden af te zonderen ten behoeve van onderhoud dat na een constructief herstel de kerk voor tenmin ste deze generatie in goede staat houdt. Een volgende generatie zal zich - indien de ontkerkelijking doorzet - opnieuw moeten bezinnen op het zinvol functione ren van de gebouwen. Vooruitlopend op die problematiek heeft de minister - in afwijking van het rapport Hirsch Ballin hierover - als kerk ook aangemerkt een kerkgebouw dat niet meer voor de eredienst wordt gebruikt. Uitgesloten, om wettechnische redenen, zijn voor het eerste jaar waarin de regeling geldt, de kerken die gemeentelijk eigen dom zijn. Bij het van kracht worden van de Algemene Maatregel van Bestuur Onder houd Monumenten in het komend jaar, zul len ook kerken in gemeentelijk bezit van de extra gelden kunnen profiteren. De se lectie van de kerken zal geschieden door de RDMZ, waarbij keuze plaats vindt op basis van de gemeentelijke meerjarenpro gramma's. 26-8 t/m 11-11 'Bedrijvige fotografie', foto-expositie over de aanleg van industrieën en ha vens in de Rotterdamse Archiefwinkel. Open di t/m zat. van 11 tot 16 uur. 3-9 t/m 19-11 Rotterdammers schilderen Nieuw Rot terdam. Expositie in De Dubbelde Palmboom, Voorhaven 12, R'dam. Open di t/m zat. van 10 tot 5 en zondag van 1 tot 5. 15-9 t/m 29 okt. Hendrik Wouda, architect en meu belontwerper. Centraal Museum, Utrecht. Agnietenstraat 1. 17-9 t/m 26-11 Edele eenvoud. Expositie over de Ne derlandse architectuur, kunstnijverheid en tekenkunst uit het laatste kwart van de 18de eeuw. Expositie n.a.v. 200 jaar Paviljoen Welgelegen in Haarlem in het Teylers Museum, het Frans Halsmu seum en Paviljoen Welgelegen. Tel. 023-319180. 6-10 t/m 31 dec. 'Een betegeld trappenhuis in Jugend stil'. Bert Nienhuis ontwierp dit trap penhuis van de Centrale Suikermaat schappij, waarvan het oude gebouw tot 1981 aan de Amsterdamse Houtman kade stond. Expositie in het Nederlands Tegelmu seum te Otterlo. Open di t/m zat. van 10- 12 en van 14-17 uur en zon en feestda gen van 14-16 uur. Tot eind nov. Vianen in prent en dokument' in het Stedelijk Museum Vianen aan Voor straat 103. Open di t/m vr. van 13.30-17 uur. Op zat. van 10-16 uur. Van 8 nov. t/m 22 dec. Het Haags Gemeentemuseum als inzet van beweginstheater van theater BEWTH. Van woensdag t/m zondag. Tel. 020-826650. 14 okt. Landelijke Heemschutdag naar Limburgse Mergelland. De dag begint met een ontvangst in het stadhuis van Maastricht met kof fie en vlaai om 11.30 uur (zie pro gramma Heemschut van juli/ aug.). Door ruimtegebrek moesten helaas twee artikelen overstaan tot het decembemum- 1 mer. Het zijn het artikel 'Bouwhistorisch onderzoek en publiciteit' van H. W. Boek wijt en 'De grote verkeerswegen van de i 19de eeuw" van f. A. Hendrikx. In het weekend van 4 en 5 november star- j ten in Susteren activiteiten rond de restau ratie van de Amelbergakerk. Zondagmid dag licht architect Peutz de plannen toe (om 13.00 uur). 16 Heemschut, sept.-okt. 1989

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1989 | | pagina 16